metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 18 °C

Čtvrtek 23. března 2023. Svátek má Ivona

Další 1 fotografie v galerii
Tramvaj František Křižík | foto: DPP, Petr LudvíčekMetro.cz

K tramvajím Terce a Evičce přibyl František

  12:58
Další tramvaj má jméno. Tentokrát podle známého českého elektrotechnika Františka Křižíka.

Tramvaje nemají jen čísla, ale i lidská jména. Alespoň v­ hlavním městě, kde včera další souprava typu Škoda 15T dostala jméno po známém vynálezci a elektrotechnikovi Františku Křižíkovi. Stalo se tak u příležitosti výročí 170 let od jeho narození.

„Jsem si jistý, že by byl můj pradědeček potěšen tím, že v­ Praze jezdí tramvaj pojmenovaná po něm,“ řekl pravnuk Františka Křižíka Čestmír Barta, který se včera akce zúčastnil osobně.

Jde již o čtvrtou pojmenovanou tramvaj v rámci projektu pražského dopravního podniku. Ten má za cíl připomenout si významné osobnosti, které ovlivnily pražskou městskou dopravu.

„Před Františkem Křižíkem do pomyslné síně tramvajové slávy vstoupili olympijský medailista a zaměstnanec dopravního podniku Václav Pšenička, designér František Kardaus a košířský starosta Matěj Hlaváček,“ uvedla mluvčí podniku Aneta Řehková.

Mezi slavné tramvaje, které mají vlastní jméno, patří také Terezka, tedy tramvaj, která si zahrála hlavní roli ve filmu Pohádka o staré tramvaji. Nebo také Evička, jak se přezdívá tramvaji EVO1, která několik měsíců vozila ve zkušebním provozu Pražany. Nyní již ale slouží cestujícím v ­Mostě.

Komentáře

Hlavní zprávy

Je tu jaro. Pojďte si hrát. Zveme vás na zajímavá pražská dětská hřiště

vydáno 22. března 2023  14:49

Ověřené tipy o Praze pro děti i rodiče. To je web Pražské zkratky. Jeho autorka Růžena Jeleneková tentokrát čtenářům poradí, kde v metropoli najdete...  celý článek

Akce představí také nezničitelné želvušky, popularizuje vědu a její přístroje

vydáno 22. března 2023  13:25

Právě probíhá týden plný akcí zaměřených na elektronovou mikroskopii. Zajímavá je pro malé i velké.  celý článek

„My skláři máme k vesmíru blízko, je to naše inspirace,“ říká výtvarnice

vydáno 22. března 2023  10:16

Křestní jméno dostala po Alici Masarykové, dceři Tomáše Garrigua Masaryka. Se sklářkou Alicí Dostálovou se setkáváme v kavárně Louvre v Praze. „Dětství...  celý článek

Datové schránky jsou pro mnohé lidi „strašákem roku“, o život určitě nejde

vydáno 22. března 2023  5:59

Hurá do toho a pak honem hurá od toho. Vztah občana a státu je někdy jako tobogán. Některé novoty se ani neohřejí a mizí.  celý článek