metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 17 °C

Úterý, 19. října 2021. Svátek má Michaela.
Sestra Marie Goretti Dřímalová, kaplanka Nemocnice Přerov | foto: ArchivMetro.cz

Kaplani míří do českých nemocnic

  13:58
Duchovní se stanou oficiální součástí nemocničních týmů.

Dříve s nimi nemuseli doktoři a sestry vůbec spolupracovat, dnes budou mít v nemocnicích vlastní kanceláře. Řeč je o kaplanech, kteří pomáhají pacientům a jejich rodině vyrovnat se s nemocemi i pobytem na lůžku. Ministerstvo zdravotnictví nyní vydalo metodický pokyn, který z nich udělal právoplatné členy nemocničních týmů.

„Jako dlouholetý ředitel nemocnice si uvědomuji důležitost a nezastupitelnost duchovní péče, zejména pro těžce nemocné pacienty, seniory a jejich rodiny. Svou velkou roli hraje i pro samotné zaměstnance nemocnic,“ říká ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík.

Musejí mlčet

● Podle metodického pokynu ministerstva zdravotnictví, který vstoupí v účinnost 13. dubna před Velkým pátkem, mohou kaplani znát diagnózu pacienta i důvěrné informace. Musejí však dodržet mlčenlivost.

● Aby byl kaplan v nemocnici brán vážně, musí mu zde její vedení zřídit vybavenou a označenou kancelář. Personál pak musí tolerovat náboženské rituály i předměty, které si k nim kaplan přinese.

Pokyn, který má ministerstvo konečně v rukou, by měl podle něj nadobro vyjasnit jak personální vztahy, tak požadavky na kvalifikaci duchovních v nemocnicích. Ti budou nově potřebovat nejen teologické vzdělání magisterského stupně, ale také kurz nemocničního kaplanství. Musí rovněž mít nejméně tři roky praxe v obecné pastorační péči. „Nemocniční kaplan může být pro některé pacienty stejně důležitý jako například chirurg.

Psychický stav pacienta mnohdy výrazně ovlivňuje průběh a úspěšnost samotné léčby,“ vysvětluje náměstkyně ministra Lenka Teska Arnoštová. Podle sestry a kaplanky Nemocnice Přerov Marie Goretti Dřímalové, která dochází za pacienty už více než deset let, je pokyn ministerstva darem z nebes pro méně šťastné kolegy z jiných nemocnic.

„Ne každý kaplan má totiž takové štěstí na součinnost s personálem jako já. Povinné vzdělání je v mé profesi také důležité. Komunikaci s pacienty se dnešní žákyňky totiž už moc neučí. Přitom právě ona může být klíčem k uzdravení a zlepšení nálady pacienta,“ říká Goretti.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Plevel z Břevnovských sadů vymycují dobrovolníci zdarma

vydáno 18. října 2021  14:57,  aktualizováno  15:42

Aby ovocné stromky starých odrůd dobře prospívaly, je třeba jim věnovat celoroční péči.   celý článek

V MHD přibývá lidí bez respirátorů. Na podzim je větší riziko přenosu virů, varuje epidemiolog

vydáno 18. října 2021  5:35,  aktualizováno  15:28

Kýchání a kašlání se ozývá stále častěji. Kde jsou strážníci, ptá se čtenář. Tím, jak se zhoršuje celková covidová situace, to není mnoha lidem jedno.  celý článek

Chléb náš vezdejší má sice kvalitu, ale je podle českých pekařů prý moc levný

vydáno 18. října 2021  9:38

Zdražíme! Pekaři avizují, že jejich výrobky už levné nebudou. Kupodivu za to může i špatná úroda tolik nenáviděné řepky. Jenže není to všechno zase tak...  celý článek

Vaše fotky z Prahy