metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Sobota, 17. dubna 2021. Svátek má Rudolf.

Větší foto
Klasický caganer (vlevo) a Joe Biden s rouškou | foto: CAGANER.COM

Kálející postavička v katalánských betlémech je symbolem prosperity. Letos je hitem Biden

  11:47
Vánoční zvyky jsou v různých končinách Země odlišné. Někomu přijde zvláštní brát si živou rybu z kádě domů a nechat ji plavat ve vaně, mnohým se zase nezdá jedna figurka, kterou si mnohé rodiny hlavně ve Španělsku dávají do jesliček. Jde o sedláka v bílé košili, červené čepici barretině a stažených kalhotách. Když se podíváte blíže, uvidíte za jeho nohama známou hromádku.

Nejde ale o nic neuctivého, podle dávné tradice už z konce 17. století to znamená, že tato postava hnojí půdu a v dalším roce bude opět úrodná a tím pádem i hojná sklizeň. Pokud „kadiče“, nebo chcete-li caganera, jak zní originální název zmíněné figurky, do betléma nedáte, naopak vás bude pronásledovat smůla. Tak to aspoň mají lidé v Katalánsku, ale i v některých dalších oblastech Španělska, ale už také Portugalska či Andorry. Nemusíte caganera samozřejmě dávat hned vedle Ježíška a Marie, většinou se ukrývá někde vzadu, ale je-li tam, přinese dané rodině štěstí, zdraví a prosperitu. A to se po letošních zkušenostech bude jistě hodit. Caganer se v hojnějším počtu vždy objevuje v těchto dnech, tedy ke konci listopadu, na adventních trzích nejen v Barceloně.

Podle Katalánců není nic vulgárního postavit takovou figurku vedle svatých, je to pro ně něco jako jít na toaletu. To je ostatně další výklad historie této postavičky, která není úplně jasná. A sice že jde o gesto rovnocennosti, vyměšovat totiž musí každý.

S tím se pojí i další rozměr caganera, v posledních letech jde také o suvenýr hojně kupovaný turisty. A proto se místo klasického pasáčka mění v kálející postavičky i slavné osobnosti. Ať už jde o v Katalánsku populární fotbalisty FC Barcelona, ale třeba i o papeže či známé politiky včetně Angely Merkelové, Vladimira Putina nebo Emmanuela Macrona.

A jelikož zhruba polovina vyrobených figurek putuje do Spojených států, byli v posledních letech populární se staženými kalhotami třeba i Barack Obama, Hillary Clintonová a Donald Trump. Letos se mezi nováčky zařadil nově zvolený americký prezident Joe Biden, a dokonce má slušivou roušku. Mezi letošní novinky patří i Pipi Dlouhá punčocha či epidemiolog Fernando Simón, tedy jakýsi španělský Roman Prymula. To jsou ale opravdu suvenýry, které se do jesliček nedávají.

Že je caganer, tedy hliněná ručně malovaná figurka, opravdu populární, dokládá i to, že už třicet let funguje Společnost přátel caganera. Tak až zase budete někdy vykonávat potřebu na toaletě, vzpomeňte si, že v Katalánsku byste se mohli dostat až ke třem králům.

Komentáře

Hlavní zprávy

Brzobohatý: „Porazte covid jako izraelská tatérka“

vydáno 17. dubna 2021  8:28

Herec a muzikant Ondřej G. Brzobohatý se v posledním roce nenudil. Kromě koncertů napsal hudbu k filmu či večerníčku, ale pracuje i na knize. Podílel se...  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Sázka na neznámého zabijáka se opět vyplatila. Minisérie Had je pecka

Strážce streamu
vydáno 16. dubna 2021  14:00

Jmenuje se Charles Sobhraj, ale jeho kumpáni mu říkávali Alain. Případně úplně jinak. Pokud jste o něm někdy četli, nebo slušeli, pravděpodobně se...  celý článek

Tam, kde si proslulí advokáti odírají blatníky

PRAHA? AHA!
vydáno 16. dubna 2021  11:24

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Radniční Instagramy: Trojka je lepší než jednička

vydáno 16. dubna 2021  5:13

Anketa Zlatý lajk ohodnotila radniční Instagramy. Čtenářům, kteří tolik neholdují sociálním sítím se předem omlouváme, tento článek totiž bude plný...  celý článek

Vaše fotky z Prahy