metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 4 °C

Pondělí 28. listopadu 2022. Svátek má René

Další 1 fotografie v galerii
Tak to má být. Stromky srovnané do hraničky. | foto: David Sedlecký

Každý rok se odehrává totéž. Pražané při vyhazování stromků tápou

  5:12
Stovky tisíc jehličnanů se každý rok vždy po Vánocích válejí na chodnících. V horším případě s nimi lidé „ucpávají“ popelnice.

Polepšili se. Tak hovoří zástupci největší svozové společnosti v hlavním městě – Pražských služeb – o chování Pražanů v souvislosti s vánočními stromky. Ty se v těchto dnech, podobně jako každý rok, likvidují ve velkém.

„Letos však máme pocit, že se snižuje počet prohřešků, a lidé se dokonce navzájem poučují, jak se tradičního symbolu Vánoc správně zbavit,“ pochvaluje si pro deník Metro mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Čtenářské fotografie každoročního jevu, tedy stromků, které se povalují na chodnících či jsou jen opřené u kontejnerů, zahltily i naši rubriku Metrohlídač na webu metro.cz. Čtenář David Sedlecký, jehož momentku jsme vybrali, získá odměnu tři sta korun. „Jedním ze symbolů konce Vánoc jsou stromky u popelnic a kontejnerů. V Praze 2 na Vinohradech jsou momentálně téměř na každém rohu a ve velkém množství,“ komentoval svou fotografii čtenář.

Vyhozené stromky podle Many nesmějí v ulicích především překážet chodcům či dokonce autům. Pražan nic nezkazí, pokud stromek odloží u kontejneru na tříděný odpad. U popelnic na směsný odpad se potom správný postup liší podle jejich přístupnosti a umístění.

„V případě, že máte veřejně přístupnou popelnici nebo kontejner na směsný odpad, lze stromky volně odložit vedle nich. To se týká například sídlišť. Připomínáme, že vánoční stromek nepatří do popelnice, protože zaplní téměř celou nádobu a do dalšího svozu znemožní její užívání,“ dodává Mana. Pokud se ve vaší ulici začíná u kontejnerů tvořit neúměrně velká hromada, radí Mana raději den či dva s vyhozením stromku posečkat.

„Nemluvě o správném odstrojení stromku od ozdob. Stromky je také dobré do ničeho nebalit a nechat je tak, jak jsou. Žádné igelity, prosím. Stromky pak vadí našim kompostérům,“ upřesňuje Mana.

Kam s ním

  • Popelnice za plotem rodinného domu nebo ve dvoře vnitrobloku se považuje za neveřejnou. Nic na tom nemění ani její pravidelné přistavování před objekt.
  • „Stromky by tak vedle takových nádob končit neměly, a to ani v momentě, kdy je popelnice přistavena k pravidelnému svozu. Správné místo pro vysloužilý stromek je v těchto případech separační stanoviště s barevnými kontejnery,“ popisuje správný postup mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Některé z městských částí také organizují sběr vánočních stromků, a to na jimi vybraných místech. Činí tak kvůli čistotě veřejného prostoru. V některých částech Prahy se totiž každoročně válejí stromy na chodnících celé týdny po svátcích. Popeláři totiž uklízejí skutečně jen ty jehličnany, které najdou u kontejnerů.

„Pracovníci naší svozové společnosti každý rok uklízejí během ledna a února zhruba tři sta tisíc vysloužilých vánočních stromů. Aby nám tato činnost přinesla co nejméně starostí, provádíme osvětu například na našem facebookovém účtu. Nicméně věříme, že Pražané již dobře vědí, jak se stromky správně naložit. Svědčí o tom i diskuze, které lidé na sociálních sítích vedou,“ míní Mana.

Konečnou zastávkou pro většinu jehličnanů jsou z rukou popelářů nejen kompostárny, ale i malešická spalovna – ZEVO Malešice. Pražané se jich mohou zbavovat také ve sběrných dvorech.

Komentáře

Hlavní zprávy

Občas se objeví dílo, které ještě nemáme, říká v rozhovoru pro deník Metro vnuk Josefa Lady

vydáno 28. listopadu 2022  11:15

Zasněžené kopce, vesničky a děti v beranicích. To jsou typicky ladovské Vánoce, které letos můžete zažít i v pražském Centru Černý Most – celá výzdoba se...  celý článek

Pražané stárnou. Pomoct má i nové centrum sociálních a zdravotních služeb na Vinohradech

vydáno 28. listopadu 2022  4:50

Na území hlavního města nastálo žije více než tři sta tisíc důchodců, tedy podle statistik asi čtvrtina populace. Center pro seniory se však v Praze...  celý článek

Najdou se veselé espézetky i u pražských dopravců? Rebel je zatím pouze jeden

vydáno 27. listopadu 2022  10:12

Hanlivé texty na registrační značky autobusů nepatří. I přesto by se tam mohly zcela legálně objevovat.  celý článek

Neúspornost. Správce lamp nakoupí elektřinu raději sám, bude ji i vyrábět

vydáno 27. listopadu 2022  7:58

Lampy se sodíkovými výbojkami či LED zdroji společně po celé metropoli spotřebují zhruba padesát čtyři gigawattů ročně.  celý článek