metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 0 °C

Čtvrtek, 27. ledna 2022. Svátek má Ingrid.

Dalších 5 fotografií v galerii
Videomapping dům u Zlatého Prstenu | foto: Muzeum Prahy

Karel IV. v Domě U Zlatého prstenu, jak ho určitě neznáte

  9:02
Osmiminutový videomapping nebo atraktivní 3D modely památek lákají do nové expozice o Praze doby Karla IV. Co návštěvníci v expozici uvidí, prozradila deníku Metro autorka výstavy historička Pavla Státníková.

Jak jste spokojena s fungováním nového muzea?
Muzeum funguje malinko více než měsíc a začíná se dostávat do povědomí návštěvníků. V expozici se pokoušíme zprostředkovat odborné informace na současné úrovni znalostí, podle ohlasů kolegů i návštěvníků soudím, že se nám tento záměr podařil. Takže spokojená jsem. Ale přeji si mnohé ještě doplnit.

Fotogalerie

Co chystáte nového?
V expozici je život ve městě zatím jen lehce nastíněn. V dalších etapách chceme prohloubit sondu do každodenního života obyvatel města. Na konci tohoto roku otevřeme část věnovanou bydlení ve Praze 14. století.

Co se v expozici teď nového dozvíme o Karlovi IV.?
Po loňském výročním karlovském roce je obtížné přinést návštěvníkům informace, které neznají. Zaměřili jsme se na detailnější přiblížení změn podoby Prahy od příchodu Karla v roce 1333 až do přelomu 14. a 15. století. Přístupnou formou zprostředkováváme divákovi vznik Nového Města, podobu opevnění, zakládání nových církevních institucí, podobu Pražského hradu a Vyšehradu.

Myslíte v expozici i na děti?
Máme hernu pro děti, kde si děti mohou samy na středověk hrát a takto se na vlastní kůži seznámit s některými radostmi i strastmi života ve středověkém městě.

Expozice je plná moderních technologií. Co všechno v expozici využíváte?
V expozici je řada modelů, z nichž velká část vznikla 3D tiskem, jsou zde k vidění i vizuální modely některých staveb a vizuální prezentace některých událostí. Mnohé informace se návštěvník dozví prostřednictvím dotykových obrazovek, moderní technologie na některých místech navozují i atmosféru Prahy 14. století, která byla v doslovném smyslu toho slova obrovským staveništěm.

Který je nejzajímavější?
Nejatraktivnější je osmiminutová projekce zpřítomňující vznik Nového Města pomocí takzvaného videomappingu na model Prahy kolem roku 1400.

Je opravdu doba K IV. pro Prahu tak mimořádná, nedá se to srovnat s událostmi jako bouraní hradeb, vyhlášení Velké Prahy apod.?
Mimořádná tahle doba opravdu byla. Podobu Prahy určila na dalších cca 500 let - teprve druhá polovina 19. století přinesla ono boření hradeb, postupně pak probíhala expanze města do všech světových stran, vznikla Velká Praha... Pro nás samozřejmě tahle doba má také ohromný význam - za Pražana se dnes považuje i obyvatel třeba Strašnic, Uhříněvsi či dalekého Sobína. Ale bez staveniště 14. století by nejspíš nebylo ani ono staveniště 19., 20. či 21. století....

Komentáře

Hlavní zprávy

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Kvůli nové lávce do Karlína si dávají tramvaje v Holešovicích přednost

vydáno 27. ledna 2022  5:49

Na Bubenském nábřeží zbyla kvůli výstavbě pouze jediná kolej. Pro Pražany je to atrakce.  celý článek

Rozviklané nohy i politý stůl. V re-use centru Z pokoje do pokoje dělají z odpadu retro poklady

vydáno 26. ledna 2022  15:40

Z ostravských sběrných dvorů putují do re-use centra nejen nábytek, ale i nádobí, hračky, nářadí, kočárky nebo třeba lyže. OZO Ostrava může být pro Prahu...  celý článek

Inflace je brutální jako čas. Nikam se před ní neschováte

vydáno 26. ledna 2022  6:01

Ceny letí nahoru, hodnota peněz dolů. Ekonomové jsou v odhadech opatrní. Jak jejich výpočty odrážejí skutečnost?   celý článek

Vaše fotky z Prahy