metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 4 °C

Pondělí, 30. listopadu 2020. Svátek má Ondřej.
Klasický caganer (vlevo) a Joe Biden s rouškou
Větší foto
Klasický caganer (vlevo) a Joe Biden s rouškou | foto: CAGANER.COM

Kálející postavička v katalánských betlémech je symbolem prosperity. Letos je hitem Biden

19. listopadu 2020  11:47 Pavel Urban Metro.cz
Vánoční zvyky jsou v různých končinách Země odlišné. Někomu přijde zvláštní brát si živou rybu z kádě domů a nechat ji plavat ve vaně, mnohým se zase nezdá jedna figurka, kterou si mnohé rodiny hlavně ve Španělsku dávají do jesliček. Jde o sedláka v bílé košili, červené čepici barretině a stažených kalhotách. Když se podíváte blíže, uvidíte za jeho nohama známou hromádku.

Nejde ale o nic neuctivého, podle dávné tradice už z konce 17. století to znamená, že tato postava hnojí půdu a v dalším roce bude opět úrodná a tím pádem i hojná sklizeň. Pokud „kadiče“, nebo chcete-li caganera, jak zní originální název zmíněné figurky, do betléma nedáte, naopak vás bude pronásledovat smůla. Tak to aspoň mají lidé v Katalánsku, ale i v některých dalších oblastech Španělska, ale už také Portugalska či Andorry. Nemusíte caganera samozřejmě dávat hned vedle Ježíška a Marie, většinou se ukrývá někde vzadu, ale je-li tam, přinese dané rodině štěstí, zdraví a prosperitu. A to se po letošních zkušenostech bude jistě hodit. Caganer se v hojnějším počtu vždy objevuje v těchto dnech, tedy ke konci listopadu, na adventních trzích nejen v Barceloně.

Podle Katalánců není nic vulgárního postavit takovou figurku vedle svatých, je to pro ně něco jako jít na toaletu. To je ostatně další výklad historie této postavičky, která není úplně jasná. A sice že jde o gesto rovnocennosti, vyměšovat totiž musí každý.

S tím se pojí i další rozměr caganera, v posledních letech jde také o suvenýr hojně kupovaný turisty. A proto se místo klasického pasáčka mění v kálející postavičky i slavné osobnosti. Ať už jde o v Katalánsku populární fotbalisty FC Barcelona, ale třeba i o papeže či známé politiky včetně Angely Merkelové, Vladimira Putina nebo Emmanuela Macrona.

A jelikož zhruba polovina vyrobených figurek putuje do Spojených států, byli v posledních letech populární se staženými kalhotami třeba i Barack Obama, Hillary Clintonová a Donald Trump. Letos se mezi nováčky zařadil nově zvolený americký prezident Joe Biden, a dokonce má slušivou roušku. Mezi letošní novinky patří i Pipi Dlouhá punčocha či epidemiolog Fernando Simón, tedy jakýsi španělský Roman Prymula. To jsou ale opravdu suvenýry, které se do jesliček nedávají.

Že je caganer, tedy hliněná ručně malovaná figurka, opravdu populární, dokládá i to, že už třicet let funguje Společnost přátel caganera. Tak až zase budete někdy vykonávat potřebu na toaletě, vzpomeňte si, že v Katalánsku byste se mohli dostat až ke třem králům.

Komentáře

Hlavní zprávy

Voodoo, šimpanz, „Pražák“ a něžná symfonie džungle

Fast Food Orchestra (Filip Vondrášek v čepici a kostkované košili)
vydáno 30. listopadu 2020  7:00

Máte rádi houpavé reggae a ryčné ska? Pak budete znát kapelu Fast Food Orchestra. Holdujete metalu, elektru či dechovce? Nebojte. Rozhovor s frontmanem...  celý článek

TEMNÁ ZÁKOUTÍ: Děsivá zpověď strojvedoucího metra: Škodí nám tu strašidla!

Ilustrační foto Temná zákoutí
vydáno 30. listopadu 2020  5:02

Na Pražského povstání řádí duch zvaný Asmodeus. Dokonce má na svědomí zranění cestujícího. Odstavné koleje Hájů zase opanoval přízrak, který zlobí řidiče...  celý článek

Komerční sdělení

Dům Radost: Žižkovskou dominantu čeká oživení

Dům Radost: Žižkovskou dominantu čeká oživení
vydáno 30. listopadu 2020

Kde postavili první český mrakodrap? No přece na Žižkově! Jmenuje se dům Radost a v posledních letech mu noví majitelé vracejí jeho zašlou slávu.  celý článek

Komerční sdělení

Mínus 200? To zahřeje! Nordic Telecom přichází s vánočními slevami

Mínus 200? To zahřeje! Nordic Telecom přichází s vánočními slevami
vydáno 30. listopadu 2020

Hřejivá vánoční nadílka je tady! Telekomunikační operátor Nordic Telecom nyní nabízí pevný internet a Nordic TV ještě výhodněji. Noví zákazníci tak mohou...  celý článek

Vaše fotky z Prahy