metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 16 °C

Neděle, 19. září 2021. Svátek má Zita.

Větší foto
Chlupáči oživí masopustní veselí. | foto: MICHAL KREJČÍ

Kam vyrazit v Praze na masopust? Tady je velký přehled

  17:04
Masopustní veselí. Oživí jej chlupáčci

Zpátky k únorovým tradicím se snaží vrátit pražské spolky a připravily řadu masopustních průvodů. „Bohužel je poslední dobou všude plno robotů a spidermanů, tak se snažíme doplnit tradiční masopustní zvířata v průvodu na Chvalský zámek,“ říká Jiří Stibor ze spolku Molechet a organizátor furry nadšenců, kteří se rádi převlékají za chlupatá zvířata s lidskými vlastnostmi. Pokud se chcete přidat s chlupatou maskou, můžete se registrovat přes facebookovou událost Masopustní průvod aneb z Divadla až na Chvalský zámek.

Registrace ale není povinná, ale zapsané masky získají několik výhod. „Divadlo nám poskytne prostory na převlečení ve foyeru divadla a samozřejmě i toalety, v sále bude probíhat zkouška. Průvod končí v areálu Na Chvalské Tvrzi, kde máme k dispozici vestibul, šatny a toalety ve Chvalské stodole,“ popisuje Stibor výhody pro registrované, kteří získají artprint s motivem FO Masopust 2020. 

Hrnce, vařečky, hudební nástroje a masky si vezměte do Braníka, kde zakončí průvod žranice, pohádka Líná Máňa a divadelní představení Chceš mě, chci tě.

Jak se dělá zabijačka, můžete sledovat ve Vinoři, kde začínají přípravy už v 7 hodin ráno. Stejně tak ve Ctěnicích proběhnou ukázky bourání prasete a tradičních postupů zpracování vepřového masa a výroba jitrnic. 

Na Jihoměstském masopustu si děti mohou udělat vlastní masky v dílnách od 10 hodin ve výtvarném ateliéru KC Zahrada. Po průvodu jsou pro nejmenší připravené herní odpoledne a pohádkové zpívání s tancem v prostorách Komunitního centra Matky Terezy. Dětský program si připravilo také Café Na půl cesty na Pankráci, kde si můžete vyzkoušet kostýmy, masopustní rej a zjistit, jaké to je být divadelníkem.

Program masopustů v Praze

Praha 1 

  • Masopust v ŽIVOTĚ90 začíná ve čtvrtek 13. února v 15.30 na adrese Karolíny Světlé 18. Poslechnout a zazpívat si můžete staropražské a české písničky se skupinou Čupr baby. Dobroty vezměte s sebou na vzájemné pohoštění. Výtěžek tomboly poputuje na podporu Centra denních služeb ŽIVOTA90. Masopust držíme aneb S kobylkou za dobrou koblihou! je koncert pro školy a předškoláky s masopustním veselím v Hlaholu. Akce se koná ve středu 12. února od 9.30 hodin. Vstupné na akci je 50 korun. Více informací najdete na webu www.bruncvik.eu. 

Praha 4 

  • Masopust na Dobešce začíná v 15 hodin v neděli 23. února rojením masek v divadle v režii dramatického kroužku. Následovat bude průvod masek Dobeškou za doprovodu muzikantů, který zakončí občerstvení na vyhlídce na branické skále.
  • Jihoměstský masopust v sobotu 8. února začíná v 10 hodin výrobou masek. Průvod startuje ve 14 hodin u metra Opatov. V Komunitním centru Matky Terezy si připravili od 14.45 herní odpoledne a pohádkové zpívání s tancem. Děti s maskou mají vstup za 40 korun. 

Praha 5 

  • Pěší zóna na Andělu ožije ve středu 26. února od 8 do 18 hodin Masopustním posvícením. Budete moci ochutnat jídla od teplých uzenin, jitrnic, pečeného selete, polévek či gulášů až po plněné buchty, koláče, štrúdly, svařené víno, horký grog nebo medovinu. Pro děti je připraven workshop výroby masek. 
  • Radotínský masopust a Horymírova svatá pouť začínají v sobotu 29. února na náměstí sv. Petra a Pavla ve 12 hodin zabijačkovými svátečními hody. Masky si dají dostaveníčko u Koruny přibližně o půl hodiny později, aby ve 13 hodin vyrazily průvodem k radnici. Horymír s Šemíkem přijedou po 16. hodině, vydají se pak na cestu do Neumětel. Následovat bude další divadelní a hudební program na pódiu. 

Praha 6

  • Suchdolský masopust startuje v sobotu 15. února ve 14 hodin na Suchdolském náměstí. Veselé maškary, muzikanti se setkají s ostatními průvody z Roztok a Únětic na Holém vrchu. 26. Břevnovský masopustní průvod bude vycházet od křižovatky Bělohorská – Pod Královkou (u kredence) v úterý 25. února v 15.45 hodin. Pokračovat budou po Bělohorské až do břevnovského kláštera. Pro účastníky masopustního veselí bude v břevnovském klášteře připraveno zabijačkové občerstvení s posezením, hudbou a tancem: Čerstvé jitrničky, jelita, tlačenka, polévka, guláš, prejty, bramborové placky a spirálky, trdlo a jiné. Deset nejkrásnějších (nejnápaditějších) dětských masek bude odměněno.

Praha 8

  • Karlínský masopust začíná průvodem z Kaizlových sadů v sobotu 15. února ve 13 hodin. Ve 14 hodin pokračuje program na Karlínském náměstí, připraveno je Zrní, Circus Brothers, Ponožky pana Semtamťuka, Honza Onder, Blackout Padadox, divadelní pohádky a dílny. 
  • Ďáblický masopust vypukne v sobotu 15. února ve 14 hodin. Vychází se od Obecního domu a po průvodu se veselí u KC Vlna. Pro děti je připravená rukodělná dílna v klubovně ve 13–14 a 15–17 hodin. 


Praha 9

  • Kbelský masopust začíná ve 13 hodin v sobotu 8. února v Centrálním parku Kbely. Připraven je bohatý program, soutěže i tvořivá dílna. V 16 hodin se uskuteční masopustní průvod po Kbelích.
  • Pohádkový masopust se koná v neděli 16. února na dvoře Masarykova ZŠ Klánovice. Lidová veselice s kapelou Fiakr začíná ve 12 hodin, připraveno je pohádkové divadlo NaVětvi, tombola, průvod maškar po klánovických domácnostech a spousta dobrého jídla a pití.

Komentáře

Hlavní zprávy

Od Žižky k Tachovu. Váha nepřežila stavbu tunelu

vydáno 19. září 2021  5:55

Náměstí s váhou a tunelem – nová výstava nejen pro milovníky žižkovské historie.  celý článek

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Tipy na víkend. Potkat můžete své sousedy nebo vstoupit pod zem

vydáno 17. září 2021  10:57

Deník Metro přináší další tipy na akce, které můžete o víkendu navštívit. Kde strávit čas? Například v českých městech a obcích se už ode dneška koná akce...  celý článek

Hlavu vzhůru! Zamávejte největší vzducholodi světa

vydáno 17. září 2021  8:11

Česko křižuje chlouba hraběte Zeppelina. Sledujte let on-line.  celý článek

Vaše fotky z Prahy