metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 28 °C

Středa 29. června 2022. Svátek má Petr, Pavel

Větší foto
Peugeot 308 | foto:  Peugeot

Kam zmizela normální auta? Chtějte právo volby!

  18:13
Pročítáte motoristický časopis a nacházíte jen elektromobily, hybridy, první pokusy s vodíkovým pohonem… a normální spalovací motory pomalu odcházejí. Kromě toho slyšíte ze všech stran sliby automobilek, že za několik let už žádná z nich nebude klasické vozy na naftu nebo benzín v Evropě vůbec prodávat. Co na to klienti?

Ne všechny automobilky už klasické spalovací pohony zavrhly. Například Peugeot tvrdí, že klient má mít právo volby. Vyznává filozofii nazvanou „Power of choice“, tedy moc zákazníků vybrat si to, co vyhovuje jejich potřebám i peněžence. Proto značka nabízí svůj nejnovější model, Peugeot 308, jako diesel, benzín, plug-in hybrid a brzy i jako mild-hybrid a 100% elektromobil.

Nový Peugeot 308 může být poháněn benzínovým agregátem PureTech 1.2 o výkonu 110 nebo 130 koní, nebo naftovým BlueHDi 1.5 o výkonu 130 koní. Na výběr jsou šestistupňové manuální nebo osmistupňové automatické převodovky. Ekologickou alternativu pak poskytují dva plug-in hybridní motory ve výkonových variantách 225 nebo 180 koní. Čistě na elektřinu ujedou až 60 kilometrů, v hybridním režimu pak emitují v průměru asi 26 g CO2/km. V příštím roce se má nabídka rozrůst o mild-hybrid a 100% elektromobil. Z hlediska pohonů má tedy tento nový Peugeot rozhodně co nabídnout.

Metoda výběru funguje
Strategie široké nabídky pohonů se Peugeotu evidentně vyplácí, protože už dnes, jen pár týdnů od uvedení na evropský trh, má nový Peugeot 308 portfolio 70 tisíc objednávek, což z něj činí bestseller značky. Novému modelu se také daří prosadit se v nejrůznějších mezinárodních soutěžích. Už teď má na svém kontě jedenáct světových titulů. Těmi nejnovějšími jsou Women’s World Car of the Year 2022, neboli Světové ženské auto roku, a nejvyšší ocenění za design, Red Dot Award 2022.

Značka Peugeot operuje ve 130 zemích světa. Někde je zájem o elektromobily a plug-in hybridy větší, jinde menší. Naštěstí Peugeot dokáže veškerá specifika poptávky řešit. Používá totiž modulární platformu, která je schopná přijmout jakýkoli druh pohonu: benzín, diesel, mild-hybrid, plug-in hybrid, elektřinu, a dokonce i vodíkové články. Peugeot je tedy připraven na všechno.

Nedávno Francie oznámila, že se v prvním kvartále letošního roku poprvé v historii prodalo víc elektromobilů než aut na benzín, a to hlavně zásluhou vysokých státních dotací a stoupajících cen pohonných hmot. Peugeot samozřejmě u tohoto elektroboomu byl a jeho malý městské elektromobily e-208 a e-2008 si z koláče o velikosti takřka 40 % trhu ukously pořádný kus.

Elektrický klid v Česku
Naopak v Česku zatím elektromobilům pšenka nekvete. Jejich prodeje se pohybují v jednotkách procent. O celkové elektro-náladě u nás vypovídá i volba finalistů českého Auta roku 2022. Zatímco v evropské anketě Car of the Year byl mezi sedmi finalisty jediný neelektrický vůz, v české anketě je z šesti finalistů jediný elektromobil. A co mají finalisté obou soutěží společného? Je to právě Peugeot 308. Ten se totiž jako jediný objevil v obou užších výběrech.

Možná to vypadá, že Peugeot elektřinu zanedbává, ovšem opak je pravdou. Tato automobilka je v zavádění elektrické modelové řady lídrem trhu. Už dnes nabízí pro většinu svých modelů alternativu v podobě elektrického či plug-in hybridního pohonu. Od roku 2030 pak bude v Evropě prodávat výhradně bezemisní vozy. Z hlediska ekologie má Peugeot velmi náročné závazky, stejné si ale dává i z pohledu zajištění spokojenosti svých zákazníků a atraktivity produktové nabídky.

Komentáře

Hlavní zprávy

Po chodnících se řítí metráky sdílených kol a koloběžek. Kdy zabijí prvního chodce?

vydáno 29. června 2022  10:16

Sdílená kola, elektrokola či elektrické koloběžky. Kolik kilogramů představuje tahle atrakce? Deník Metro je zvážil. A docela jsme se divili. Při rychlé...  celý článek

Pojede to prázdninově. Na nové jízdní řády vlaků i autobusů se najede v pátek

vydáno 29. června 2022  5:37

Pozítří začíná doba letních jízdních řádů a výluk. Oboje patří k létu stejně neodmyslitelně jako horko, zpocená namačkaná těla a nedostatek deodorantu u...  celý článek

Komerční sdělení

Na Strakonické slalomy dorazí i mistryně světa Veronika Vojtová

vydáno 29. června 2022

První červencový víkend ve Strakonicích bude patřit vodákům. Na tamějším ostrově Podskalí se na řece Otavě před loděnicí v sobotu 2. července pojedou...  celý článek

Komerční sdělení

Městská mobilita 2: Rozumný a hbitý pohyb po městských aglomeracích.

vydáno 29. června 2022

Jak se v silně obydlené oblasti dostat z bodu A do bodu B? Téma, které pro obyvatele měst a jejich okolí nikdy neztratilo sílu. Zabírá široké spektrum...  celý článek