metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 20 °C

Pondělí, 22. dubna 2019. Velikonoční pondělí.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Kde vás sexuálně neobtěžují? Výsledky projektu za patnáct milionů korun jsou tajné

11. února 2019  5:08 Pavel Hrabica Metro.cz
Některé projekty financované Evropskou unií jsou spíše černou dírou za miliony.

V roce 2017 vyčlenila EU v přepočtu více než patnáct milionů korun na prevenci sexuálního násilí. Šlo o projekt Stop sexuálnímu násilí a základem měla být školení personálů nočních klubů, barmanů i vyhazovačů a dalších zaměstnanců. Ty mělo speciální školení naučit včas rozpoznávat, že si v jejich podniku potenciální sexuální obtěžovač vyhlédl oběť. Třeba když některý muž začne opíjet dívku, kterou si pak kvůli nekalým úmyslům z klubu odvede.

Drahá prevence

132

  • Na tolik tisíc korun vyšlo vyškolení jednoho zaměstnance nočního klubu. Ve čtyřech zemích vyškolili pouhých 114 zaměstnanců nočních podniků. Z toho 70 v Česku. 
  • U nás vyšlo školení vyhazovače, barmana nebo manažera levněji, jen na 31 tisíc korun. 

„Potencionálně hrozícímu sexuálnímu násilí lze mnohdy zabránit pouhým dotazem někoho z personálu,“ uvedl v prosinci 2017 při oficiálním představení projektu jeho vedoucí Roman Gabrhelík z Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Praha. „Nebudeme školit jen barmany,“ prohlásil při zahájení projektu hlavní školitel české části projektu adiktolog Adam Kulhánek. Rizikového jednání si podle něho může všimnout i vyhazovač, šatnářka nebo diskžokej. Výsledkem měl být například status Bezpečný klub, kterým by podnik dal najevo, že u něj se žádná sexuální dobrodružství nekonají a měl by usnadnit klientům, respektive klientkám, rozhodnutí, kam se jít večer bez obav pobavit.

Co však doopravdy zbylo z projektu za peníze evropských daňových poplatníků, který se realizoval v podstatě v utajení? Deník Metro se už loni snažil několikrát dobrat informace, které kluby se do projektu zapojily. Organizátoři ale reagovali většinou nervózně s tím, že chtějí „klid na práci“.

Výsledkem tohoto klidu je po více než roce jediná reportáž na internetu o školení personálu pražského Rock Café. „Klub v jednom případě souhlasil ke zveřejnění mediálního výstupu, o další medializaci již vedení klubu dále nemělo zájem,“ odpověděl deníku Metro hlavní školitel klubových zásad bezpečí Adam Kulhánek. Celkově bylo podle něj proškoleno pět trenérů, kteří pak předali potřebné zkušenosti sedmdesáti zaměstnancům podniků noční zábavy v Praze a Ostravě. Které kluby to, kromě zmíněného Rock Café, byly? „Data podléhají etickým aspektům projektu na základě schválení etické komise ve Velké Británii, to znamená anonymizaci zúčastněných osob,“ odbyl žádost deníku Metro o podrobnější informace adiktolog Adam Kulhánek.

Už před šesti lety odstartoval projekt neziskové organizace Podané ruce Hard & Smart. Jeho garantem byl například pivovar Heineken. Výsledkem byl třeba certifikát bezpečného klubu pro brněnskou Flédu. V Praze se k němu přihlásil například Storm club. 

Antisex v klubech

Projektu se zúčastnilo Česko, Velká Británie, Portugalsko a Španělsko.

  • Školení zaměstnanců v jednom klubu trvalo v průměru 20 hodin. Jedna lekce zabrala dvě až tři hodiny.
  • Školení probíhala v letech 2017 a 2018.

Komentáře

Hlavní zprávy

První album jsme nahráli zmrzlí a naštvaní ve stodole

Shizzle Orchestra
vydáno 21. dubna 2019  9:52

Shizzle Orchestra je neotřelá jedenáctičlenná kapela, která se nebojí kombinovat drsný realistický rap a honosný orchestrální doprovod. Jak o sobě sami...  celý článek

Mám rizikové povolání, směje se umělkyně Míla Fürstová

Výtvarnice Míla Fürstová se svými pracemi
vydáno 20. dubna 2019  12:22

Úspěšná česká umělkyně žijící v Anglii představí už v červnu v Rudolfinu dokument Křídla pro Coldplay. Míla Fürstová rozebrala v rozhovoru pro deník Metro...  celý článek

Poslední epizody za rohem! Loučí se John Snow i Sheldon, diváci se bouří

Oblíbený seriál končí.
vydáno 19. dubna 2019  20:56

Diváci po celém světě propadli americkým seriálům. Miluje je i seriálový národ – Češi. Jenže krvavá Hra o trůny, komediální Teorie velkého třesku, dětsky...  celý článek

Pár tipů, jak prožít Velikonoce

Ilustrační snímek
vydáno 19. dubna 2019  13:50,  aktualizováno  16:50

Kam vyrazit s rodinou či přáteli během velikonočních svátků? Nabídka je vskutku pestrá, vybrali jsme pár nejzajímavějších akcí, kterými se můžete...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám