metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 5 °C

Pondělí 28. listopadu 2022. Svátek má René

Větší foto
Anička bylinkářka | foto: Archiv

Kde hledat v přírodě lék pro malé usmrkánky? Vitaminy můžete doplnit i šípkovým čajem

  6:00
Na podzim tvrdě udeřily dětské rýmičky a kašel. Všechny sirupy či podpůrné léky bohužel nejsou pro nejmenší děti. Navíc do nich těžko dostanete hořké nebo kyselé sirupy. Příroda nabízí mnoho léků levněji a často vám mohou růst za humny. Po čem sáhnout, radí bylinkářka Anna Bednářová, zakladatelka facebookové stránky Bylinkové radosti, skupiny Bylinky, domácí výroba a tvoření, a maminka dvou dětí.

Slabé bylinkové čaje mohou děti už od půl roku. „Preventivně nejen proti rýmě můžeme dát dětem čaj z listu jahodníku, květu bezu, meduňky, měsíčku, rakytníku. Ale největší prevence je chození ven na čerstvý vzduch, dostatek sluníčka a vitaminu D,“ radí bylinkářka a dodává: „Mám ráda bylinky na pití na chuť i jako prevenci a hodně je obměňuji.“ Některé bylinky se ale nehodí užívat moc často, například heřmánek. „Ale čas od času si ho dát můžete,“ říká. 

Vitamin C lze doplnit pitím šípkového čaje. Obsahuje i spoustu minerálů. Céčko najdete také v trnkách. Jejich chuť je ale dost trpká, proto se nabízí udělat z nich sirup. Šípkový čaj lze připravit několika způsoby. „Můžeme ho macerovat zastudena přes noc a pak ho trochu ohřát anebo povařit deset minut celé šípky, ty pak můžete použít na čaj ještě dvakrát,“ říká Bednářová. 

U šípku se uvádí, že je v nich vitamin C tak stálý, že vydrží až půl hodiny varu. „Ráda ho vařím, navíc si šípky trochu pomačkám, ať se uvolní šťáva, a zkombinuji je také s jinými bylinkami, podle možností a potíží,“ dodává. Jak do dětí dostat kyselý šípkový čaj? „Můžete ho zkombinovat s čajem z mateřídoušky, divizny či bezu. Ty mají nasládlou chuť. Do vlažného čaje přidejte také trochu medu,“ radí bylinkářka. 

Případně doplňte domácím sirupem, pokud se nebráníte cukru. „Šípky je třeba vždy slévat přes jemné plátýnko či plenku, aby se do čaje nedostaly chloupky, které mohou dráždit. Stejné je to také u divizny,“ varuje Bednářová. Napařujete-li děti nad horkou vodou, můžete přidat mateřídoušku, dobromysl, květ slézu a proskurníku. 

„Pro děti je vhodná také majoránková mastička, kterou si můžete vyrobit doma sami třeba z oleje a bambuckého másla nebo z klasického másla a pak ji vtírat do nosu,“ radí Bednářová a doplňuje: „Také si můžete vyrobit olejové kapičky naložením bylinek do oleje a pak je používat na uvolnění nosu – macerujte v kvalitním rostlinném oleji heřmánek, majoránku a mátu alespoň dva týdny a pak slijte. A samozřejmě současně lze pít i čaj na nachlazení například s lípou, bezovým květem, jitrocelem, měsíčkem.“

Hlavní zprávy

Najdou se veselé espézetky i u pražských dopravců? Rebel je zatím pouze jeden

vydáno 27. listopadu 2022  10:12

Hanlivé texty na registrační značky autobusů nepatří. I přesto by se tam mohly zcela legálně objevovat.  celý článek

Neúspornost. Správce lamp nakoupí elektřinu raději sám, bude ji i vyrábět

vydáno 27. listopadu 2022  7:58

Lampy se sodíkovými výbojkami či LED zdroji společně po celé metropoli spotřebují zhruba padesát čtyři gigawattů ročně.  celý článek

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek