metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika

Další 3 fotografie v galerii
Cedule v Praze 4 | foto: Metro.cz

Kampaně, cedule, sáčky. Deník Metro zjišťoval, jak radnice apelují na neposlušné pejskaře

  17:13
Žižkov není šiškov, hlásá radnice Prahy 3. Letos na jaře spustila kampaň, která cílí na majitele psů, kteří po svých miláčcích neuklízejí. Zároveň městská část navýšila počet stojanů se sáčky na exkrementy. Deník Metro oslovil i další radnice s dotazem, jak s neukázněnými majiteli psů komunikují.

Praha 1:
Občany motivujeme ke sběru exkrementů tím, že radnice rozmístila zhruba 250 košů na psí exkrementy se zásobníky na sáčky, určené k sebrání exkrementů. Dále je rozmístěno asi 90 samostatných stojanů se sáčky.

Praha 2:
Plakáty, samolepky a cedule v ulicích nemáme. Informuje prostřednictvím webu a Novin Prahy 2, informačních stánků v parcích i na náměstích (čtyřikrát za rok), rozdáváme letáky s informacemi, rozdáváme psí pamlsky a apelujeme. V ulicích je dostatek košů se zásobníky na sáčky pro psí exkrementy, sáčky jsou doplňovány podle potřeby i dvakrát denně. Exkrementy na veřejném prostranství nejsou ponechávány neznalostí povinností držitelů psů, ale jejich lhostejností či spíše arogancí.

Plakát v Praze 3.

Praha 3:
Radnice odstartovala v březnu kampaň. Jejím cílem bylo pomocí ankety mezi občany zjistit, kde podle nich chybí stojany se sáčky na psí exkrementy, a ty následně po ověření na některých dotčených místech doinstalovat. Zároveň také informovat o tom, že za znečišťování veřejného prostranství jim může být uložena pokuta (také už se tak stalo!). Prvního května byly na trávníky instalovány cedule, které také na pokutu upozorňují. V rámci kampaně byly také vyvěšeny plakáty, vyrobeny sáčky se speciální grafikou, které si lidé mohou zdarma vyzvednout v Informačním centru Prahy 3. Tedy kromě toho, že jsou dostupné ve stojanech.

Praha 4:
V minulých letech jsme měli několik takových akcí (Sám po sobě neuklidím), v současné době žádnou.

Město psů

10

Na tolik tisíc korun může majitele psa vyjít pokuta, za neuklizený psí exkrement.

83 

Tolik tisíc psů je podle dat magistrátu v Praze. Nejvíce jich je v Praze 4, konkrétně 8164 zvířat. Přes šest tisíc jich je v Praze 6, 8 a 10. Magistrát vydal data v únoru.

1675

Tolik psů loni skončilo v útulku v Praze 8, tedy o 265 méně než předloni. Nejčastěji je do útulku přivezla odchytová služba. Většina psů byla vrácena původním majitelům.

18 923

Tolik magistrát loni napočítal v Praze kříženců. Jsou tak nejčastěji chovaným typem psa v metropoli. Druhým nejčastějším plemenem je jorkšírský teriér (7713) a třetí jezevčík (4804). Nejčastějším psím jménem v Praze je Ben, na druhém místě je Max a na třetím Betty.

Praha 5:
V letošním roce apelujeme na občany prostřednictvím umisťování cedulí do parků a na vybrané plochy zeleně, které jsou spravovány Prahou 5. Dále městská část zajišťuje servis 202 košů se sáčky na sběr psích exkrementů, tento počet budeme letos navyšovat v dalších lokalitách s ohledem na žádosti občanů. Sáčky na psí exkrementy lze také bezplatně odebrat na recepcích úřadu Prahy 5.

Praha 6:
Poslední kampaně proběhly před lety, od té doby se situace výrazně zlepšila. Ulice kontrolují strážníci, také jsou zde umístěny stojany se sáčky na sběr psích exkrementů. Ty pravidelně doplňujeme, neboť jsou pejskaři využívány v hojné míře.

Praha 7:
Problematika psů ve městě je důležité téma, bohužel na něj není tak snadné najít účinný recept, který by zároveň nebyl pouze represivní. Jednu stranu mince představuje pravidelný úklid ulic, který jsme nastavili na celém území městské části. Zároveň usilujeme o to, aby městská policie zefektivnila pokutování těch, kteří po svých psech neuklízejí. Za podstatné považujeme i zprostředkování veřejného dialogu. Toto téma bylo opakovaně diskutováno na besedách a setkáních s občany. Výstupem byly mimo jiné návrhy úprav pohybu psů ve veřejném prostoru – tzn. vymezení ploch, kde mohou občané venčit své psy na volno a zároveň kde lze venčit pouze na vodítku či kde je vstup se psy zcela zakázán.

Praha 8:
Městská část Praha 8 v letošním roce a ani v předchozích letech žádnou osvětu kolem uklízení po pejscích neprováděla a zatím ani nic podobného neplánuje. V současné době pouze zajišťujeme koše na psí exkrementy se sáčky a pytlíky.

Sáčky v Praze 1

Praha 9:
Městská část Praha 9 apeluje na pejskaře, aby uklízeli po svých psech, prostřednictvím článků v měsíčníku Devítka, výzvy jsou na sáčcích na exkrementy, které si lidé berou z více než 200 stojanů na území Prahy 9. A také v tomto směru vysočanská radnice spolupracuje se strážníky městské policie.

Praha 10:
Na většině košů máme samolepky s prosbou o úklid a průběžně navyšujeme koše se zásobníky na úklidové sáčky. Každoročně jsou ve vybraných lokalitách nastříkány piktogramy na chodnících a u parkových ploch jsou vyvěšeny návštěvní řády s pokynem k úklidu psích exkrementů. Městská část vydala také takzvané Desatero zodpovědného pejskaře, které volně distribuujeme na veřejných setkáních a akcích či v informačních centrech Prahy 10. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

vydáno 7. února 2023  5:22

Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich...  celý článek

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek