metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 2 °C

Neděle, 28. listopadu 2021. Svátek má René.

Větší foto
Vizualizace podoby Karlova náměstí po rekonstrukci | foto: Rehwaldt Landschaftsarchitekten

Karlovo náměstí fasuje manažera

  17:43
Na více než třistamilionovou rekonstrukci obří plochy dohlédne nově jmenovaný výbor.

Památka nemusí být jen pomník, starý dům, socha či vzácný exponát v muzeu. Může jí být i největší náměstí v tuzemsku, tedy bývalý Dobytčí trh – Karlovo náměstí. Magistrát se nyní zavázal do konce tohoto měsíce zřídit speciální skupinu, která dohlédne na jeho obnovu a rekonstrukci. Členy budou zástupci města, Prahy 2, Institutu plánování a rozvoje (IPR), památkáři a architekti.

Nové Karlovo náměstí

  • Náměstí postupně promění německé studio Rehwaldt Landschaftsarchitekten ve spolupráci s Čechy BY Architects a kanceláří PD Filip.
  • Do roku 2048 autoři počítají s postupným zklidněním dopravy až do takové míry, která by celou východní stranu uvolnila pouze pro chodce a umožnila zde promenádu.

„Hlavním úkolem projektového výboru je sestavovat zadání pro jednotlivé fáze projektové dokumentace a dohlížet na její zpracování,“ píše se v dokumentu, který včera schválili radní. Zároveň s výborem chce vedení města vybrat také manažera parku. Půjde o podobně neobvyklou funkci, jakou je na noční klid v centru dohlížející takzvaný noční starosta. Nový magistrátní úředník by měl podle radních na náměstí dohlížet do doby, než bude definitivně určen jeho správce. „Některé úpravy zeleně se zde budou realizovat již letos,“ říká ředitel IPR Ondřej Boháč.

Při obnově náměstí, kterou vedení metropole řeší již řadu let, vznikne nová síť dlážděných cest, ošetří se zeleň a přibudou hřiště s promenádou. Hlavní práce by měly začít za pět let a jejich cena se má vyšplhat na 320 milionů korun. Díky úpravám chodníků se má v budoucnu parkem procházet snadněji, zejména od nových vstupů do metra k nemocnici či poliklinice. Novinkou budou QR kódy zabudované v chodnících, které upozorní na historii náměstí.

Jižní část prostranství má nově ozdobit kavárna, v části u budovy Novoměstské radnice jsou pak plánovány trhy. V současnosti zůstává nevyřešena situace v křižovatce u ústí Resslovy ulice. Zde mají vzniknout čtyři nové přechody pro chodce. Ty nahradí podchod u výstupu ze stanice metra. 

Komentáře

Hlavní zprávy

„Většinu bytů kupujeme pro sebe. Virus mění trh“

vydáno 27. listopadu 2021  7:26

Činnost developerské firmy Sekyra Group sahá daleko za hranice hlavního města. U budoucí pražské čtvrti Smíchov City v páté městské části stavějí a budou...  celý článek

MasterChef je opět u konce. Nenáviděnou Pavlínu nahradila Slovenka Besky a Tymiaan

Strážce streamu
vydáno 26. listopadu 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Kulinářská show MasterChef Česko, která se v tuzemsku těší nemalé oblibě, dospěla tento týden opět ke svému konci. Vítězkou se stala šestadvacetiletá...  celý článek

Komerční sdělení

Nový MateBook, smartwatch a sluchátka od Huawei

vydáno 26. listopadu 2021  13:26

Na český trh přicházejí v těchto dnech novinky od společnosti Huawei. Jde o notebook MateBook 14s, hodinky Watch GT 3, sluchátka FreeBuds Lipstick, herní...  celý článek

Známý poutník vydává knihu o Česku. Jaké to je cestovat nyní? Návrat do historie

vydáno 26. listopadu 2021  5:05

Prázdniny v Česku, tak se jmenuje nejnovější spisovatelský počin cestovatele Ladislava Zibury. Nebyl by to on, aby i tady neprojevil svou schopnost...  celý článek

Vaše fotky z Prahy