metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 4 °C

Neděle, 16. ledna 2022. Svátek má Ctirad.

Další 1 fotografie v galerii
Tak to má být. Stromky srovnané do hraničky. | foto: David Sedlecký

Každý rok se odehrává totéž. Pražané při vyhazování stromků tápou

  5:12
Stovky tisíc jehličnanů se každý rok vždy po Vánocích válejí na chodnících. V horším případě s nimi lidé „ucpávají“ popelnice.

Polepšili se. Tak hovoří zástupci největší svozové společnosti v hlavním městě – Pražských služeb – o chování Pražanů v souvislosti s vánočními stromky. Ty se v těchto dnech, podobně jako každý rok, likvidují ve velkém.

„Letos však máme pocit, že se snižuje počet prohřešků, a lidé se dokonce navzájem poučují, jak se tradičního symbolu Vánoc správně zbavit,“ pochvaluje si pro deník Metro mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Čtenářské fotografie každoročního jevu, tedy stromků, které se povalují na chodnících či jsou jen opřené u kontejnerů, zahltily i naši rubriku Metrohlídač na webu metro.cz. Čtenář David Sedlecký, jehož momentku jsme vybrali, získá odměnu tři sta korun. „Jedním ze symbolů konce Vánoc jsou stromky u popelnic a kontejnerů. V Praze 2 na Vinohradech jsou momentálně téměř na každém rohu a ve velkém množství,“ komentoval svou fotografii čtenář.

Vyhozené stromky podle Many nesmějí v ulicích především překážet chodcům či dokonce autům. Pražan nic nezkazí, pokud stromek odloží u kontejneru na tříděný odpad. U popelnic na směsný odpad se potom správný postup liší podle jejich přístupnosti a umístění.

„V případě, že máte veřejně přístupnou popelnici nebo kontejner na směsný odpad, lze stromky volně odložit vedle nich. To se týká například sídlišť. Připomínáme, že vánoční stromek nepatří do popelnice, protože zaplní téměř celou nádobu a do dalšího svozu znemožní její užívání,“ dodává Mana. Pokud se ve vaší ulici začíná u kontejnerů tvořit neúměrně velká hromada, radí Mana raději den či dva s vyhozením stromku posečkat.

„Nemluvě o správném odstrojení stromku od ozdob. Stromky je také dobré do ničeho nebalit a nechat je tak, jak jsou. Žádné igelity, prosím. Stromky pak vadí našim kompostérům,“ upřesňuje Mana.

Kam s ním

  • Popelnice za plotem rodinného domu nebo ve dvoře vnitrobloku se považuje za neveřejnou. Nic na tom nemění ani její pravidelné přistavování před objekt.
  • „Stromky by tak vedle takových nádob končit neměly, a to ani v momentě, kdy je popelnice přistavena k pravidelnému svozu. Správné místo pro vysloužilý stromek je v těchto případech separační stanoviště s barevnými kontejnery,“ popisuje správný postup mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Některé z městských částí také organizují sběr vánočních stromků, a to na jimi vybraných místech. Činí tak kvůli čistotě veřejného prostoru. V některých částech Prahy se totiž každoročně válejí stromy na chodnících celé týdny po svátcích. Popeláři totiž uklízejí skutečně jen ty jehličnany, které najdou u kontejnerů.

„Pracovníci naší svozové společnosti každý rok uklízejí během ledna a února zhruba tři sta tisíc vysloužilých vánočních stromů. Aby nám tato činnost přinesla co nejméně starostí, provádíme osvětu například na našem facebookovém účtu. Nicméně věříme, že Pražané již dobře vědí, jak se stromky správně naložit. Svědčí o tom i diskuze, které lidé na sociálních sítích vedou,“ míní Mana.

Konečnou zastávkou pro většinu jehličnanů jsou z rukou popelářů nejen kompostárny, ale i malešická spalovna – ZEVO Malešice. Pražané se jich mohou zbavovat také ve sběrných dvorech.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komín, který požehnal tisícům novorozencům. Za pár let už nebude

PRAHA? AHA!
vydáno 15. ledna 2022  23:50

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Hranaté krásky oslavily kulatiny. Za Prahu jezdí už třicet let

vydáno 15. ledna 2022  6:54

Karosy mají v srdcích fanoušků hromadné dopravy i zaměstnanců pražských dopravců zvláštní místo. Jedním z mnoha důvodů je fakt, že právě tyhle „hranaté...  celý článek

Cobra Kai překračuje stín Karate Kida. Každý tu umí být hrdina i padouch

Strážce streamu
vydáno 14. ledna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Volné pokračování první trojce snímků z osmdesátkové série Karate Kid se stalo v minulosti zcela zaslouženě největším hitem streamovací platformy YouTube....  celý článek

Deník Metro přináší soupisku největších filmových průšvihů za rok 2021

vydáno 14. ledna 2022  12:27

V kinosálech se moc neohřály a prodělaly jejich tvůrcům desítky a stovky milionů dolarů. Řeč je o kasovních propadácích, kterých bylo v loňském roce...  celý článek

Vaše fotky z Prahy