metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 8 °C

Středa, 14. dubna 2021. Svátek má Vincenc.

Další 1 fotografie v galerii
Sochy skateboardistů z Kuřimi a z pražské Folimanky | foto: V. Říhová a Jiří Kašpar

Kamaráda má v Kuřimi, brzy získá i nové ruce

  9:55
Tahle sbírka nemá obdoby. V létě ji spustil Pavel Friš, který provozuje web Vyšehradskej.cz. Bylo mu líto, že z Folimanky zmizela socha skateboardisty. Rozhodl se ji proto vypátrat. Dokonce si dal i za úkol vrátit jí odcizené ruce.

Příběh se stal hitem. Nejprve Friš našel „raněného“ skateboardistu v depozitáři Prahy2. Poté se spojil i s jeho autorem. Jaroslav Hladký měl sádrový model sochy zakopaný na zahradě. Slévačská dílna v Lysolajích následně stanovila rozpočet opravy na 250 tisíc. Právě kvůli nim založil Friš transparentní účet. Na něj už od léta přispělo přes 200 dárců.

Na účet ale peníze jen nepřicházely. Například koncem února z něj odešlo 70 tisíc. „Jedná se o zálohu pro sochaře Jiřího Kašpara, který soše vymodeloval ruce a nyní připravuje jejich odlití do bronzu. Ještě před jejich připojením k tělu bude do sochy vložena schránka se vzkazem obsahujícím jména všech, kteří na opravu dosud přispěli. Chcete-li se na seznamu též ocitnout, číslo účtu je 5436165028/5500,“ uvedl nedávno na Facebooku Friš.

Na obnovu sochy nedávno upozornil i tým projektu Sochy a města, který mapuje pouliční umění z 50. až 80. let 20. století. Ten připomněl, že skateboardista z Folimanky má v Česku hned dva „kamarády“. V roce 1981, tedy o rok dřív, než vznikla socha Jaroslava Hladkého, vytvořil skateboardistu Pavel Drda. Tehdy třiadvacetiletý valašský sochař plastiku vymodeloval během pražských studií. Dodnes ji má uloženou.

Druhý jezdec je pro změnu přístupný veřejnosti. K vidění je u základní školy v Tyršově ulici v Kuřimi. Také tento skateboardista má svůj příběh. Dlouho totiž nebyl znám jeho autor. „Na vině byl chybný záznam v soupisech realizací podniku Dílo z roku 1989, který říkal, že Zdeněk Řehořík vytvořil pro Kuřim kamennou plastiku Mírový život našich dětí – nikdo si ji nespojil s plastikou skejťáka. Jak ale sám autor potvrdil, mírový život našich dětí v roce 1989 spočíval opravdu ve skateboardingu,“ popisuje Facebook Sochy a města.

Komentáře

Hlavní zprávy

A to víte, že...? Zábavné statistiky mizí z metra. Jsou považovány za reklamní smog

vydáno 14. dubna 2021  6:19

Technické údaje a statistiky z provozu MHD se objevily v rámečcích ve vagonech již v roce 2014. Nyní ustupují.  celý článek

Nabídl se nám i odborník na opravu slunečních hodin, říkají noví majitelé usedlosti Cibulka

vydáno 13. dubna 2021  18:52

S opravou areálu rádi pomůžeme, slibují lidé na sociálních sítích i v anketě. Objekt má být zrekonstruovaný do roku 2026.   celý článek

Nejen Cibulka. Deník Metro připomíná další známé squaty a jejich ne vždy růžové konce

vydáno 13. dubna 2021  17:07

Říká se jim různě – autonomní, kulturní či sociální centra nebo prostě jen hanlivě squaty. Tyhle zdánlivě veřejné a zároveň opuštěné budovy mají jedno...  celý článek

Aranžérie přináší květiny na sto způsobů

vydáno 13. dubna 2021  15:05

Květinová dílna Aranžérie se nachází v Praze 4. Zároveň jde také o sociální podnik.   celý článek

Vaše fotky z Prahy