metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Pondělí 5. prosince 2022. Svátek má Jitka
O seřizovače je enormní zájem. Firmy slibují vysoké platy i zajímavé náborové příspěvky. | foto: MAFRA

Kde je nejlépe placený výrobní ředitel? Najdete ho překvapivě v severočeském Liberci

  5:22
Prezident si příští rok polepší o čtyřicet tisíc korun. Ani v soukromé sféře si na některých pozicích nemohou stěžovat. Ne vždy to je v hlavním městě. Velkou roli hrají v náborech i vysoké příspěvky.

Mzdové rozpětí mezi zaměstnanci je podle portálu mzdy.cz od 26 tisíc do téměř 79 tisíc korun. Nejhůře jsou na tom lidé v kožedělném a oděvním průmyslu, na špici jsou naopak lidé z legislativy a střední management.

Jak vypudit z home office?
V oblasti platů se momentálně sešlo hned několik nepříznivých faktorů. Doznívající následky dvou covidových let s dlouhodobými omezeními pohybu, energetická drahota a tomu všemu vládnoucí inflace. Především návyk na práci z domova v řadě profesí nutí mnohé firmy ke změně přístupu.

„Největším problémem a výzvou z pohledu zaměstnanců je dnes pro firmy, jak dostat zaměstnance efektivně zpět do kanceláří a také jakým způsobem ohodnotit jejich práci v době zvyšující se cenové hladiny,“ komentuje situaci Michal Novák ze společnosti Profesia CZ, která minulý týden pořádala odborný veletrh.

Za kým Praha zaostává?
Ohledně vysokých platů se hovoří nejčastěji o Praze, ale překvapení se objevují i v jiných regionech. Týká se to především vysoce kvalifikovaných a nedostatkových pozic. Například v takzvané štíhlé výrobě, která je zaměřená hlavně na individuální produkci pro zákazníka, si v královéhradeckém či pardubickém regionu vyděláte až 110 tisíc korun, v Praze máte šanci maximálně na stovku.

Když ptáčka lapají

  • Bonusy jsou stále častěji metodou, jak sehnat nesehnatelného zaměstnance.
  • Bonusy spojené s náborem v Kraji Vysočina vyplácelo v létě 52 procent výrobních firem.
  • Odměnu za doporučení nového pracovníka v tomto kraji vyplatilo 90 procent firem. Bonusy se pohybovaly obvykle kolem 25 tisíc korun.

Jak zjistila personální společnost Grafton Recruitment, ve výrobním sektoru to nejvíc „sype“ v Libereckém kraji. „Ředitel výrobního závodu si tu přijde měsíčně až na čtvrt milionu korun,“ říká Martin Malo, ředitel Grafton Recruitment. Jeho protějšek v hlavním městě musí počítat se mzdou o padesát tisíc korun nižší.

Na Zlínsku a ve středních Čechách jsou ředitelé obdobných výrobních firem v porovnání s jinými kraji „žebráci“. Jejich měsíční odměna startuje obvykle na 110 tisících korunách.

Jinak ale firmy, především u specializovaných strojírenských a inženýrských profesí, nerady vyplácejí nad sto tisíc korun.

Kladivo na nevěrníky
Když už se firmám daří přitáhnout žádanou pracovní sílu, hrozí nebezpečí, že nový zaměstnanec věrností k firmě příliš netrpí. Zvláště když je ajťák, CNC operátor, svářeč nebo elektrikář. Tyhle profese patří k úzkoprofilovým. Pojistkou, aby nový člověk nezběhl, bývají štědré bonusy. Vyplácejí se však až se zpožděním několika měsíců, případně i jednoho roku. Dělník si může přijít až na 75 tisíc korun. „Nejvyšší aktuálně zaznamenaný bonus činil sto tisíc korun, a to na pozici seřizovače,“ prozrazuje Martin Malo.

Politici

  • Od 1. ledna 2023 pobírat hlava českého státu 341 tisíc korun jako základní plat. Ještě v prosinci jí na konto připluje „jen“ 302 tisíc korun.
  • Předseda Senátu, předsedkyně Poslanecké sněmovny a premiér budou pobírat nově téměř 275 tisíc korun.
  • Poslanci a senátoři se poprvé v historii dostanou se základním platem přes sto tisíc korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Geometrie a její symetrie uklidňují můj vnitřní zmatek, říká o svých špercích Hana Melčová

vydáno 4. prosince 2022  17:33

Jako malá si Hana Melčová přála prodávat v květinářství, líbilo se jí množství barev, tvarů květin a tvůrčí prostředí. Před lety začala pod značkou...  celý článek

Když architekti kouzlí, vznikají skládačky, sluje, převisy. Chtěli byste v tom bydlet?

PRAHA? AHA!
vydáno 4. prosince 2022  11:58

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Spadla vám do díry v poklopu klíče či jiná cennost? Některé kanály za úplatu odklápějí

vydáno 4. prosince 2022  6:00

Přemýšleli jste někdy o tom, co dělat, když vám spadnou klíče do kanálu? Podobná svízelná situace se přitom může lehce stát každému. V takovém případě je...  celý článek

Kdo nejlépe uvaří sníh? Staroměstské náměstí bude plné čertů, andělů a soutěží

vydáno 3. prosince 2022  18:33

Největší vánoční trhy v metropoli ožijí v pondělí velkou podívanou. Na Staroměstském náměstí si totiž dávají sraz Mikuláši, čerti a andělé z celé Prahy....  celý článek