metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 7 °C

Pátek, 22. února 2019. Svátek má Petr.
Masky patří i na tábor seniorů.
Další 3 fotografie v galerii
Masky patří i na tábor seniorů. | foto: Bezvaparta.com

Kafíčko a cigárka jsou povoleny. Tábory seniorů mají tak trochu jiná pravidla

24. července 2018  16:53 Marek Hýř Metro.cz
Děti posílají své prarodiče na letní tábor. O pobyty je velký zájem. „Máme připravené aktivity pro zdatné a velmi aktivní seniory, ale pak k nám jezdí například i paní s chodítkem, i tu dokážeme, troufám si říct, dokonale zabavit a zapojit,“ říká organizátorka táborů pro pokročilé.

„Často mi nikdo nevěří, že například babička v osmdesáti letech běhá po kempu v kostýmu pandy a plní úkoly,“ popisuje jeden z táborů pro seniory organizátorka Adéla Marková z týmu Bezva parta.

Nápad pořádat netradiční letní tábory dostala Marková před lety. „Babička dělala dlouhá léta vedoucí táborů. Když mi odešel dědeček a ona zůstala sama, říkala jsem si, proč neudělat tábor pro seniory. Těch, co jsou doma sami, je stále více a více a určitě by se spousta z nich ráda vrátila do dětských let,“ vzpomíná Marková. 

Letos vzala babičky a dědečky do Poslova Mlýna u Máchova jezera už po čtvrté. Loni bylo hlavní téma tábora olympiáda, letos pohádky. „K tomu patří i kostým. Letos se jeden manželský pár například převlékl za pejska a kočičku, jiný účastník zase za hejkala. Tolik srandy jsem dlouho nezažila,“ říká organizátorka.

Tábor pro seniory je podobný i těm dětským. Hrají se hry, soutěží se a chodí se na výlety. „Máme připravené aktivity pro zdatné a velmi aktivní seniory, ale pak k nám jezdí  například i paní s chodítkem, i tu dokážeme, troufám si říct, dokonale zabavit a zapojit,“ říká Marková.

Kdo by nechtěl mít takovou babičky?

Kdo by nechtěl mít takovou babičky?

Je však pár věcí, v čem se tábory pro pokročilé liší. „Výhoda je, že si tady mohu dát kafe, jít si zakouřit a není ani večerka,“ uvedla pro ČTK Jana Křepelová, která se letos účastnila tábora pro seniory v krkonošském Harrachově. Také tento tábor se konal letos po čtvrté.

Na táborech pro seniory se zkrátka musí brát větší ohled na účastníky. Na druhou stranu, kdo si na aktivitu věří, tomu nikdo nebrání. „Letos byli senioři v únikové hře nebo na večerní plavbě po Máchově jezeře, vyzkoušeli si střelbu z luku, paddleboardy, soutěžili v raftech, luštili šifry, šli noční bojovku,“ popisuje náplň pobytů Marková z Bezva party.Letní pobyty pro seniory mají i na Vysočině. A zájem o ně rychle roste. Když loni Oblastní spolek Českého červeného kříže v Havlíčkově Brodě tábor pořádal poprvé, tak se přihlásilo 21 seniorů. Letos jich do přírody jelo 51. „Kapacita byla naplněna už v listopadu,“ říká Ilona Loužecká, ředitelka spolku. Původně chtěla organizace pořádat tábor pod stany, ale už loni se jim přihlásila devadesátiletá účastnice, a tak pobyt přesunuli do hotelu.

V Poslově Mlýně to letos vypadalo jako v Bradavicích.

V Poslově Mlýně to letos vypadalo jako v Bradavicích.

Senioři se však během tábora účastní i aktivit, které by malé děti nejspíš nebavily nebo by je přímo vypískaly. Například účastníci pobytu na Vysočině si letos vyslechli přednášku o zdravé výživě.

Netradiční na takových táborech je také to, jak se na ně účastníci dostanou. Část důchodců se jednoduše sama přihlásí, ale jsou i tací, kteří pobyt dostanou jako dárek. „Před Vánocemi rozdáváme vždy několik dárkových voucherů, to mají pak senioři vždy překvapení, když otevřou obálku, kde zjistí, že je jejich vlastní děti posílají o prázdninách na tábor,“ směje se Marková.

Komentáře

Hlavní zprávy

Cyklista Tomáš Tvrdík šel na Predátora z hecu, teď patří ke světové špičce

Tomáš Tvrdík skončil na Mistrovství světa v loňském roce v řecké Spartě na 9....
vydáno 21. února 2019  16:57

Táta mi byl i je ve sportu obrovskou oporou a podporoval mě, říká kutnohorský závodník v překážkových soutěžích Tomáš Tvrdík.  celý článek

Povinné zálohy na PET lahve jsou nesmysl, tvrdí evropští mistři třídění odpadu

Ilustrační snímek
vydáno 21. února 2019  15:46

Karlovarské minerální vody, největší středoevropský distributor nealkoholických nápojů, uvažují po vzoru některých evropských zemí o zavedení zpětného...  celý článek

ANKETA: Deník Metro hledá nejkrásnější tramvaj v Praze

Anketa
vydáno 21. února 2019  14:39

Jako má Londýn červené autobusy, tak má Praha tramvaje T3. Nejpočetněji vyráběný tramvajový vůz na světě je pražskou legendou. Metropoli však křižují i...  celý článek

Kadjar byl v lázních. Renault prokoukl a dostal nové motory

Překonat brod není problém.
vydáno 21. února 2019  12:33

S novým rokem se českému trhu představil omlazený Renault Kadjar. Oblíbené SUV dostalo řadu novinek.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám