metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 9 °C

Sobota, 7. prosince 2019. Svátek má Ambrož, Benjamin.
Vladimír Rada ukazuje svůj úlovek. „Některé ryby vracím zpátky,“ říká.
Další 4 fotografie v galerii
Vladimír Rada ukazuje svůj úlovek. „Některé ryby vracím zpátky,“ říká. | foto: Lucie Poštolková, Metro.cz

Kapři ve Vltavě berou na jahody i špendlíky

4. října 2015  8:14 Lucie Poštolková Metro.cz
Bílá mlha se povaluje mezi Radotínem a Braníkem. Psa by nevyhnal. Ale na břehu Vltavy je živo. Rybáři, ale i rybářky posedávají na svých oblíbených místech podél cyklostezky u Přístaviště. První úlovek v síti má už Vladimír Rada. „Chodím rybařit každý den. Nejvíc chytám ve Vltavě kapry, ale já to pouštím zpátky,“ říká, když další kapr tahá za udici.

Kde potkáte rybáře?

Málokteré podzimní akce jsou v Praze a okolí pro širokou veřejnost. Ale můžete se přijít podívat na:

Závod krajského přeboru a divize

  • 10. – 11. 10. 2015, Všenory – Berounka
  • Sobota od 8 do 16 hodin, neděle 8 – 14.30 hodin
  • lov ryb udicí na plavanou, po zvážení budou ryby nepoškozeny vráceny vodě

Václavské závody dětí

  • 5. 10. 2015, rybník Zadňák v Mníšku pod Brdy
  • Pondělí od 16 do 18 hodin
  • Závody v lovu ryb pro děti, které již chodí do rybářského kroužku nebo děti, které chtějí začít chodit do rybářského kroužku.

Nejčastěji ho potkáte na břehu Berounky v Radotíně nebo právě v modřanském Přístavišti. Na rybaření v Praze nedá dopustit, přiznává ale, že by břehy zasloužily více udržovat. Ať už prořezáváním stromů, nebo úklidem odpadků.

„Podle zákona si musí po sobě rybář uklízet místo, ale kolikrát je podél břehu bordel. Starám se o to, aby po nás bylo čisto,“ říká Vasko Charalanov Tomchev, Bulhar žijící sedm let v Praze. Když mi ukazuje svoji povolenku, kam si rybáři musí vypisovat dobu strávenou rybařením a svoje úlovky, vidím, že je u vody skoro každý den.

Pokud člověk nenapíše jednu rybu, co ulovil, už je to bráno jako pytlačení. Pokuta činí pět tisíc korun. Kontroly chodí nejčastěji podél Berounky, kde jsou břehy zarostlejší. Ale snadno se pozná už zdálky, kdo pytlačí: amatéři s jedním proutkem bez většího vybavení bývají mladí kluci. Ačkoliv nám za zády drnčí tramvaje a jezdí auta, břeh Vltavy má svoje uklidňující kouzlo. Jako byste se ocitli v jiném světě.

Každý rybář má své tajemství, kdy, kde a na co berou nejlépe. „Rybám chutná sladké ovoce. Na břehu Berounky rostou špendlíky, které padají do řeky, kam na ně ryby rády chodily během srpna,“ prozrazuje Jana Štiková z pražského Českého svazu rybářů.

„Teď pomalu končí sezona švestek a v červnu je nalákáte klidně na jahody,“ říká Štiková. Když jsem zvědavě nakoukla do kyblíku s návnadou mistra rybáře Rady, štíplo mě do nosu česnekové aroma. Každý má prostě svůj osvědčený recept.

Většina rybářů chodí u nás na kapry – jsou větší než jiné druhy a nejsou tak kostnatí jako třeba plotice. A navíc kapři berou všude. Pokud dáváte přednost štikám, narazíte na ně na Sázavě. Studenější a čistší vltavská kaskáda přeje pstruhům. V Radotíně narazíte i na amury.

Rybaření v Praze v číslech

  • Pražské vody patří k nejlépe zarybněným revírům. Ročně se do nich vypouští ryby za 20 milionů korun.
  • Pražští rybáři v roce 2015 sdružují 58 místních organizací s celkovým počtem 35 221 členů, z toho 32 361 dospělých členů, 634 mládeže od 16 do 18 let a 2 226 dětí do 15 let.
  • Hospodaří na 46 revírech o délce 454 kilometrů a výměře 2389 hektarů.

Jaký je kapr z Vltavy? Lepší než z obchodu, přiznává pan Tomchev. „Letos kvůli velkým vedrům ryby moc nebraly. Byly línější a méně žraly. Je to stejné jako u lidí,“ shrnuje letošní sezonu Tomchev a nabízí burčák.

Rybářská sezona je především na jaře, kdy jsou ryby vyhladovělé po zimě, a na podzim, když střádají energii a tuk na přicházející zimu. Ale rybářský zákon upravuje, kdy a kde je možno jaké ryby chytat. Například štiky a candáti jsou dravci a jejich rybolov je zakázán od ledna do 16. června, v období, kdy se třou.

„Navíc má každý měsíc vymezené hodiny pro rybaření. Výjimku tvoří oblast od Jiráskova mostu po soutok s Berounkou, kde můžete od května do srpna chytat ryby nonstop,“ vysvětluje Tomchev, pro kterého je příručka rybáře jako Bible.

Ptáte se, jak začít rybařit? Pro děti je nejlepší přihlásit se do rybářského kroužku, které ale poslední dobou trápí nedostatek vedoucích – zkušených rybářů. Pro dospělé je nejjednodušší jít se známým, který vás zasvětí do tajů rybaření. Poradí, kde a kdy berou a vůbec jaké náčiní je potřeba na takzvaný přívlač, položenou nebo třeba na muškaření.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pohádka o bahně, mlze a plachetnicích

Zámek s pohnutou historií
vydáno 7. prosince 2019  14:00

Jedeme na sever! Do drsného kraje permoníků. Do země průzračných jezer. Do míst, kde jsou mlhy hustší, než by bylo i Rákosníčkovi milé. Míříme na zámek s...  celý článek

Česko je černá díra na hliníkové plechovky

Zájem o pivo v plechovce je podle pivovarů stále větší.
vydáno 7. prosince 2019  8:07

Češi si zamilovali pití z plechovek. Jsou snadno přenosné, dají se lehce vyhodit. Navíc se do nich stále víc a víc plní jejich oblíbené pivo. Česko je ale...  celý článek

Při psaní se vybavují i smutné události, zároveň se i čistí hlava, říká hasič

Roman Kutálek (vpravo) se synem Ondrou a mluvčím HZS Praha Martinem Kavkou
vydáno 6. prosince 2019  13:32

Třiačtyřicetiletý hasič Roman Kutálek napsal knížku Hasiči. V ní se můžete dočíst, s čím vším se ve své profesi setkává. Když byl malý kluk, říkával mu...  celý článek

Z nedodělaného fantasy je v reálu nekonečný krimi příběh

Filip Cíl a Jana Pidrmanová v ukázce z filmu
vydáno 6. prosince 2019  5:03

Nejdražší český film Poslední z Aporveru nezamířil do kin, ale k soudu. Jak dopadne?  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám