metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 24 °C

Neděle, 26. května 2019. Svátek má Filip.
Vizualizace podoby Karlova náměstí po rekonstrukci
Větší foto
Vizualizace podoby Karlova náměstí po rekonstrukci | foto: Rehwaldt Landschaftsarchitekten

Karlovo náměstí fasuje manažera

24. dubna 2019  17:43 Filip Jaroševský Metro.cz
Na více než třistamilionovou rekonstrukci obří plochy dohlédne nově jmenovaný výbor.

Památka nemusí být jen pomník, starý dům, socha či vzácný exponát v muzeu. Může jí být i největší náměstí v tuzemsku, tedy bývalý Dobytčí trh – Karlovo náměstí. Magistrát se nyní zavázal do konce tohoto měsíce zřídit speciální skupinu, která dohlédne na jeho obnovu a rekonstrukci. Členy budou zástupci města, Prahy 2, Institutu plánování a rozvoje (IPR), památkáři a architekti.

Nové Karlovo náměstí

  • Náměstí postupně promění německé studio Rehwaldt Landschaftsarchitekten ve spolupráci s Čechy BY Architects a kanceláří PD Filip.
  • Do roku 2048 autoři počítají s postupným zklidněním dopravy až do takové míry, která by celou východní stranu uvolnila pouze pro chodce a umožnila zde promenádu.

„Hlavním úkolem projektového výboru je sestavovat zadání pro jednotlivé fáze projektové dokumentace a dohlížet na její zpracování,“ píše se v dokumentu, který včera schválili radní. Zároveň s výborem chce vedení města vybrat také manažera parku. Půjde o podobně neobvyklou funkci, jakou je na noční klid v centru dohlížející takzvaný noční starosta. Nový magistrátní úředník by měl podle radních na náměstí dohlížet do doby, než bude definitivně určen jeho správce. „Některé úpravy zeleně se zde budou realizovat již letos,“ říká ředitel IPR Ondřej Boháč.

Při obnově náměstí, kterou vedení metropole řeší již řadu let, vznikne nová síť dlážděných cest, ošetří se zeleň a přibudou hřiště s promenádou. Hlavní práce by měly začít za pět let a jejich cena se má vyšplhat na 320 milionů korun. Díky úpravám chodníků se má v budoucnu parkem procházet snadněji, zejména od nových vstupů do metra k nemocnici či poliklinice. Novinkou budou QR kódy zabudované v chodnících, které upozorní na historii náměstí.

Jižní část prostranství má nově ozdobit kavárna, v části u budovy Novoměstské radnice jsou pak plánovány trhy. V současnosti zůstává nevyřešena situace v křižovatce u ústí Resslovy ulice. Zde mají vzniknout čtyři nové přechody pro chodce. Ty nahradí podchod u výstupu ze stanice metra. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Pod dohledem zlatníků jsem si zkoušela vyrobit prstýnek. Povedlo se

Klasická šperkařina připomíná práci zubaře.
vydáno 25. května 2019  15:26

Do jejich obchodu v centru Prahy si zákazníci chodí především pro šperky vyrobené na zakázku. Redaktorka deníku Metro si vyzkoušela práci ve šperkařství...  celý článek

Veletrh vědy v Letňanech nabídne přes sto expozic a vstup zdarma

Veletrh bude otevřený vždy od 10 do 18 hodin.
vydáno 25. května 2019  14:34

Přehlídku, jež proběhne od 6. do 8. června v PVA EXPO, opentlí dvacítka přednášek, panelových diskusí a science show. „Významní čeští odborníci se letos...  celý článek

GALERIE: Nahlédněte do hradů a zámků, které vlastní soukromí majitelé

Karlova Koruna
vydáno 24. května 2019  14:48

Ve dnech 24. – 26. května proběhne na 21 památkách sdružených v Asociaci majitelů hradů a zámků řada kulturních a společenských akcí s cílem přiblížit...  celý článek

Astronaut Elton jde po krku Mercurymu. Uspěje také?

Film Bohemian Rhapsody oslavoval kapelu Queen.
vydáno 24. května 2019  13:02

Bohemian Rhapsody i cenami ověšená Lady Gaga dobyly před časem tuzemská kina. Může za to také mezigenerační šeptanda.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám