metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 4 °C

Středa 30. listopadu 2022. Svátek má Ondřej

Větší foto
Nové jsou drahé. | foto: Ekospol

Kde jsou nejdražší nově postavené byty v Praze? Teď na dvojce, šestce a sedmičce

  13:05
Majitelé novobytů stárnou. K pořízení vlastní střechy nad hlavou se nyní v Praze dopracují až po čtyřicítce.

Až čtyřicet procent všech nových bytů si v Praze pořizují lidé na investici. Berou to jako ochranu před inflací, nejbezpečnější uložení volných peněz.

Rodina, šéfovské křeslo, úspěch v podnikání
Dříve tato data velcí developeři neradi zveřejňovali. Měli obavu z kritických ohlasů, že k bydlení se nedostanou ti, kteří ho nutně potřebují, ale ti, kteří pak byty draze pronajímají nebo s nimi dál spekulují. Nyní sami stále častěji hovoří o tom, že pořízení bytu je ochranou před zdražováním a inflací a prodeje bytu podporují. „Lidé mají obavy z vývoje. Proto převádějí hotovost do konzervativní investice, a to jsou byty,“ říká například Dušan Kunovský, zakladatel Central Groupu.

I to je důvod, proč se poměrně razantně zvýšil v posledních sedmi letech průměrný věk těch, kteří nové byty kupují (viz box). Jedná se o lidi, kteří se propracovali k vysoké a dobře placené pozici, či úspěšně podnikají. Současně už mají vlastní bydlení většinou vyřešené a ukládají peníze do bezpečí.

Na jedničce už není volno
Nejvíc peněz vydá kupec za byt v novostavbě v Praze 2, která vedle Vinohrad zahrnuje i část Nového Města či Vyšehradu, sousedí s Vršovicemi a Nuslemi, tedy místy, kde jsou ještě volná místa na výstavbu zcela nových domů a odkud je úplný střed města v dochozí vzdálenosti. Na rozdíl od centrální městské části Prahy 1, kde jsou sice ceny bytů nejvyšší, ale nové domy tu už nerostou. Na rozdíl od druhého nejdražšího sedmého obvodu s Holešovicemi nebo atraktivní Letnou.

Podobně je na tom Praha 6, kde lze stavět také na vícero místech. Jedná se o jednu z největších pražských městských částí s relativně velkou rezervou stavebních ploch. V Praze2 jsou průměrné ceny za metr čtvereční nad 207 tisíci korunami, na sedmičce se blíží ke 200 tisícům korun. Šestka je těsně nad 180 tisíci korunami.

Usedlejší nakupují

  • Plus pět a půl roku. O tolik jsou v průměru starší lidé, kteří si v Praze pořizují byt v novostavbě.
  • V roce 2015 byl průměrný věk kupce 39 let. Letos se podle Central Group už dostal na 45,4 roku.
  • Mezi třicátníky jsou nakupující v Praze zastoupeni jen třinácti procenty. Důvod je ten, že mladí mají na byt většinou jen přes hypotéky, ty jsou nyní obtížně dostupné.
  • O 40 tisíc korun se liší podle dat společnosti Skanska průměrná cena za metr čtvereční nového bytu v Praze (bez ohledu na městskou část) a cena jednoho metru v okrajové části města. Zatímco celopražský průměr nyní představuje asi 152 tisíc korun, v okrajové části, jako jsou Lipence, Zbraslav nebo Lochkov, se dostanete na 113 tisíc korun. Nejdražší metr čtvereční v novostavbě pořídíte v Praze 2.

Komentáře

Hlavní zprávy

První rok krize se víc krade. Ovlivní tlak na naše peněženky i spotřebu alkoholu?

vydáno 30. listopadu 2022  12:01

Znáte někoho, kdo si nestěžuje? Kdo nenadává na poměry? Nahlaste ho, dostane vyznamenání.  celý článek

Jak ušetřit za plyn a elektřinu? Robot z magistrátu radí také dlužníkům

vydáno 30. listopadu 2022  5:54

Portál, který má pomáhat Pražanům, funguje přes rok. Rostoucí ceny za elektřinu tu chtějí krotit i mimopražští obyvatelé.  celý článek

Komerční sdělení

Malá cena Velké Verandy v Chocni přivítá běžce už potřicáté

vydáno 30. listopadu 2022

V okolí Chocně se v neděli 4. prosince už potřicáté poběží lesní krosový závod nazvaný Malá cena Velké Verandy, která je současně Memoriálem Jiřího...  celý článek

Pražští strážníci mají vlastní tramvaj, majáky ale nemá. Modrý vůz slouží k náboru

vydáno 29. listopadu 2022  17:44

„Jupíííí, máme svoji tramvaj,“ radují se od začátku tohoto týdne pražští strážníci na svém Facebooku. Tramvaj s tematickým modrým polepem, siluetami...  celý článek