metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 7 °C

Čtvrtek, 21. ledna 2021. Svátek má Běla.
Vizualizace podoby Karlova náměstí po rekonstrukci
Větší foto
Vizualizace podoby Karlova náměstí po rekonstrukci | foto: Rehwaldt Landschaftsarchitekten

Karlovo náměstí fasuje manažera

24. dubna 2019  17:43 Filip Jaroševský Metro.cz
Na více než třistamilionovou rekonstrukci obří plochy dohlédne nově jmenovaný výbor.

Památka nemusí být jen pomník, starý dům, socha či vzácný exponát v muzeu. Může jí být i největší náměstí v tuzemsku, tedy bývalý Dobytčí trh – Karlovo náměstí. Magistrát se nyní zavázal do konce tohoto měsíce zřídit speciální skupinu, která dohlédne na jeho obnovu a rekonstrukci. Členy budou zástupci města, Prahy 2, Institutu plánování a rozvoje (IPR), památkáři a architekti.

Nové Karlovo náměstí

  • Náměstí postupně promění německé studio Rehwaldt Landschaftsarchitekten ve spolupráci s Čechy BY Architects a kanceláří PD Filip.
  • Do roku 2048 autoři počítají s postupným zklidněním dopravy až do takové míry, která by celou východní stranu uvolnila pouze pro chodce a umožnila zde promenádu.

„Hlavním úkolem projektového výboru je sestavovat zadání pro jednotlivé fáze projektové dokumentace a dohlížet na její zpracování,“ píše se v dokumentu, který včera schválili radní. Zároveň s výborem chce vedení města vybrat také manažera parku. Půjde o podobně neobvyklou funkci, jakou je na noční klid v centru dohlížející takzvaný noční starosta. Nový magistrátní úředník by měl podle radních na náměstí dohlížet do doby, než bude definitivně určen jeho správce. „Některé úpravy zeleně se zde budou realizovat již letos,“ říká ředitel IPR Ondřej Boháč.

Při obnově náměstí, kterou vedení metropole řeší již řadu let, vznikne nová síť dlážděných cest, ošetří se zeleň a přibudou hřiště s promenádou. Hlavní práce by měly začít za pět let a jejich cena se má vyšplhat na 320 milionů korun. Díky úpravám chodníků se má v budoucnu parkem procházet snadněji, zejména od nových vstupů do metra k nemocnici či poliklinice. Novinkou budou QR kódy zabudované v chodnících, které upozorní na historii náměstí.

Jižní část prostranství má nově ozdobit kavárna, v části u budovy Novoměstské radnice jsou pak plánovány trhy. V současnosti zůstává nevyřešena situace v křižovatce u ústí Resslovy ulice. Zde mají vzniknout čtyři nové přechody pro chodce. Ty nahradí podchod u výstupu ze stanice metra. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Postavil dům z kontejnerů. Teď chce know-how předat dál

Kontejnerový dům v Hranicích na Moravě při dokončování fasády.
vydáno 21. ledna 2021  7:24

Když začal loni v březnu stavět Marek Popálený v Hranicích na Moravě dům z kontejnerů, začali se u něj stavovat místní, ale i další, kteří projížděli....  celý článek

Vyzkoušeli jsme si každodenní patálie pražských řidičů. Místo na sídlišti jsme hledali vážně dlouho

V Novodvorské ulici se parkuji i „v druhé řadě“.
vydáno 20. ledna 2021  17:38

Kroužíme po sídlišti. Je šest večer a my už pět minut hledáme místo. Vytipovali jsme si vchod v Novodvorské v Praze 4, který je v tuto chvíli naším...  celý článek

Hledáte parťáka na výlet? Máme pro vás tip

Z výletu na Okoř.
vydáno 20. ledna 2021  12:00

Máte toulavé boty, rádi sportujete nebo vás baví divadlo, ale vašim přátelům se moc „ven“ nechce? Zkuste facebookovou skupinu Pražáci pro společné...  celý článek

KOLOBLOG: Malé Brdy ve Velké Praze

Cyklista v Kunratickém lese Koloblog
vydáno 20. ledna 2021  8:00

Člověk to má léta pod nosem a nenapadne ho, že nemusí jezdit sedmdesát kilometrů od Prahy do brdských kopců, když je má za rohem. Léta běhávám po...  celý článek

Vaše fotky z Prahy