metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 11 °C

Sobota 1. dubna 2023. Svátek má Hugo
Vizualizace podoby Karlova náměstí po rekonstrukci | foto: Rehwaldt Landschaftsarchitekten

Karlovo náměstí fasuje manažera

  17:43
Na více než třistamilionovou rekonstrukci obří plochy dohlédne nově jmenovaný výbor.

Památka nemusí být jen pomník, starý dům, socha či vzácný exponát v muzeu. Může jí být i největší náměstí v tuzemsku, tedy bývalý Dobytčí trh – Karlovo náměstí. Magistrát se nyní zavázal do konce tohoto měsíce zřídit speciální skupinu, která dohlédne na jeho obnovu a rekonstrukci. Členy budou zástupci města, Prahy 2, Institutu plánování a rozvoje (IPR), památkáři a architekti.

Nové Karlovo náměstí

  • Náměstí postupně promění německé studio Rehwaldt Landschaftsarchitekten ve spolupráci s Čechy BY Architects a kanceláří PD Filip.
  • Do roku 2048 autoři počítají s postupným zklidněním dopravy až do takové míry, která by celou východní stranu uvolnila pouze pro chodce a umožnila zde promenádu.

„Hlavním úkolem projektového výboru je sestavovat zadání pro jednotlivé fáze projektové dokumentace a dohlížet na její zpracování,“ píše se v dokumentu, který včera schválili radní. Zároveň s výborem chce vedení města vybrat také manažera parku. Půjde o podobně neobvyklou funkci, jakou je na noční klid v centru dohlížející takzvaný noční starosta. Nový magistrátní úředník by měl podle radních na náměstí dohlížet do doby, než bude definitivně určen jeho správce. „Některé úpravy zeleně se zde budou realizovat již letos,“ říká ředitel IPR Ondřej Boháč.

Při obnově náměstí, kterou vedení metropole řeší již řadu let, vznikne nová síť dlážděných cest, ošetří se zeleň a přibudou hřiště s promenádou. Hlavní práce by měly začít za pět let a jejich cena se má vyšplhat na 320 milionů korun. Díky úpravám chodníků se má v budoucnu parkem procházet snadněji, zejména od nových vstupů do metra k nemocnici či poliklinice. Novinkou budou QR kódy zabudované v chodnících, které upozorní na historii náměstí.

Jižní část prostranství má nově ozdobit kavárna, v části u budovy Novoměstské radnice jsou pak plánovány trhy. V současnosti zůstává nevyřešena situace v křižovatce u ústí Resslovy ulice. Zde mají vzniknout čtyři nové přechody pro chodce. Ty nahradí podchod u výstupu ze stanice metra. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

S Rentou z nemovitosti se senioři nečekaných výdajů bát nemusí

vydáno 1. dubna 2023

Už 7 let hovoříme se seniory na téma finanční gramotnosti, děláme přednášky a radíme jim, když jsou v úzkých. Pro mnohé z nich je těžké vyjít s důchodem....  celý článek

Spotlight, Zodiac a teď i Bostonský škrtič. Novináři nemusejí být ve filmech jen za idioty

Strážce streamu
vydáno 31. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Poctivá a po všech stránkách sympatická detektivní práce z novinářského prostředí se na plátnech kin či malých obrazovkách už moc neobjevuje. Dívat se na...  celý článek

Onemocněla mu jediná ledvina: Nepodceňujte prevenci, vzkazuje

vydáno 31. března 2023  12:50

Když mu lékař při ultrazvukovém vyšetření oznamoval, že v jeho těle vidí pouze jednu ledvinu, přišlo mu to nejprve jako vtip. Tehdy 18ti letý Sven z Plzně...  celý článek

Známý lékař lidských srdcí: „Lékař není šéfkuchař, aby si držel tajemství jen pro sebe“

vydáno 31. března 2023  9:49

Svět miluje lidi veselé, akční a rozhodné. Petr Neužil, mediálně známý kardiolog z Nemocnice Na Homolce, k nim patří. Možná o něm nevíte, že má na kontě...  celý článek