metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 30 °C

Pátek 20. května 2022. Svátek má Zbyšek

Větší foto
Zleva Tereza Rumlenová a Marie Poláčková | foto: WWW.TVORBASTORE.CZ

Každý nový obchod nadšeně vítáme, jsme rádi, že Letná žije, říká úspěšná designérka

  6:52
Tvoří, sdružuje české výrobce a podniká. Marie Poláčková ale také nic nepřehání a umí si říct stop. „V šuplíku mám nápady tak na tři roky dopředu,“ říká designérka, která chválí tuzemské zákazníky.

„Donedávna byl na volné noze i manžel, ale ten teď nastoupil znovu do práce, a tak je ten čas to nejcennější, co mám. Tedy hned po rodině,“ říká Marie Poláčková, která společně s manželem Vojtou a kamarádkou Terezou Rumlenovou založila obchod Tvorba Store na Letné. Ten nabízí například oblečení, doplňky a šperky od malých českých značek. „Mateřství mě naučilo neuvěřitelné efektivitě. Největší pomoc ze strany dcer je ta, že milují svoji školku a důsledně vyžadují tam chodit. Díky tomu mám několik hodin denně volné ruce na to věnovat se podnikání,“ prozrazuje Poláčková, která navíc provozuje e-shop Tvorby a ještě vytváří šperky pod značkou „ko-ra-le“.

Když děti vyzvedne ze školky, snaží se už nepracovat. „Po náročném loňském roce, kdy jsme přehodnotili objem práce, který jsme zastávali, jsme rozšířili tým. Díky tomu se nám daří držet relativně nepracovní večery a víkendy. Což se může zdát jako samozřejmost, ale zeptejte se malých tvůrců a podnikatelů, kteří milují to, co dělají, jak snadné je sklouznout k přepracovávání,“ usmívá se.

Samotnou výrobu šperků se jí podařilo z velké části delegovat. „Jednak nám s ní pomáhají chráněné dílny na Vysočině, kolega Honza, který je na drobnější práce přeborník, a o skleněnou nádheru se nám starají páni skláři z Jizerek,“ přiznává Poláčková.

„Vždy si najdu čas na prototypování a vymýšlení nových kousků. V šuplíku mám nápady tak na tři roky dopředu. Inspiruje mě úplně všechno kolem. Může to být zajímavý detail na nějakém domě, skvělá fotografie nebo jiné umělecké dílo, zajímavě narostlá větev i malované ledové květy na okně,“ vysvětluje.

Letná pro ně byla už před čtyřmi lety jedna z vysněných adres. „Pohybuje se tu hodně lidí, kteří mají k lokální a zodpovědné tvorbě vztah. Každý nový obchod nadšeně vítáme, jsme rádi, že Letná žije. I nám se dostalo milého přivítání a v poslední době tu vzniká i sympatická sousedská akce Letenská místa, iniciovaná Jitkou z obchodu Ababu,“ vzpomíná.

„Ačkoliv byl poslední rok velmi náročný, otevřeli jsme díky lockdownu e-shop, utužili vztahy s autory, naši zákazníci se po znovuotevření vrátili a obecně cítíme a zažíváme obrat směrem k podpoře české tvorby z řad našich zákazníků i širší veřejnosti,“ říká Poláčková.

V posledních týdnech byl zájem o drobné dárky, jako jsou svíčky, hrnečky, šperky a knížky. „Vybrali jsme si pár malých českých nakladatelství, jejichž tituly u nás mají dost místa, často jsme je i četli, a tak je umíme doporučit. Celé jedné místnosti, kde nabízíme převážně tyhle drobnosti, říkáme obývák a troufneme si říct, že tu koupíte dárek pro všechny věkové skupiny,“ uzavírá. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Z Prahy do Prčice. Na 55. ročník legendárního pochodu je povinná registrace předem

vydáno 19. května 2022  16:53

Loni jste se z Prahy do Prčice mohli projít pouze soukromě. Stejně jako předloni totiž plány organizátorů zhatila pandemie koronaviru. Letošní již 55....  celý článek

Rodiče, děti a peníze. Spořit do prasátka se v této době nevyplatí

vydáno 19. května 2022  10:20

Inflace je nejvyšší za posledních 30 let, podle odborníků se v následujících měsících vyšplhá nad 15 procent. Uložené peníze na běžných účtech kvůli tomu...  celý článek

Bankéři vám radí. Na zdražování a inflaci podle nich jen jedna práce nestačí

vydáno 19. května 2022  5:07

Inflace. Zdražování. Složenky, krávy zelené. Z čeho platit vyšší účty za plyn, elektřinu nebo palivo do auta? A šéf vám přidat nechce ani korunu? S radami...  celý článek

Komerční sdělení

Steelers čeká ve Snapbacks lize klíčový zápas na Bazalech

vydáno 19. května 2022

ISMM Ostrava Steelers se v rámci dohrávky 3. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu bude snažit udržet naděje na play-off. Steelers v neděli na Bazalech...  celý článek