metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 6 °C

Pátek 3. února 2023. Svátek má Blažej
Prodej kaprů na Andělu

Kapři nám plavou ve vaně stále méně. Chceme je mít rovnou naporcované

  9:00
Prodej kaprů běží v plném proudu. Živé ryby chtějí lidé stále méně. Kilogram kapra seženete za 80 až 90 korun. Vybírejte pečlivě, potrhané ploutve a hnědé žábry neberte.

Chladné jaro, povodně a horko v létě. Chovatelé kaprů si stěžují na špatné podmínky, se kterými se letos musely ryby potýkat. Na ceně se však nic z nepříznivých okolností neprojevilo. "Výkyvy v cenách ve srovnání s loňským rokem jsme neočekávali. Ceny se se pohybují na přibližně stejné úrovni jako loni,“ říká Jiří Mareček z obchodního řetězce Tesco, který dnes také zahájil venkovní prodej kaprů.

Bereme stále menší kapry

Podle samotných prodejců zájem o kapry rok od roku přibývá. Za poslední roky také vzrostl počet stánků s vánočními kapry v ulicích hlavního města. Čtyři dny před Štědrým dnem jich v Praze najdete až na dvě stě.

Přestože je kapr na Vánoce u Čechů stále oblíbenější, méně lidí chce, aby jim před svátky plaval ve vaně. "Postupně ubývá lidí, kteří si doma kapra zabijí a sami vykuchají. Raději si koupí už chlazenou vykuchanou rybu,“ vysvětluje Jiří Janoštík z Rybářství Hodonín. Podle něj také lidé kupují stále menší kapry, nejčastěji do tří kilogramů. Podobnou zkušenost mají také na lahovických sádkách. "Většina lidí spíše chce, abychom jim kapra na místě rovnou zpracovali,“ řekli Metru ze společnosti Fish Market, která sádky v Lahovicích zajišťuje.

Jak vybrat kapra

  • Na velikosti zpravidla nezáleží, doporučuje se ale vybrat kapra, který má:
  • Lesklý povrch a pevné šupiny. Pokud vám prodejce nabízí kapra s matným povrchem, odřeným hřbetem, raději zajděte k jinému prodejci.
  • Žábry by měla mít ryba růžové až červené, pokud je má do hněda, raději zkuste jinou vylovit rybu.
  • Čím vypoulenější oči kapr má, tím lépe. Zapadlé oči jsou naopak špatným znamením.
  • Chovatelé také doporučují vybírat kapry, kteří nemají potrhané ploutve.

Komentáře

Hlavní zprávy

České hory a nížiny obývají duchové, skřítci i princezna. Zveme vás na návštěvu

vydáno 3. února 2023  7:30

Máte-li dobré úmysly, pak jste mezi pohádkovými bytostmi vítáni. Pozor by si však měli dát zloduši.  celý článek

Státní podpora úsporného bydlení se v Česku stává rychlejší a snadnější

vydáno 2. února 2023  18:56

Vyznat se v dotacích na energetické vylepšení bydlení není snadné. Zájem o státní peníze na „zelené stavby“ je však obrovský. Lidé chtějí spořit na...  celý článek

Neobvyklá tramvaj K2 jezdí Prahou bez „závoje“. Igelit sundali ve Střešovicích

vydáno 2. února 2023  18:07

Unikátní historický dopravní prostředek bude k vidění na turistické lince 42. S číslem 23 vypraví tramvaj až později.  celý článek

Pějící pedagog Ventolin zpívá o MHD, na vzniku videoklipu se podílely dopravní podniky

vydáno 2. února 2023  8:46

Znělky, pípáky a provozní hlášení pro cestující nikdy nezněly tak romanticky. Nyní jsou součástí ulítlé hitovky zpívajícího pedagoga Ventolina, která...  celý článek