metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 6 °C

Středa, 14. dubna 2021. Svátek má Vincenc.

Dalších 9 fotografií v galerii
Posed z toi toi záchodu opatřeného odklápěcími okýnky upevněný na konstrukci z lešenářských trubek. Místní tvrdí, že majitel toitoiku ukradl někde u Humpolce. (Lidmaň, okres Pelhřimov) | foto: Jan Holkup

Kabina jeřábu, toi toi záchod i bývala stavební kancelář. Čundrák Honza loví netradiční posedy

  12:52
Vypadají spíše jako vtipy v krajině. „Já je vnímám jako nečekaný výtrysk originality, tvořivosti, invenčnosti,“ říká o bizarních posedech jejich lovec Honza Holkup.

Toulá se po české krajině a chytá zajímavá i hodně netradiční místa, odkud myslivci sledují nebo by mohli, ale netroufají si, sledovat zvěř ve svých revírech. Jeho láskou je fotit neobvyklé stavbičky, které možná normálně přehlédnete. Čundrák Honza Holkup ukazuje na svém Facebooku Lovec Posedů, jak kdysi tradiční místa, odkud nimrodi sledují zvěř, odráží lidskou tvořivost, fantazii. 

„Při toulkách krajinou jsem si všímal, že se mezi běžnými posedy vyskytují i originály, které vynikají svou konstrukcí, vzhledem nebo vtipným umístěním v krajině. Začal jsem si je fotit a sbírečka postupně přerostla ve vášeň. Časem jsem si uvědomil, že z toho může být dobrý dokumentární fotografický soubor, který by šel vystavovat nebo vydat knižně. Od té chvíle jsem je začal systematicky vyhledávat. Využíval jsem k tomu internet, různé myslivecké galerie a diskusní fóra, Facebook apod., kde jsem získával tipy od lidí. Ty tipy sháním stále. Kdokoli mi ho může poslat, budu rád,“ říká pro magazín Metro Honza, který už má stovky fotek s nejrůznějšími posedy. 

Fotogalerie

Kolik jich v Česku může být, ani netuší, ale zkusil to odhadnout. „Plocha naší republiky, pokud odečteme města a vesnice, je okolo 70 tisíc km čtverečních venkovské krajiny. Na každém kilometru čtverečním najdete v průměru okolo 3–5 posedů. Vychází mi, že jich může být dohromady tak 200 až 400 tisíc. A to nepočítám staré polorozpadlé, které již dosloužily. Posedy jsou zkrátka podstatnou a nedílnou součástí naší krajiny,“ říká. 

On sám nemá potřebu nějaký postavit. „Jsem spíš fascinován tou lidovou tvořivostí, mám potřebu ji fotograficky zaznamenávat. Cítím, že je to něco, co postupně ubývá. Ne že by se posedů stavělo míň, ale invence při jejich stavbě a schopnost recyklace a improvizace pomalu mizí. Čím dál více myslivců dává přednost objednání posedu na klíč od firmy, nebo dokonce objednají plastový z Číny. A pokud do jejich stavby jednou vstoupí bezpečnostní normy, to pak bude konec originálních staveb,“ uzavírá. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Nabídl se nám i odborník na opravu slunečních hodin, říkají noví majitelé usedlosti Cibulka

vydáno 13. dubna 2021  18:52

S opravou areálu rádi pomůžeme, slibují lidé na sociálních sítích i v anketě. Objekt má být zrekonstruovaný do roku 2026.   celý článek

Nejen Cibulka. Deník Metro připomíná další známé squaty a jejich ne vždy růžové konce

vydáno 13. dubna 2021  17:07

Říká se jim různě – autonomní, kulturní či sociální centra nebo prostě jen hanlivě squaty. Tyhle zdánlivě veřejné a zároveň opuštěné budovy mají jedno...  celý článek

Aranžérie přináší květiny na sto způsobů

vydáno 13. dubna 2021  15:05

Květinová dílna Aranžérie se nachází v Praze 4. Zároveň jde také o sociální podnik.   celý článek

Do Prahy se vrátily školní linky. Další změny se chystají

vydáno 13. dubna 2021  11:15

Chytré displeje ve vozech nebo zbrusu nové řády. Cestující si bleskurychle zvykají.  celý článek

Vaše fotky z Prahy