metro.cz

Počasí v Praze

-6 °C / 0 °C

Úterý, 22. ledna 2019. Svátek má Slavomír.
Dovolená v Řecku (ilustrační foto)
Větší foto
Dovolená v Řecku (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Kandidáti na vyhoření. Češi si berou krátkou dovolenou

26. července 2018  6:19 Pavel Hrabica Metro.cz
Před vyhořením varují odborníci už desítky let. Doporučují naučit se správně odpočívat, nepracovat až šestnáct hodin denně a jednou za rok si vzít jednu dovolenou v délce tří týdnů. Jenže realita je stále smutná. Schopnost odpočívat chybí jak šéfům, tak zaměstnancům.

„Osobní rozvoj je naprostou nutností pro kvalitní fungování každého manažera,“ říká Štěpán Mika, ředitel vzdělávacího institutu CEMI. Jeho branami prošly stovky řídicích pracovníků, kteří předtím měli utkvělou představu, že bez mobilu na příjmu 24 hodin denně a sedm dní v týdnu se zhroutí svět.

„I lidé na vedoucích místech by si měli uvědomit, že odpočinek je součástí nutné regenerace,“ zdůrazňuje Mika. Jenže ani ne pětina Čechů si letos nedopřeje vůbec žádný odpočinek a ještě míň si jich bude užívat volna nepřetržitě tři týdny. Většinou si totiž bereme týden, maximálně dva v kuse. Přitom psychologové uvádějí, že dva až tři dny se teprve člověk zbavuje stresu, který si s sebou každý den nosí z práce, a na další skutečnou regeneraci sil potřebujeme obvykle dva týdny. 

Podle Evy Bedrnové, přední odbornice na psychologii práce, je kvalitní odpočinek jedinou obranou a prevencí před zátěží organismu v zaměstnání. „Ne vždy se tvrdá práce rovná práci kvalitní,“ vysvětluje psycholožka.

To, že si Češi berou relativně krátké dovolené, je překvapivé zvláště v době, kdy se ekonomice daří a například poptávka po rekreaci u moře se zvedla v porovnání s loňským rokem o víc než dvacet procent. 

Loni přitom utratila třetina z nás za dovolenou až dvacet tisíc korun a přes deset procent utratilo za letní odpočinek kolem třiceti tisíc korun. Ale jak loni, tak letos nebyly pobyty delší než jedenáct dní, v průměru se pohybují kolem osmi. Přestože lidé potvrzují, že ideální dovolená by měla být alespoň deset dní.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Mardoši: Zvonky dveří

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 21. ledna 2019  10:15

V našich představách nám spílali z oken, házeli věci, smáli se, zuřili, píše Mardoša pro deník Metro ve svém sloupku.  celý článek

Dalo se úniku plynu z rolby předejít?

Hasiči a záchranáři zasahovali na zimním stadionu v pražských Holešovicích, kde...
vydáno 21. ledna 2019  5:56

Únik oxidu uhelnatého z rolby holešovického stadionu se stále vyšetřuje. Led tu už žehlí náhradnice na elektřinu.  celý článek

Dřív měli singles na 2+kk, teď uškudlí sotva na garsonku

Bydlení (ilustrační foto)
vydáno 20. ledna 2019  12:20

Většina Čechů chce bydlet ve vlastním. Problémem je, že jenom někdo na to má.  celý článek

Lítačku můžete také vyhrát

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)
vydáno 20. ledna 2019  5:54

Chcete mít roční kupon na MHD úplně zadarmo? Až do konce ledna jej můžete zkusit vyhrát. Organizátor dopravy Ropid totiž ve spolupráci se společností Visa...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám