metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 16 °C

Středa, 22. září 2021. Svátek má Darina.

Větší foto
Záda vyžadují péči | foto: Metro.cz

K vyšší váze se lidem v home officu připojují i bolesti zad

  18:30
Při práci z domova máme tendenci si pohovět. Ne každý si domácí pracoviště přizpůsobí podmínkám, jaké má v kanceláři.

Češi si z ročního home officu přinesou nechtěný suvenýr: vedle kilogramů navíc i špatné držení těla. To potvrzují údaje Centra zdravého sezení. „Okolo osmdesáti procent lidí, kteří nás kontaktují, řeší nevyhovující nábytek při práci z domova a z toho plynoucí bolesti zad a nesoustředěnost,“ říká Kateřina Zaydlarová z Centra zdravého sezení.

Domácí zlozvyky sedavých zaměstnanců
Nejlepší čas skoncovat se zlozvyky nastává právě nyní. Mnoho firem ukončuje svůj distanční režim a lidé by se po návratu zpět měli zaměřit na zdravější nastavení svých návyků. Rok pandemie přinesl Čechům nové zlozvyky plynoucí z práce v režimu home office. Tím nejrozšířenějším je špatné držení těla při sezení u počítače. Lidé se sedavým zaměstnáním totiž pracovní dobu nezřídka tráví u jídelního stolu nebo v křesle, v dlouhých časových blocích bez pohybu. Jak upozorňují odborníci z řad fyzioterapeutů, dláždí si tak cestu k chronickým bolestem zad, ochablým svalům a potížím s trávením, dýcháním, a dokonce i s inkontinencí a zhoršeným spermiogramem u mužů.

Pozor na hrudník a také předsunutou hlavu
Nevhodné zázemí a špatné držení těla se v Česku během pandemie stalo každodenním standardem. Řada lidí počínající potíže navíc neřeší a životu s bolestí postupně přivyká. To není podle odborníků řešení.

„Pacientů, kteří k nám přicházejí do fyzioterapeutické ordinace s potížemi v důsledku pravidelné činnosti u počítače, je čím dál více,“ potvrzuje zdravotní terapeutka Markéta Karcolová ze studia Masáže Markéta. Správná ergonomie pro práci na počítači má podle ní eliminovat patologické zahnutí páteře. Lidé by ani doma neměli zapomínat, že by měli sedět spíš na kvalitní a polohovací kancelářské židli a ne na té od jídelního stolu.

Mezi hlavními výhodami polohovací židle je změna postavení pánve, která následně vyrovnává svalové dysbalance a usnadňuje tak napřímení páteře. Je důležité si uvědomit, že hlavní prioritou pro kvalitně odvedenou práci je vhodně uzpůsobené pracovní prostředí. „Proto doporučuji všem, kteří stále sedí na nepohodlné tvrdé židli, aby učinili kroky ke změně a předešli tak například hrudní hyperkyfóze, předsunu hlavy anebo různým bolestem, ať akutním, nebo v horším případě chronickým. Doporučuji mimo jiné i krátké přestávky, kdy se člověk v práci protáhne, projde a třeba na chvíli změní pozici u pracovního stolu.“ říká terapeutka Markéta.

Osvícení a neosvícení
Následky pandemie v podobě problémů s páteří naštěstí většina lidí aktivně řešit chce. „Na doporučení lékaře začínají židlemi, někteří dokonce i z vlastní iniciativy. Zaměstnanci, kteří již investovali do zdravotnických židlí a výškově nastavitelných stolů, hodlají stejný standard požadovat i na pracovišti,“ dodává Kateřina Zaydlarová.

Vybavování firem zdravotním nábytkem ve velkém se však prozatím nekoná. „Trend vybavování kanceláří je spíše klesající a zaměstnavatelé často židli ani stůl svým lidem nezaplatí. Osvícené firmy naopak i nyní do podpory zdraví svých zaměstnanců investují,“ doporučuje Zaydlarová. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Nejpřekládanější jazyky: S čím se překladatelé nejčastěji potýkají?

vydáno 22. září 2021

Ačkoliv se to tak na první pohled nemusí vůbec zdát, překladatelství je velmi náročná práce. Ať už se jedná o překlad z jakéhokoliv jazyka, vždy je třeba...  celý článek

Prohlídky jsou důležité. Kromě změření dioptrií dokážou odhalit i závažné choroby

vydáno 21. září 2021  5:29

Zvláště po 60. roce života by vaše kroky měly směřovat k očaři každý rok. Ve skutečnosti ale více než čtvrtina seniorů v posledním roce v oční ordinaci...  celý článek

Nedoceněný vitamin D. Češi ho mají málo a spousta z nich o tom ani neví

vydáno 20. září 2021  15:03

Je to možná překvapivé, ale nedostatek vitaminu D je jedním z důvodů, proč v zimě či na jaře onemocníte chřipkou nebo jinými respiračními onemocněními....  celý článek

Stížnosti byly vyslyšeny. „Hrobečky“ jsou pryč, naopak v Branické přibyly patníky

vydáno 19. září 2021  17:39

Rekonstrukce Branické ulice je v Braníku už několik měsíců velké téma. Nejprve místní řešili nevelké jámy, kam měly být umístěny nové stromy. Díry byly...  celý článek

Vaše fotky z Prahy