metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 4 °C

Pátek, 5. března 2021. Svátek má Kazimír.
Červené karafiáty jsou recesním darem číslo jedna.
Větší foto
Červené karafiáty jsou recesním darem číslo jedna. | foto: Filip Jaroševský

Karafiáty hlásí comeback. Ty rudé často díky recesi

7. března 2019  16:17 Filip Jaroševský Metro.cz
Floristický symbol Dne žen je stále spojován s komunisty. Květinářům to ale nevadí. Mladí to berou jako dokonalé retro.

Červený karafiát a k tomu ještě v kombinaci s asparágusem. To je stejná relikvie socialismu jako třeba Tuzex a bony. Alespoň podle Pepy Dušátka, který v Praze provozuje čtyři květinářství pojmenované po něm – Kytky od Pepy.

Deník Metro oslovil několik obchůdků s květinami po celém Česku s dotazem, zda jsou karafiáty stále v očích veřejnosti ocejchované totalitním politickým režimem. Podle Františka Filipa, který provozuje květinářství v centru Rýmařova na Bruntálsku, tomu tak v některých případech stále je.

Podceňované karafiáty

  • Karafiáty se nosívaly jako ozdoba v knoflíkové dírce, patří tradičně k oslavám Svátku práce, Dne matek a samozřejmě Mezinárodního dne žen. Jejich symbolika je ale mnohem hlubší.
  • Karafiát alias hvozdík zahradní se nejednou stal také námětem výtvarných děl, příkladem je Madona s karafiátem od Leonarda da Vinci.
  • Svržení autoritářského režimu v Portugalsku v roce 1974 bývá rovněž označováno jako karafiátová revoluce, protože tato květina byla odznakem povstalců.
  • Z karafiátů si coby nevhodného daru pro ženu na prvního máje dělá legraci také zpěvačka Barbora Poláková, a to ve své písni „Kráva“. 

„Karafiáty už prostě nejsou v kurzu. Není to jen proto, že by si je lidé po těch letech spojovali s komunismem, ale také tím, že jde spíše o smuteční květiny. Navíc karafiáty byly za socialismu v oblibě také proto, že nebylo příliš mnoho druhů květin na výběr. To dnes už nehrozí,“ říká Filip.

Podle některých květinářů se však karafiáty, kterým se také říká hvozdíky, opět vracejí do hledáčku mužů. To potvrzuje i květinář Pepa Dušátko a jeho kolegyně, se kterými si deník Metro povídal v prodejně květin na pražském Andělu.

„Popravdě je to spíše generací mladých lidí, kteří chodí pro květiny. Ti už neřeší ani karafiát, ani socialismus. Pro dnešní mladou generaci je kytice ze tří červených karafiátů dokonalé retro. Nezbývá než dodat: Díky Bohu!“ směje se Dušátko.

Karafiátům se rok od roku vrací obliba napříč generacemi i podle Libora Živného, jež provozuje on-line prodejnu Květinydnes.cz.

„Pestrá barevná škála dnes nabízí spoustu možností a hravosti v míchaných kyticích. Karafiát je oblíbený také pro svou dlouhou trvanlivost ve váze i jako solitér. Proto červené karafiáty například v průběhu roku vůbec neprodáváme,“ vysvětluje svou obchodní strategii Živný. „Ale na MDŽ spousta mužů z recese touto květinou obdaruje všechny kolegyně v práci. Takže karafiátům zdar,“ doplňuje.

Na oblibu karafiátů jsme se poptali také na pražském Žižkově. Jak se traduje, v této čtvrti by se to mělo hemžit jen opravdovými drsňáky. Podle provozovatelů místního květinářství Freja, které najdete v Biskupcově ulici, jsou zde karafiáty velmi oblíbené až v posledních pár letech. Díky dostupnosti mnoha druhů a barev těchto květů se totiž karafiát de facto přetransformoval do plnohodnotné moderní květiny.

„Opět získávají naše srdce, protože kombinace například trsových růžiček, karafiátků a eukalyptu, vše laděné do růžova, vypadá prostě skvěle. Ten, kdo jim stále nepřišel na chuť, ať přijde k nám a přesvědčí se sám. Jsou to navíc velmi vytrvalé květiny, které vám ve váze vydrží dlouho a vypadají pořád stejně krásně,“ míní provozovatelé květinářství ze Žižkova.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jak se stát hodinářem. Nesmí chybět nadšení a pevná ruka

Hodináři z Podskalí: Faruk Mahrezi a Zdeněk Rott
vydáno 4. března 2021  21:59

Jak se z elektrikáře a hodinového manžela či státního úředníka stane šikovný hodinář? Někdo změní profesi, protože musí. A pak jsou tu tací, kteří kvůli...  celý článek

Nový šedočervený kabát má už také jedna tramvaj

Polep tramvaje Škoda 14T Elektra.
vydáno 4. března 2021  9:52

V dílnách dopravního podniku Praha (DPP) bylo živo. Tramvaj Škoda 14T tu totiž jako vůbec první svého druhu fasovala nový šedočervený vizuál Pražské...  celý článek

Pytle s odpadky stříkejte dezinfekcí, radí Pražské služby

Ilustrační fotografie
vydáno 4. března 2021  6:58

Vzít, strčit do plastového pytlíčku, zauzlovat ho, pak ho strčit do druhého sáčku, ten taky zauzlovat a vyhodit do popelnice. Tenhle komplikovaný, nicméně...  celý článek

Praktičtí lékaři očkují bez humbuku. Pacienty dobře znají

Lékař Petr Šonka
vydáno 3. března 2021  17:53

Nad debatami kolem očkování a vakcín kroutí mnozí praktičtí lékaři nevěřícně hlavou. Nechápou například odpor vůči produktu od firmy AstraZeneca. „Po...  celý článek

Vaše fotky z Prahy