metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 19 °C

Sobota 24. září 2022. Svátek má Jaromír

Další 3 fotografie v galerii
Cedule v Praze 4 | foto: Metro.cz

Kampaně, cedule, sáčky. Deník Metro zjišťoval, jak radnice apelují na neposlušné pejskaře

  17:13
Žižkov není šiškov, hlásá radnice Prahy 3. Letos na jaře spustila kampaň, která cílí na majitele psů, kteří po svých miláčcích neuklízejí. Zároveň městská část navýšila počet stojanů se sáčky na exkrementy. Deník Metro oslovil i další radnice s dotazem, jak s neukázněnými majiteli psů komunikují.

Praha 1:
Občany motivujeme ke sběru exkrementů tím, že radnice rozmístila zhruba 250 košů na psí exkrementy se zásobníky na sáčky, určené k sebrání exkrementů. Dále je rozmístěno asi 90 samostatných stojanů se sáčky.

Praha 2:
Plakáty, samolepky a cedule v ulicích nemáme. Informuje prostřednictvím webu a Novin Prahy 2, informačních stánků v parcích i na náměstích (čtyřikrát za rok), rozdáváme letáky s informacemi, rozdáváme psí pamlsky a apelujeme. V ulicích je dostatek košů se zásobníky na sáčky pro psí exkrementy, sáčky jsou doplňovány podle potřeby i dvakrát denně. Exkrementy na veřejném prostranství nejsou ponechávány neznalostí povinností držitelů psů, ale jejich lhostejností či spíše arogancí.

Plakát v Praze 3.

Praha 3:
Radnice odstartovala v březnu kampaň. Jejím cílem bylo pomocí ankety mezi občany zjistit, kde podle nich chybí stojany se sáčky na psí exkrementy, a ty následně po ověření na některých dotčených místech doinstalovat. Zároveň také informovat o tom, že za znečišťování veřejného prostranství jim může být uložena pokuta (také už se tak stalo!). Prvního května byly na trávníky instalovány cedule, které také na pokutu upozorňují. V rámci kampaně byly také vyvěšeny plakáty, vyrobeny sáčky se speciální grafikou, které si lidé mohou zdarma vyzvednout v Informačním centru Prahy 3. Tedy kromě toho, že jsou dostupné ve stojanech.

Praha 4:
V minulých letech jsme měli několik takových akcí (Sám po sobě neuklidím), v současné době žádnou.

Město psů

10

Na tolik tisíc korun může majitele psa vyjít pokuta, za neuklizený psí exkrement.

83 

Tolik tisíc psů je podle dat magistrátu v Praze. Nejvíce jich je v Praze 4, konkrétně 8164 zvířat. Přes šest tisíc jich je v Praze 6, 8 a 10. Magistrát vydal data v únoru.

1675

Tolik psů loni skončilo v útulku v Praze 8, tedy o 265 méně než předloni. Nejčastěji je do útulku přivezla odchytová služba. Většina psů byla vrácena původním majitelům.

18 923

Tolik magistrát loni napočítal v Praze kříženců. Jsou tak nejčastěji chovaným typem psa v metropoli. Druhým nejčastějším plemenem je jorkšírský teriér (7713) a třetí jezevčík (4804). Nejčastějším psím jménem v Praze je Ben, na druhém místě je Max a na třetím Betty.

Praha 5:
V letošním roce apelujeme na občany prostřednictvím umisťování cedulí do parků a na vybrané plochy zeleně, které jsou spravovány Prahou 5. Dále městská část zajišťuje servis 202 košů se sáčky na sběr psích exkrementů, tento počet budeme letos navyšovat v dalších lokalitách s ohledem na žádosti občanů. Sáčky na psí exkrementy lze také bezplatně odebrat na recepcích úřadu Prahy 5.

Praha 6:
Poslední kampaně proběhly před lety, od té doby se situace výrazně zlepšila. Ulice kontrolují strážníci, také jsou zde umístěny stojany se sáčky na sběr psích exkrementů. Ty pravidelně doplňujeme, neboť jsou pejskaři využívány v hojné míře.

Praha 7:
Problematika psů ve městě je důležité téma, bohužel na něj není tak snadné najít účinný recept, který by zároveň nebyl pouze represivní. Jednu stranu mince představuje pravidelný úklid ulic, který jsme nastavili na celém území městské části. Zároveň usilujeme o to, aby městská policie zefektivnila pokutování těch, kteří po svých psech neuklízejí. Za podstatné považujeme i zprostředkování veřejného dialogu. Toto téma bylo opakovaně diskutováno na besedách a setkáních s občany. Výstupem byly mimo jiné návrhy úprav pohybu psů ve veřejném prostoru – tzn. vymezení ploch, kde mohou občané venčit své psy na volno a zároveň kde lze venčit pouze na vodítku či kde je vstup se psy zcela zakázán.

Praha 8:
Městská část Praha 8 v letošním roce a ani v předchozích letech žádnou osvětu kolem uklízení po pejscích neprováděla a zatím ani nic podobného neplánuje. V současné době pouze zajišťujeme koše na psí exkrementy se sáčky a pytlíky.

Sáčky v Praze 1

Praha 9:
Městská část Praha 9 apeluje na pejskaře, aby uklízeli po svých psech, prostřednictvím článků v měsíčníku Devítka, výzvy jsou na sáčcích na exkrementy, které si lidé berou z více než 200 stojanů na území Prahy 9. A také v tomto směru vysočanská radnice spolupracuje se strážníky městské policie.

Praha 10:
Na většině košů máme samolepky s prosbou o úklid a průběžně navyšujeme koše se zásobníky na úklidové sáčky. Každoročně jsou ve vybraných lokalitách nastříkány piktogramy na chodnících a u parkových ploch jsou vyvěšeny návštěvní řády s pokynem k úklidu psích exkrementů. Městská část vydala také takzvané Desatero zodpovědného pejskaře, které volně distribuujeme na veřejných setkáních a akcích či v informačních centrech Prahy 10. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Pracovní pohovor je pro matky hračka, pokud si sestaví mapu svých silných stránek

vydáno 24. září 2022  11:33

Během rodičovské dovolené je pro mámy i táty důležité zůstat v kontaktu se zaměstnavatelem a dále se vzdělávat.  celý článek

Základka ve Weberově dostane solární panely. Praha 5 chce být energeticky soběstačná

vydáno 24. září 2022  6:07

Recept, jak vyzrát na drahé energie a nespadnout do dluhů, nachází radnice Prahy 5. Už v květnu procházeli její pracovníci střechy základních škol a...  celý článek

Pátá řada Cobra Kai je opět boží. Z nenápadného sequelu Karate Kida je návyková pecka

Strážce streamu
vydáno 23. září 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Značka Karate Kid je u nás známá především díky VHS kazetám. Právě ony jsou důvodem, proč na tomhle fenoménu vyrostla řada dnešních (nejen) pozdních...  celý článek

Šatníkoví šíbři operují na YouTube či TikToku. Radí nám, co máme nosit

vydáno 23. září 2022  6:18

Módní hra je na poli sociálních médií čím dál vyhledávanějším tématem. Elegánů, kteří se nebojí se svým šatníkem experimentovat, přitom v tuzemsku zase...  celý článek