metro.cz

Počasí v Praze

21 °C / 34 °C

Čtvrtek 18. srpna 2022. Svátek má Helena

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Kde vás sexuálně neobtěžují? Výsledky projektu za patnáct milionů korun jsou tajné

  5:08
Některé projekty financované Evropskou unií jsou spíše černou dírou za miliony.

V roce 2017 vyčlenila EU v přepočtu více než patnáct milionů korun na prevenci sexuálního násilí. Šlo o projekt Stop sexuálnímu násilí a základem měla být školení personálů nočních klubů, barmanů i vyhazovačů a dalších zaměstnanců. Ty mělo speciální školení naučit včas rozpoznávat, že si v jejich podniku potenciální sexuální obtěžovač vyhlédl oběť. Třeba když některý muž začne opíjet dívku, kterou si pak kvůli nekalým úmyslům z klubu odvede.

Drahá prevence

132

  • Na tolik tisíc korun vyšlo vyškolení jednoho zaměstnance nočního klubu. Ve čtyřech zemích vyškolili pouhých 114 zaměstnanců nočních podniků. Z toho 70 v Česku. 
  • U nás vyšlo školení vyhazovače, barmana nebo manažera levněji, jen na 31 tisíc korun. 

„Potencionálně hrozícímu sexuálnímu násilí lze mnohdy zabránit pouhým dotazem někoho z personálu,“ uvedl v prosinci 2017 při oficiálním představení projektu jeho vedoucí Roman Gabrhelík z Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Praha. „Nebudeme školit jen barmany,“ prohlásil při zahájení projektu hlavní školitel české části projektu adiktolog Adam Kulhánek. Rizikového jednání si podle něho může všimnout i vyhazovač, šatnářka nebo diskžokej. Výsledkem měl být například status Bezpečný klub, kterým by podnik dal najevo, že u něj se žádná sexuální dobrodružství nekonají a měl by usnadnit klientům, respektive klientkám, rozhodnutí, kam se jít večer bez obav pobavit.

Co však doopravdy zbylo z projektu za peníze evropských daňových poplatníků, který se realizoval v podstatě v utajení? Deník Metro se už loni snažil několikrát dobrat informace, které kluby se do projektu zapojily. Organizátoři ale reagovali většinou nervózně s tím, že chtějí „klid na práci“.

Výsledkem tohoto klidu je po více než roce jediná reportáž na internetu o školení personálu pražského Rock Café. „Klub v jednom případě souhlasil ke zveřejnění mediálního výstupu, o další medializaci již vedení klubu dále nemělo zájem,“ odpověděl deníku Metro hlavní školitel klubových zásad bezpečí Adam Kulhánek. Celkově bylo podle něj proškoleno pět trenérů, kteří pak předali potřebné zkušenosti sedmdesáti zaměstnancům podniků noční zábavy v Praze a Ostravě. Které kluby to, kromě zmíněného Rock Café, byly? „Data podléhají etickým aspektům projektu na základě schválení etické komise ve Velké Británii, to znamená anonymizaci zúčastněných osob,“ odbyl žádost deníku Metro o podrobnější informace adiktolog Adam Kulhánek.

Už před šesti lety odstartoval projekt neziskové organizace Podané ruce Hard & Smart. Jeho garantem byl například pivovar Heineken. Výsledkem byl třeba certifikát bezpečného klubu pro brněnskou Flédu. V Praze se k němu přihlásil například Storm club. 

Antisex v klubech

Projektu se zúčastnilo Česko, Velká Británie, Portugalsko a Španělsko.

  • Školení zaměstnanců v jednom klubu trvalo v průměru 20 hodin. Jedna lekce zabrala dvě až tři hodiny.
  • Školení probíhala v letech 2017 a 2018.

Komentáře

Hlavní zprávy

Budvar se spojil s hravými sládky. Vznikl pšeničný Kraťas

vydáno 18. srpna 2022  5:51

Tuhle příležitost si nenechte ujít. Národní pivovar Budvar úplně poprvé uvařil pšeničné pivo. Letní limitka Kraťas vznikla ve spolupráci s minipivovarem...  celý článek

Komerční sdělení

Festival netradičních sportů zve na atraktivní program

vydáno 18. srpna 2022

NEfestival neboli Festival netradičních sportů bude v sobotu 20. srpna velkým lákadlem v Heřmanově Městci na Chrudimsku.   celý článek

Sexting může dítěti zničit vztah, dovést ho k sebevraždě

vydáno 17. srpna 2022  19:29

Nemluv s cizími, neber od nich dárky, netoulej se, kde to neznáš. Rodičovské pokyny děti dodržují. Na internetu se ale chovají jinak.  celý článek

Vítejte v ráji ředkví, Tří sester a vil od Václava Šindeláře

vydáno 17. srpna 2022  14:57

Divadlo Sklep, ředkvičky, hospoda U Báby. Dobeška. Co všechno může skrývat tahle kouzelná vilová osada, vklíněná do Braníka? Odpověď přináší kniha...  celý článek