metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 14 °C

Čtvrtek 30. března 2023. Svátek má Arnošt

Další 2 fotografie v galerii
Eliška Kaplická představuje model knihovny svého zemřelého manžela Jana Kaplického. | foto: Metro.cz

Kaplického blob postavil podle originálních plánů za pět set hodin

  7:55
Stavitel na model, který představuje budovu Národní knihovny na Letné, spotřeboval dvě stě tisíc kostek a­ práce mu trvala 500 hodin.

Na výstavbu známé chobotnice dohlížela osobně architektova manželka Eliška Kaplická. Stavba z kostiček Lega váží 240 kilogramů. Vyrostla do úctyhodné výšky dvou metrů a ­rozměrů 240 x 160 centimetrů.

„Mnoho let uplynulo a ­skutečná knihovna nestojí, ale lidská kreativita nemá hranic. V­ Brně mají zastávku MHD a­ Praha má model z kostek,“ řekla Eliška Kaplická. Ta nemá problém, dát souhlas s použitím plánů k­rozumným projektům.

Model knihovny z kostek Lega byl vytvořen ve spolupráci s ­architekty Kaplického kanceláře Future Systems, aby vše přesně odpovídalo původnímu návrhu knihovny.

„Je v ­původních barvách, zlatá knihovna pro zlatou Prahu,“ uvedla Kaplická. Model byl postaven z ­200 tisíc kostek a jen pro srovnání – největší běžně prodávané modely mají zhruba tři tisíce kostek. Jeho staviteli, který se skrývá pod přezdívkou Eduard, trvalo vytvoření modelu pro Sport Arenu Amenity Resortu Lipno 500 hodin práce.

„Bez přesné dokumentace by to nešlo, měl jsem vypracované podrobné řezy knihovnou a ­umístění každé kostičky jsem kontroloval na plánu,“ tvrdí Eduard. Jedna strana modelu je otevřená a­ je vidět na skutečně jezdící výtahy.

Model byl včera představen v Průmyslovém paláci, k vidění bude od 30. května na Lipně.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nahlédněte do velkolepé barokní knihovny. Ráno je to jenom za polovinu

vydáno 29. března 2023  20:20

Prague City Tourism rozšiřuje svou nabídku o turistickou trasu v Klementinu.  celý článek

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

vydáno 29. března 2023  18:10

Péči porodní asistentky si ženy musí platit samy.  celý článek

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek

Putin je hráč pokeru, který prohrál a nemá co ztratit, říká fotoreportér Dárvík Máca

vydáno 29. března 2023  11:00

Válka na Ukrajině se propadá do bahna a krve. Deníku Metro je ctí, že již od samého začátku konfliktu spolupracuje s Vojtěchem Dárvíkem Mácou,...  celý článek