metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 12 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián
Zleva Tereza Rumlenová a Marie Poláčková | foto: WWW.TVORBASTORE.CZ

Každý nový obchod nadšeně vítáme, jsme rádi, že Letná žije, říká úspěšná designérka

  6:52
Tvoří, sdružuje české výrobce a podniká. Marie Poláčková ale také nic nepřehání a umí si říct stop. „V šuplíku mám nápady tak na tři roky dopředu,“ říká designérka, která chválí tuzemské zákazníky.

„Donedávna byl na volné noze i manžel, ale ten teď nastoupil znovu do práce, a tak je ten čas to nejcennější, co mám. Tedy hned po rodině,“ říká Marie Poláčková, která společně s manželem Vojtou a kamarádkou Terezou Rumlenovou založila obchod Tvorba Store na Letné. Ten nabízí například oblečení, doplňky a šperky od malých českých značek. „Mateřství mě naučilo neuvěřitelné efektivitě. Největší pomoc ze strany dcer je ta, že milují svoji školku a důsledně vyžadují tam chodit. Díky tomu mám několik hodin denně volné ruce na to věnovat se podnikání,“ prozrazuje Poláčková, která navíc provozuje e-shop Tvorby a ještě vytváří šperky pod značkou „ko-ra-le“.

Když děti vyzvedne ze školky, snaží se už nepracovat. „Po náročném loňském roce, kdy jsme přehodnotili objem práce, který jsme zastávali, jsme rozšířili tým. Díky tomu se nám daří držet relativně nepracovní večery a víkendy. Což se může zdát jako samozřejmost, ale zeptejte se malých tvůrců a podnikatelů, kteří milují to, co dělají, jak snadné je sklouznout k přepracovávání,“ usmívá se.

Samotnou výrobu šperků se jí podařilo z velké části delegovat. „Jednak nám s ní pomáhají chráněné dílny na Vysočině, kolega Honza, který je na drobnější práce přeborník, a o skleněnou nádheru se nám starají páni skláři z Jizerek,“ přiznává Poláčková.

„Vždy si najdu čas na prototypování a vymýšlení nových kousků. V šuplíku mám nápady tak na tři roky dopředu. Inspiruje mě úplně všechno kolem. Může to být zajímavý detail na nějakém domě, skvělá fotografie nebo jiné umělecké dílo, zajímavě narostlá větev i malované ledové květy na okně,“ vysvětluje.

Letná pro ně byla už před čtyřmi lety jedna z vysněných adres. „Pohybuje se tu hodně lidí, kteří mají k lokální a zodpovědné tvorbě vztah. Každý nový obchod nadšeně vítáme, jsme rádi, že Letná žije. I nám se dostalo milého přivítání a v poslední době tu vzniká i sympatická sousedská akce Letenská místa, iniciovaná Jitkou z obchodu Ababu,“ vzpomíná.

„Ačkoliv byl poslední rok velmi náročný, otevřeli jsme díky lockdownu e-shop, utužili vztahy s autory, naši zákazníci se po znovuotevření vrátili a obecně cítíme a zažíváme obrat směrem k podpoře české tvorby z řad našich zákazníků i širší veřejnosti,“ říká Poláčková.

V posledních týdnech byl zájem o drobné dárky, jako jsou svíčky, hrnečky, šperky a knížky. „Vybrali jsme si pár malých českých nakladatelství, jejichž tituly u nás mají dost místa, často jsme je i četli, a tak je umíme doporučit. Celé jedné místnosti, kde nabízíme převážně tyhle drobnosti, říkáme obývák a troufneme si říct, že tu koupíte dárek pro všechny věkové skupiny,“ uzavírá. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Novinky v Podolí. Vyhřívaný je teď delší bazén a v areálu je také „nový“ tobogán

vydáno 25. března 2023  10:49

Stadion v Podolí je kulturní památka. Plavala tu například také princezna Diana a oproti minulým letům tu najdete několik novinek. Málokdo si jich ale...  celý článek

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek