metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 18 °C

Pátek, 18. října 2019. Svátek má Lukáš.
Sestra Marie Goretti Dřímalová, kaplanka Nemocnice Přerov
Sestra Marie Goretti Dřímalová, kaplanka Nemocnice Přerov | foto: ArchivMetro.cz

Kaplani míří do českých nemocnic

29. března 2017  13:58 Filip Jaroševský Metro.cz
Duchovní se stanou oficiální součástí nemocničních týmů.

Dříve s nimi nemuseli doktoři a sestry vůbec spolupracovat, dnes budou mít v nemocnicích vlastní kanceláře. Řeč je o kaplanech, kteří pomáhají pacientům a jejich rodině vyrovnat se s nemocemi i pobytem na lůžku. Ministerstvo zdravotnictví nyní vydalo metodický pokyn, který z nich udělal právoplatné členy nemocničních týmů.

„Jako dlouholetý ředitel nemocnice si uvědomuji důležitost a nezastupitelnost duchovní péče, zejména pro těžce nemocné pacienty, seniory a jejich rodiny. Svou velkou roli hraje i pro samotné zaměstnance nemocnic,“ říká ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík.

Musejí mlčet

● Podle metodického pokynu ministerstva zdravotnictví, který vstoupí v účinnost 13. dubna před Velkým pátkem, mohou kaplani znát diagnózu pacienta i důvěrné informace. Musejí však dodržet mlčenlivost.

● Aby byl kaplan v nemocnici brán vážně, musí mu zde její vedení zřídit vybavenou a označenou kancelář. Personál pak musí tolerovat náboženské rituály i předměty, které si k nim kaplan přinese.

Pokyn, který má ministerstvo konečně v rukou, by měl podle něj nadobro vyjasnit jak personální vztahy, tak požadavky na kvalifikaci duchovních v nemocnicích. Ti budou nově potřebovat nejen teologické vzdělání magisterského stupně, ale také kurz nemocničního kaplanství. Musí rovněž mít nejméně tři roky praxe v obecné pastorační péči. „Nemocniční kaplan může být pro některé pacienty stejně důležitý jako například chirurg.

Psychický stav pacienta mnohdy výrazně ovlivňuje průběh a úspěšnost samotné léčby,“ vysvětluje náměstkyně ministra Lenka Teska Arnoštová. Podle sestry a kaplanky Nemocnice Přerov Marie Goretti Dřímalové, která dochází za pacienty už více než deset let, je pokyn ministerstva darem z nebes pro méně šťastné kolegy z jiných nemocnic.

„Ne každý kaplan má totiž takové štěstí na součinnost s personálem jako já. Povinné vzdělání je v mé profesi také důležité. Komunikaci s pacienty se dnešní žákyňky totiž už moc neučí. Přitom právě ona může být klíčem k uzdravení a zlepšení nálady pacienta,“ říká Goretti.

Komentáře

Hlavní zprávy

Skoro padesát odtahů za den. Strážníci museli přitvrdit

Ilustrační snímek
vydáno 17. října 2019  15:09

„Pozor! Od úterka jsme zpřísnili dohled v modrých zónách placeného stání, který se projeví zvýšeným počtem odtahů.“ S tímto varováním přišli začátkem...  celý článek

Za havárie aut mohou mobily, ale také moderní technologie

Ilustrační snímek
vydáno 17. října 2019  13:48

Těžká bouračka kamionu a osobních vozů na dálnici navozuje otázku: čemu se řidiči při jízdě věnují?  celý článek

Správa komunikací se pouští do klíčových oprav. Některým chybí termíny i objízdné trasy

Křižovatka v Újezdě byla dle radnice nebezpečná.
vydáno 17. října 2019  10:38

Kdo někdy jel přes hlavní křižovatku v Újezdě nad Lesy, ten dobře ví, proč je potřeba nepřehledný úsek opravit. Při přejíždění ze Staroújezdské ulice do...  celý článek

Je zvířecí kostým nad divadlo? Deník Metro otestoval novou vyhlášku

Je zvířecí kostým nad divadlo? Deník Metro otestoval novou vyhlášku
vydáno 17. října 2019  8:20

Mají úředníci, strážníci a buskeři jasno o změnách, které platí od úterý? Ne o všech.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám