metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 14 °C

Čtvrtek 30. března 2023. Svátek má Arnošt
Anička bylinkářka | foto: Archiv

Kde hledat v přírodě lék pro malé usmrkánky? Vitaminy můžete doplnit i šípkovým čajem

  6:00
Na podzim tvrdě udeřily dětské rýmičky a kašel. Všechny sirupy či podpůrné léky bohužel nejsou pro nejmenší děti. Navíc do nich těžko dostanete hořké nebo kyselé sirupy. Příroda nabízí mnoho léků levněji a často vám mohou růst za humny. Po čem sáhnout, radí bylinkářka Anna Bednářová, zakladatelka facebookové stránky Bylinkové radosti, skupiny Bylinky, domácí výroba a tvoření, a maminka dvou dětí.

Slabé bylinkové čaje mohou děti už od půl roku. „Preventivně nejen proti rýmě můžeme dát dětem čaj z listu jahodníku, květu bezu, meduňky, měsíčku, rakytníku. Ale největší prevence je chození ven na čerstvý vzduch, dostatek sluníčka a vitaminu D,“ radí bylinkářka a dodává: „Mám ráda bylinky na pití na chuť i jako prevenci a hodně je obměňuji.“ Některé bylinky se ale nehodí užívat moc často, například heřmánek. „Ale čas od času si ho dát můžete,“ říká. 

Vitamin C lze doplnit pitím šípkového čaje. Obsahuje i spoustu minerálů. Céčko najdete také v trnkách. Jejich chuť je ale dost trpká, proto se nabízí udělat z nich sirup. Šípkový čaj lze připravit několika způsoby. „Můžeme ho macerovat zastudena přes noc a pak ho trochu ohřát anebo povařit deset minut celé šípky, ty pak můžete použít na čaj ještě dvakrát,“ říká Bednářová. 

U šípku se uvádí, že je v nich vitamin C tak stálý, že vydrží až půl hodiny varu. „Ráda ho vařím, navíc si šípky trochu pomačkám, ať se uvolní šťáva, a zkombinuji je také s jinými bylinkami, podle možností a potíží,“ dodává. Jak do dětí dostat kyselý šípkový čaj? „Můžete ho zkombinovat s čajem z mateřídoušky, divizny či bezu. Ty mají nasládlou chuť. Do vlažného čaje přidejte také trochu medu,“ radí bylinkářka. 

Případně doplňte domácím sirupem, pokud se nebráníte cukru. „Šípky je třeba vždy slévat přes jemné plátýnko či plenku, aby se do čaje nedostaly chloupky, které mohou dráždit. Stejné je to také u divizny,“ varuje Bednářová. Napařujete-li děti nad horkou vodou, můžete přidat mateřídoušku, dobromysl, květ slézu a proskurníku. 

„Pro děti je vhodná také majoránková mastička, kterou si můžete vyrobit doma sami třeba z oleje a bambuckého másla nebo z klasického másla a pak ji vtírat do nosu,“ radí Bednářová a doplňuje: „Také si můžete vyrobit olejové kapičky naložením bylinek do oleje a pak je používat na uvolnění nosu – macerujte v kvalitním rostlinném oleji heřmánek, majoránku a mátu alespoň dva týdny a pak slijte. A samozřejmě současně lze pít i čaj na nachlazení například s lípou, bezovým květem, jitrocelem, měsíčkem.“

Hlavní zprávy

Velmi oblíbený dopravce Martin Uher. Pendleři jej rozhodně chtějí dál

vydáno 30. března 2023  5:09

Ukončí Martin Uher své více než tři desítky let trvající působení na Mníšecku a Dobříšsku? Tahle otázka pálí mnohé pendlery, kteří z oblasti denně cestují...  celý článek

Nahlédněte do velkolepé barokní knihovny. Ráno je to jenom za polovinu

vydáno 29. března 2023  20:20

Prague City Tourism rozšiřuje svou nabídku o turistickou trasu v Klementinu.  celý článek

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

vydáno 29. března 2023  18:10

Péči porodní asistentky si ženy musí platit samy.  celý článek

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek