metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 9 °C

Pátek 19. dubna 2024. Svátek má Rostislav

Kde hledat v přírodě lék pro malé usmrkánky? Vitaminy můžete doplnit i šípkovým čajem

  6:00
Na podzim tvrdě udeřily dětské rýmičky a kašel. Všechny sirupy či podpůrné léky bohužel nejsou pro nejmenší děti. Navíc do nich těžko dostanete hořké nebo kyselé sirupy. Příroda nabízí mnoho léků levněji a často vám mohou růst za humny. Po čem sáhnout, radí bylinkářka Anna Bednářová, zakladatelka facebookové stránky Bylinkové radosti, skupiny Bylinky, domácí výroba a tvoření, a maminka dvou dětí.
Anička bylinkářka | foto: Archiv

Slabé bylinkové čaje mohou děti už od půl roku. „Preventivně nejen proti rýmě můžeme dát dětem čaj z listu jahodníku, květu bezu, meduňky, měsíčku, rakytníku. Ale největší prevence je chození ven na čerstvý vzduch, dostatek sluníčka a vitaminu D,“ radí bylinkářka a dodává: „Mám ráda bylinky na pití na chuť i jako prevenci a hodně je obměňuji.“ Některé bylinky se ale nehodí užívat moc často, například heřmánek. „Ale čas od času si ho dát můžete,“ říká. 

Vitamin C lze doplnit pitím šípkového čaje. Obsahuje i spoustu minerálů. Céčko najdete také v trnkách. Jejich chuť je ale dost trpká, proto se nabízí udělat z nich sirup. Šípkový čaj lze připravit několika způsoby. „Můžeme ho macerovat zastudena přes noc a pak ho trochu ohřát anebo povařit deset minut celé šípky, ty pak můžete použít na čaj ještě dvakrát,“ říká Bednářová. 

U šípku se uvádí, že je v nich vitamin C tak stálý, že vydrží až půl hodiny varu. „Ráda ho vařím, navíc si šípky trochu pomačkám, ať se uvolní šťáva, a zkombinuji je také s jinými bylinkami, podle možností a potíží,“ dodává. Jak do dětí dostat kyselý šípkový čaj? „Můžete ho zkombinovat s čajem z mateřídoušky, divizny či bezu. Ty mají nasládlou chuť. Do vlažného čaje přidejte také trochu medu,“ radí bylinkářka. 

Případně doplňte domácím sirupem, pokud se nebráníte cukru. „Šípky je třeba vždy slévat přes jemné plátýnko či plenku, aby se do čaje nedostaly chloupky, které mohou dráždit. Stejné je to také u divizny,“ varuje Bednářová. Napařujete-li děti nad horkou vodou, můžete přidat mateřídoušku, dobromysl, květ slézu a proskurníku. 

„Pro děti je vhodná také majoránková mastička, kterou si můžete vyrobit doma sami třeba z oleje a bambuckého másla nebo z klasického másla a pak ji vtírat do nosu,“ radí Bednářová a doplňuje: „Také si můžete vyrobit olejové kapičky naložením bylinek do oleje a pak je používat na uvolnění nosu – macerujte v kvalitním rostlinném oleji heřmánek, majoránku a mátu alespoň dva týdny a pak slijte. A samozřejmě současně lze pít i čaj na nachlazení například s lípou, bezovým květem, jitrocelem, měsíčkem.“

Autor: Lucie Mottlová Metro.cz
Témata: Čaj, sirup

Hlavní zprávy

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Postele XXL čekají v nemocnici na pacienty, kteří mohou vážit až 500 kilo

vydáno 18. dubna 2024  5:00

Skupina sestřiček na jednotce intenzivní metabolické péče (JIMP) na III. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze na Karlově náměstí si...  celý článek