metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 6 °C

Neděle 27. listopadu 2022. Svátek má Xenie

Větší foto
Červené karafiáty jsou recesním darem číslo jedna. | foto: Filip Jaroševský

Karafiáty hlásí comeback. Ty rudé často díky recesi

  16:17
Floristický symbol Dne žen je stále spojován s komunisty. Květinářům to ale nevadí. Mladí to berou jako dokonalé retro.

Červený karafiát a k tomu ještě v kombinaci s asparágusem. To je stejná relikvie socialismu jako třeba Tuzex a bony. Alespoň podle Pepy Dušátka, který v Praze provozuje čtyři květinářství pojmenované po něm – Kytky od Pepy.

Deník Metro oslovil několik obchůdků s květinami po celém Česku s dotazem, zda jsou karafiáty stále v očích veřejnosti ocejchované totalitním politickým režimem. Podle Františka Filipa, který provozuje květinářství v centru Rýmařova na Bruntálsku, tomu tak v některých případech stále je.

Podceňované karafiáty

  • Karafiáty se nosívaly jako ozdoba v knoflíkové dírce, patří tradičně k oslavám Svátku práce, Dne matek a samozřejmě Mezinárodního dne žen. Jejich symbolika je ale mnohem hlubší.
  • Karafiát alias hvozdík zahradní se nejednou stal také námětem výtvarných děl, příkladem je Madona s karafiátem od Leonarda da Vinci.
  • Svržení autoritářského režimu v Portugalsku v roce 1974 bývá rovněž označováno jako karafiátová revoluce, protože tato květina byla odznakem povstalců.
  • Z karafiátů si coby nevhodného daru pro ženu na prvního máje dělá legraci také zpěvačka Barbora Poláková, a to ve své písni „Kráva“. 

„Karafiáty už prostě nejsou v kurzu. Není to jen proto, že by si je lidé po těch letech spojovali s komunismem, ale také tím, že jde spíše o smuteční květiny. Navíc karafiáty byly za socialismu v oblibě také proto, že nebylo příliš mnoho druhů květin na výběr. To dnes už nehrozí,“ říká Filip.

Podle některých květinářů se však karafiáty, kterým se také říká hvozdíky, opět vracejí do hledáčku mužů. To potvrzuje i květinář Pepa Dušátko a jeho kolegyně, se kterými si deník Metro povídal v prodejně květin na pražském Andělu.

„Popravdě je to spíše generací mladých lidí, kteří chodí pro květiny. Ti už neřeší ani karafiát, ani socialismus. Pro dnešní mladou generaci je kytice ze tří červených karafiátů dokonalé retro. Nezbývá než dodat: Díky Bohu!“ směje se Dušátko.

Karafiátům se rok od roku vrací obliba napříč generacemi i podle Libora Živného, jež provozuje on-line prodejnu Květinydnes.cz.

„Pestrá barevná škála dnes nabízí spoustu možností a hravosti v míchaných kyticích. Karafiát je oblíbený také pro svou dlouhou trvanlivost ve váze i jako solitér. Proto červené karafiáty například v průběhu roku vůbec neprodáváme,“ vysvětluje svou obchodní strategii Živný. „Ale na MDŽ spousta mužů z recese touto květinou obdaruje všechny kolegyně v práci. Takže karafiátům zdar,“ doplňuje.

Na oblibu karafiátů jsme se poptali také na pražském Žižkově. Jak se traduje, v této čtvrti by se to mělo hemžit jen opravdovými drsňáky. Podle provozovatelů místního květinářství Freja, které najdete v Biskupcově ulici, jsou zde karafiáty velmi oblíbené až v posledních pár letech. Díky dostupnosti mnoha druhů a barev těchto květů se totiž karafiát de facto přetransformoval do plnohodnotné moderní květiny.

„Opět získávají naše srdce, protože kombinace například trsových růžiček, karafiátků a eukalyptu, vše laděné do růžova, vypadá prostě skvěle. Ten, kdo jim stále nepřišel na chuť, ať přijde k nám a přesvědčí se sám. Jsou to navíc velmi vytrvalé květiny, které vám ve váze vydrží dlouho a vypadají pořád stejně krásně,“ míní provozovatelé květinářství ze Žižkova.

Komentáře

Hlavní zprávy

Najdou se veselé espézetky i u pražských dopravců? Rebel je zatím pouze jeden

vydáno 27. listopadu 2022  10:12

Hanlivé texty na registrační značky autobusů nepatří. I přesto by se tam mohly zcela legálně objevovat.  celý článek

Neúspornost. Správce lamp nakoupí elektřinu raději sám, bude ji i vyrábět

vydáno 27. listopadu 2022  7:58

Lampy se sodíkovými výbojkami či LED zdroji společně po celé metropoli spotřebují zhruba padesát čtyři gigawattů ročně.  celý článek

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek