metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 3 °C

Úterý, 11. prosince 2018. Svátek má Dana.
Rada hlavního města.
Větší foto
Rada hlavního města. | foto: MAFRA

Kdo je kdo na magistrátu, deník Metro představuje pražské radní

22. listopadu 2018  15:28 Filip Jaroševský Metro.cz
Režisérka, bývalý ředitel pražského Institutu plánování a rozvoje nebo například starosta Lysolají. Nové pražské vedení má pestré složení. Deník Metro dal dohromady medailonky lidí, kteří povedou metropoli.

Primátor 
Zdeněk Hřib, kterému se začíná přezdívat Pirátor, má za sebou šestnáctiletou praxi v IT. Pochází z rodiny architektů. Sám se rozhodl pro lékařskou dráhu a po dokončení studia na lékařské fakultě v Praze se věnoval výzkumu kvality veřejných služeb.

Od roku 2012 je ředitelem obecně prospěšné společnosti Institut pro aplikovaný výzkum, edukaci a řízení ve zdravotnictví. Od října 2013 byl registrovaným příznivcem Pirátů. V komunálních volbách v roce 2014 za stranu kandidoval ještě jako nestraník do zastupitelstva, ale neuspěl.

Členem strany se stal v dubnu 2017, od května 2016 je u Pirátů garantem v oblasti zdravotnictví.

I. náměstek primátora Petr Hlaváček – oblast územního rozvoje a územního plánu
Pro Hlaváčka (Spojené síly pro Prahu), který je nástupcem náměstkyně pro územní rozvoj Petry Kolínské ze strany Zelených, je prioritou otevření volných pozemků k zástavbě. Zejména takzvaných brownfieldů.

Hlaváček je architekt, urbanista a bývalý ředitel pražského Institutu plánování a rozvoje. Necelé dva roky měl na starosti tvorbu metropolitního plánu. Poté byl kvůli politickým neshodám odvolán.

Mezi stavbami, na nichž se podílel, jsou například Knihovny Akademie věd v Jenštejně či bytový dům u Michelského mlýna. Jeho vizí je město, kde se staví jednoduché obytné prostory. Je ženatý a má tři děti.

Náměstek primátora Adam Scheinherr – oblast dopravy
Adam Scheinherr (Praha Sobě), který má nyní po Petru Dolínkovi z ČSSD ve své gesci dopravu, má v plánu jako první věc se naplno zaměřit na diagnostiku mostů v metropoli.

Scheinherr je strojní inženýr a manažer. Pracoval v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži na projektu OSN za celosvětové snížení hrozby použití jaderných zbraní.

Z médií je znám především jako odpůrce bourání Libeňského mostu. Zabýval se jeho technickým stavem a dopravní analýzou okolí. V roce 2015 také založil iniciativu Libeňský most Nebourat, Nerozšiřovat.

Náměstek primátora Petr Hlubuček – oblast životního prostředí, infrastruktury, technické vybavenosti a bezpečnosti
Starosta Lysolají Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu) již před volbami několikrát deklaroval, že má na magistrátu v plánu řešit nejen to, kde se postaví kanalizace či vyhloubí rybníky, ale také se zasadit o další rozvoj MHD.

Hlubuček je komunálním politikem již osmnáct let. Od roku 2010 je starostou městské části Lysolaje. Tento post si dále ponechává.

Od roku 1992 do roku 1997 studoval obor provoz a ekonomika na České zemědělské univerzitě v Praze. Byl jedním z prvních zahraničních studentů na výměnných pobytech po sametové revoluci. Když kandidoval do Poslanecké sněmovny, sliboval, že dá jako poslanec více pravomocí městským částem, kde se podle něj provádí skutečná správa města. Zda bude tento postoj razit i na magistrátu, je otázkou.

Náměstek primátora Pavel Vyhnánek – oblast financí a rozpočtu
Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) bude mít na starosti finance. Těch bude potřeba například na dokončení městského okruhu. „Podporujeme zejména takovou výstavbu, která sníží závislost na automobilu jako jediném možném dopravním prostředku a která s sebou ponese nižší náklady na budování nové infrastruktury,“ napsali radní v prohlášení.

Původním povoláním je Pavel Vyhnánek bankovní úředník. Před zhruba šesti lety se v Praze 7 zapojil s Janem Čižinským do sběru podpisů pro vypsání referenda za místní, ne tak předraženou radnici. Po úspěchu referenda založil Čižinský hnutí Praha 7 sobě, které s obrovským náskokem triumfovalo v komunálních volbách v roce 2014. Vyhnánek poté dělal Čižinskému náměstka pro finance. Ve funkci proslul také tím, že po svých předchůdcích našel řadu nevýhodných smluv, které zpětně vypovídal.

Radní Hana Třeštíková – oblast kultury, památkové péče, výstavnictví a cestovního ruchu
Chce zabezpečit kulturní rozvoj města, podpořit zahraniční turistiku či integrovat cizince. V posledním volebním období byla zastupitelkou a radní městské části Praha 7. Zde byla opět zvolena a je místostarostkou sedmičky.

Šestatřicetiletá producentka a režisérka absolvovala Filmovou a televizní fakultu Akademie múzických umění v Praze. Posledních sedm let produkuje filmy a pořady ve vlastní společnosti. Produkovala snímky Šmejdi či Bratříček Karel. Její matkou je režisérka Helena Třeštíková.

Radní Hana Kordová Marvanová – oblast legislativy, veřejné správy a podpory bydlení
Zaměří se v legislativě na problematiku taxislužby i koncepci bytové politiky včetně podpory dostupnosti bydlení.

Marvanová se v politice pohybuje už od roku 1990, kdy byla osm let poslankyní České národní rady a později Poslanecké sněmovny ČR. Ve stejné funkci byla také v letech 2002–2003. Dlouhá léta pak byla advokátkou.

Vystudovala Právnickou fakultu UK a před rokem 1989 se angažovala v disentu. V politice postupně vystupovala za Občanské fórum, ODS, Unii svobody a nyní je zvolena za Spojené síly pro Prahu.

Radní Milena Johnová – oblast sociální politiky a zdravotnictví
Milena Johnová (Praha Sobě) se nechala slyšet, že jednou z jejích priorit je otázka sociálního bydlení a s ním související problém s bezdomovectvím. Jméno Johnové je spojováno také s plány na změnu poskytování služeb lidem se zdravotním postižením.

Milena Johnová vystudovala Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kde absolvovala také řadu vzdělávacích pobytů.

Působila v neziskových organizacích určených lidem se zdravotním postižením. Tři neziskovky spoluzakládala a vedla. V jedné dodnes působí jako zástupkyně ředitele.

Radní Vít Šimral – oblast školství, sportu, vědy a podpory podnikání
Vít Šimral (Piráti) chce pozvednout úroveň výuky jazyků na českých školách. Jako člen Českého běžeckého klubu má blízko i ke sportu.

Šimral má v radě hlavního města patrně nejvyšší IQ. Kromě toho, že má vysokoškolský titul z politologie, práva, historie či ekometrie, je také členem Mensy, Junáka a Amnesty International.

Dodnes působí na Ekonomické fakultě Technické univerzity v Liberci a na Filozofické fakultě Univerzity Hradec Králové. Dříve byl také mluvčím organizace Rekonstrukce státu, která mimo jiné chce transparentní financování politických stran.

Radní Jan Chabr – oblast správy majetku a majetkových podílů
O mnohamiliardový majetek hlavního města a jeho podíly v městských firmách se bude příští čtyři roky starat relativně neznámý politik Jan Chabr (Spojené síly pro Prahu). Ten má v plánu posvítit si například na barokní Veleslavínský zámek, který by mohl v budoucnu posloužit jako komunitní centrum či škola.

Vystudoval politologii a práva na Univerzitě Karlově. Pracoval na ministerstvech a v nevládních organizacích. Majetek měl Chabr na starosti už na radnici šesté městské části. Je velkým podporovatelem digitalizace veřejné správy. Jeho koníčky jsou umění, sport a historie.

Radní Adam Zábranský – oblast bydlení a transparentnosti
Adam Zábranský (Piráti) má v radě na starosti správu bytového fondu. Byty v něm chce uvést do takového stavu, aby byly alespoň z větší části obyvatelné.

Pětadvacetiletý Zábranský je nejmladším radním. Jako bývalý předseda klubu je také jediný pirát, jenž bude zastupitelem podruhé. V minulosti upozornil na několik případů, kdy magistrát nebo městské části přicházely kvůli nevýhodným pronájmům o milionové částky.

Komentáře

Hlavní zprávy

Mobilní generace mají méně sexu, než ty starší

Ilustrační snímek
vydáno 10. prosince 2018  16:48

Elektronika nás ovládá na každém kroku. I když si možná myslíme, že ji řídíme my. Mobilní telefony tvoří totiž jednu z nejčastějších položek, kterou...  celý článek

Bajku o záchranářích ze 112 vydávají autoři za skutečnost

(ilustrační foto)
vydáno 10. prosince 2018  15:43

Pokud budete do telefonu fňukat, operátorka linky 112 vás klidně seřve. Na druhou stranu ale snadno pozná přes zvuk ve sluchátku výbuch petardy od...  celý článek

Největší inspirací je pro mě Ed Sheeran, říká mladá zpěvačka

Tereza Balonová
vydáno 10. prosince 2018  13:18

Je čerstvě plnoletá a už objíždí velké kluby na turné s kapelou Jelen. V sobotu vystoupí ve Foru Karlín. A to s vlastními písněmi. Bývalá volejbalová...  celý článek

V ulicích v Praze 8 přibyly tabulky, vysvětlují původ názvů ulic

Michal Švarc s cedulí o Vojtěchu Rakousovi.
vydáno 10. prosince 2018  11:48

Asi to znáte. Bydlíte někde léta, a přesto je pro vás jméno vaší ulice záhadou. Tento fenomén se rozhodli zhruba před čtyřmi měsíci změnit v osmé městské...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám