metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 11 °C

Pátek, 22. ledna 2021. Svátek má Slavomír.
Klasický caganer (vlevo) a Joe Biden s rouškou
Větší foto
Klasický caganer (vlevo) a Joe Biden s rouškou | foto: CAGANER.COM

Kálející postavička v katalánských betlémech je symbolem prosperity. Letos je hitem Biden

19. listopadu 2020  11:47 Pavel Urban Metro.cz
Vánoční zvyky jsou v různých končinách Země odlišné. Někomu přijde zvláštní brát si živou rybu z kádě domů a nechat ji plavat ve vaně, mnohým se zase nezdá jedna figurka, kterou si mnohé rodiny hlavně ve Španělsku dávají do jesliček. Jde o sedláka v bílé košili, červené čepici barretině a stažených kalhotách. Když se podíváte blíže, uvidíte za jeho nohama známou hromádku.

Nejde ale o nic neuctivého, podle dávné tradice už z konce 17. století to znamená, že tato postava hnojí půdu a v dalším roce bude opět úrodná a tím pádem i hojná sklizeň. Pokud „kadiče“, nebo chcete-li caganera, jak zní originální název zmíněné figurky, do betléma nedáte, naopak vás bude pronásledovat smůla. Tak to aspoň mají lidé v Katalánsku, ale i v některých dalších oblastech Španělska, ale už také Portugalska či Andorry. Nemusíte caganera samozřejmě dávat hned vedle Ježíška a Marie, většinou se ukrývá někde vzadu, ale je-li tam, přinese dané rodině štěstí, zdraví a prosperitu. A to se po letošních zkušenostech bude jistě hodit. Caganer se v hojnějším počtu vždy objevuje v těchto dnech, tedy ke konci listopadu, na adventních trzích nejen v Barceloně.

Podle Katalánců není nic vulgárního postavit takovou figurku vedle svatých, je to pro ně něco jako jít na toaletu. To je ostatně další výklad historie této postavičky, která není úplně jasná. A sice že jde o gesto rovnocennosti, vyměšovat totiž musí každý.

S tím se pojí i další rozměr caganera, v posledních letech jde také o suvenýr hojně kupovaný turisty. A proto se místo klasického pasáčka mění v kálející postavičky i slavné osobnosti. Ať už jde o v Katalánsku populární fotbalisty FC Barcelona, ale třeba i o papeže či známé politiky včetně Angely Merkelové, Vladimira Putina nebo Emmanuela Macrona.

A jelikož zhruba polovina vyrobených figurek putuje do Spojených států, byli v posledních letech populární se staženými kalhotami třeba i Barack Obama, Hillary Clintonová a Donald Trump. Letos se mezi nováčky zařadil nově zvolený americký prezident Joe Biden, a dokonce má slušivou roušku. Mezi letošní novinky patří i Pipi Dlouhá punčocha či epidemiolog Fernando Simón, tedy jakýsi španělský Roman Prymula. To jsou ale opravdu suvenýry, které se do jesliček nedávají.

Že je caganer, tedy hliněná ručně malovaná figurka, opravdu populární, dokládá i to, že už třicet let funguje Společnost přátel caganera. Tak až zase budete někdy vykonávat potřebu na toaletě, vzpomeňte si, že v Katalánsku byste se mohli dostat až ke třem králům.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pastrami. Vyzkoušejte další chutě street foodu

Zleva Vlastimil Pavlica a Martin Zvěřina v jednom ze svých bister
vydáno 22. ledna 2021  6:00

Bistro Meat Vandals rozšiřuje obzory, že jíst narychlo může znamenat i chutně.  celý článek

Kvůli opravě jely pražské retro tramvaje až do Ostravy

Tramvaj ev.č. 7269 se po opravě z Ostravy vrátila v prosinci 2020. Na snímku je...
vydáno 21. ledna 2021  17:30

Vozy, které prošly omlazovací kúrou, se do ulic vydají už v únoru. Na východě republiky absolvovat testovací jízdy nemohly.   celý článek

Postavil dům z kontejnerů. Teď chce know-how předat dál

Kontejnerový dům v Hranicích na Moravě při dokončování fasády.
vydáno 21. ledna 2021  7:24

Když začal loni v březnu stavět Marek Popálený v Hranicích na Moravě dům z kontejnerů, začali se u něj stavovat místní, ale i další, kteří projížděli....  celý článek

Vyzkoušeli jsme si každodenní patálie pražských řidičů. Místo na sídlišti jsme hledali vážně dlouho

V Novodvorské ulici se parkuji i „v druhé řadě“.
vydáno 20. ledna 2021  17:38

Kroužíme po sídlišti. Je šest večer a my už pět minut hledáme místo. Vytipovali jsme si vchod v Novodvorské v Praze 4, který je v tuto chvíli naším...  celý článek

Vaše fotky z Prahy