metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 15 °C

Pondělí, 17. května 2021. Svátek má Aneta.

Větší foto
Výstavba v lokalitě Milíčovský háj - jih a východ | foto: Skanska.czMetro.cz

Kde domov můj? V háji, parku i zahradě, slibují nové projekty pro bydlení

  11:55
Češi touží bydlet tam, kde to voní lučním kvítím. A developeři podle toho místa pojmenovávají.

Nyní prodejci chytají vlnu a doslova se perou o klienty, jejichž preference a nálady se v posledních letech nápadně proměňují.

„Lidé už nechtějí bydlet v rezidencích, towers a centrech, nýbrž v zahradách a hájích,“ registruje Marcela Fialková ze společnosti Central Group. A skutečně. Letmým otevřením nabídky významných tuzemských developerů na nás vyskočí nejrůznější letňanské zahrady, sluneční města, čakovické parky, modřanské háje.

„Háj, to je nádherné libozvučné slůvko, které evokuje klidné rodinné bydlení,“ vysvětluje marketingový expert Andrej Slivka. Zároveň ovšem podotýká, že sázka na češtinu stále ještě nevítězí tam, kde jde o byznys, ten stále lépe evokují anglicismy. „Sám pracuji v kanceláři Meteor Office Centre,“ podotýká Slivka. David Jirušek z Finepu si zase všímá pozoruhodného rozdílu v preferencích klientů z Prahy a těch mimopražských. „U Pražáků obecně platí, že si vybírají lokalitu, ve které vyrostli, kde mají rodinu, přátele, doktora, oblíbenou hospodu – když prožiju mládí třeba na Proseku, bytový projekt s názvem Prosek Park ve mně doslova rozsvítí kontrolku,“ přibližuje.

U mimopražských klientů, kterým se po přistěhování do metropole někdy nepěkně říká „náplavy“, jde mnohem méně o emoce. „Takoví zákazníci si relativně více všímají dopravní dostupnosti, obslužnosti a infrastruktury v okolí,“ podotýká Jirušek. Tito klienti se podle něj mohou mnohem spíše chytnout na neutrálnější pojmenování projektu, jako je třeba Rezidence Vrchlického nebo Element Letňany.

O tom, že Češi mají v dobrém slova smyslu svoji hlavu, hovoří i Matyáš Hančl z developerské společnosti Ekospol. „My jsme se vždy snažili pojmenovávat naše projekty bez zbytečného marketingového přikrášlování či novotvarů,“ uvádí.

Podle Hančlových zkušeností si zákazníci Ekospolu vybírají projekty v drtivé míře podle lokality. Tomu odpovídají názvy projektů jako Panorama Kyje či Michelské zahrady.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sousede, nahlas smrádek. Web vznikl pro boj s továrnou na psí žrádlo

vydáno 17. května 2021  14:42

Obyvatele západního okraje Prahy donedávna štval zápach z firmy vyrábějící granule. Teď se údajně společnost polepšila.  celý článek

Ulovte bestie! Milovnice Prahy a matka tří dětí sbírá „neživá“ zvířata. Pomoci jí může každý

vydáno 17. května 2021  5:57

Projekt Pražské zkratky nelení. Na jeho webu najdete tipy nejen na zajímavé procházky, ale třeba i na knihy nebo hry o Praze. Nadšená průvodkyně chystá i...  celý článek

Mají garáž, přesto parkují na ulici. Místo auta je skladiště. Češi vlastní hodně věcí

vydáno 16. května 2021  15:32

Bicykly, lyže nebo sáňky. Ale i sušáky na prádlo. To jsou také české garáže. „Je vidět, že jsme konzumní společnost,“ říká architektka.   celý článek

U malíře na Malé Straně, aneb Když Moucha není Mucha

vydáno 16. května 2021  11:04

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Vaše fotky z Prahy