metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 14 °C

Úterý, 26. října 2021. Svátek má Erik.

Větší foto
Každá česká domácnost čelí denně téměř deseti tisícům hackerských útoků. | foto: Turris

Každý den hrozí deset tisíc útoků. Kyberzločinci se pokouší získat naše hesla do bankovních účtů

  17:15
České domácnosti se ocitají pod palbou hackerů. Na každou domácnost míří denně v průměru více než 9300 útoků kyberzločinců, kteří se snaží získat kontrolu nad routerem a následně sledovat přístupové údaje, aktivity a datové toky všech členů domácnosti.

Důvodem je mimo jiné rostoucí počet chytrých zařízení v domácnostech a neustálá digitalizace napříč veškerými odvětvími v čele s bankovnictvím a e-commerce. Rostoucí počet hackerských útoků potvrzují data bezpečnostního systému Sentinel projektu Turris, který pod záštitou sdružení CZ.NIC vyrábí vysoce zabezpečené routery a vydává bezpečnostní aktualizace. Uvedená data jsou nasbírána od komunity uživatelů, kteří anonymně a dobrovolně sdílí informace o rozpoznaných a eliminovaných útocích na svůj router.

Hackeři útočí přes routery
Jedna z nejjednodušších cest ke sledování uživatele vede pro hackery přes router. Tedy přes zařízení, které propojuje a řídí celou domácí síť a veškerá přidružená zařízení a přes něž putují veškerá data. „Všechny naše routery jsou vybaveny dynamickým firewallem, který se na základě nasbíraných informací o bezpečnostních hrozbách automaticky aktualizuje často i 3000x denně,“ říká Petr Palán, šéf značky Turris.

Pak mohou cokoli
Získá-li útočník kontrolu nad routerem, může sledovat komunikaci uživatele na internetu, monitorovat jeho pravidelné aktivity, vytvořit profil jeho časového plánu a také například sledovat přihlašovací údaje zadávané na nezabezpečené webové stránky.

„Vzhledem k tomu, že většina uživatelů používá stejná hesla pro přístup do mnoha služeb i zařízení, je pro hackera často snadné proniknout pomocí získaných informací i do dalších, mnohem citlivějších účtů uživatele,“ doplňuje Palán. Do hledáčku se dostávají také různá zařízení napojená na smart home systémy v podobě zámků, kamer či chůviček, jejichž pomocí je možné získat kontrolu nad domácností (viz níže v boxu).

Útočníci znají hesla, která jsou v produktech nastavené z výroby

  • Hackeři se snaží proniknout k osobním a citlivým údajům českých uživatelů, popřípadě odcizit jejich identitu a například prolomit bankovní účty.
  • V ohrožení jsou nedostatečně chráněné přístupové údaje do elektronického bankovnictví, informace o navštívených stránkách či osobní i pracovní kontakty z elektronické komunikace. Při práci z domu se k těmto nebezpečím přidává ještě aspekt práce s citlivými a mnohdy velmi cennými firemními daty.
  • Server s názvem CentrumKyberBezpecnosti.cz nedávno upozornil, že podle EU a NATO aktivita hackerů během koronavirové pandemie vzrostla. Varovným příkladem je například masivní březnový útok, během něhož získali hackeři v USA přístup k přibližně 150 tisícům bezpečnostních kamer umístěných například ve školách, nemocnicích či policejních stanicích.
  • Odborníci upozorňují na několik kroků, které musíme udělat. Při instalaci každého nového chytrého zařízení je vždy třeba změnit heslo.
  • Hackeři znají hesla k produktům z výroby. Je nutné používat rozdílná a dostatečně dlouhá hesla, která ideálně kombinují číslice a velká i malá písmena či speciální znaky. Je důležité mít zapnutý pravidelně aktualizovaný firewall. Uživatelé nikdy nesmí poskytovat jakékoli přístupová hesla. Žádný solidní subjekt nikdy nevyžaduje poslání jména a hesla uživatele. Všechny tyto žádosti jsou falešné.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zelené budovy, v pátek dříve z práce. Firmy hledají úspory, jak si poradit s drahými energiemi

vydáno 26. října 2021  9:59

Nejen krach Bohemia Energy, ale také prudké zvyšování cen energií nutí domácnosti i firmy k rychlému zamyšlení: Kde ušetřit?  celý článek

Práce je nutno dělat pořádně, hájí četné uzavírky v hlavním městě radní Adam Scheinherr

vydáno 26. října 2021  6:25

Starosti potkávají šoféry, kteří využívají Argentinskou či Proseckou ulici. Může za to špatná koordinace? Podzim trápí Pražany nejen kvůli covidu, ale i...  celý článek

Komerční sdělení

Třinec ovládl druhou ligu amerického fotbalu i bez pozitivního Kosniovského

vydáno 26. října 2021

Finále druhé ligy amerického fotbalu přineslo napínavou zápletku. Třinec Sharks přicestovali na hřiště Pardubic Stallions bez quarterbacka Alana...  celý článek

Po covidu se cestuje nekultivovaně, říká šéf pražských revizorů

vydáno 25. října 2021  5:05

Vedoucí revizorů v metropoli Pavel Kurka je v deníku Metro již stálicí. Každý rok za ním vyrážíme do jeho kanceláře v budově centrálního dispečinku...  celý článek

Vaše fotky z Prahy