metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 21 °C

Pondělí, 2. srpna 2021. Svátek má Gustav.

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Leila Hamdanová pro iDNES.cz

Kdo platí hotově, tolik netloustne

  5:14
Karta, nebo cash? Česko patří ve světě k těm zemím, kde je vysoký podíl „hmotných“ peněz.

Co nikdo nepoužívá, to nemá šanci na přežití. To je švédská filozofie ve vztahu k hotovosti při placení. Podíl bankovek a mincí na platbách v této skandinávské zemi se pomalu, ale jistě blíží nule (v současnosti je pod dvěma procenty všech transakcí). Norové jsou ještě níž, u nich tvoří hotovostní placení pod jeden a půl procenta. Také Evropská unie přemýšlí v brzké době alespoň o zrušení jednocentových mincí.

Česko je sice v podílu papírových bankovek a kovových mincí například za Japonskem a Hongkongem, ale v Evropě patří k zemím, kde sice stoupá obliba placení mobily či chytrými hodinkami, kde však lidé v peněženkách stále uchovávají hodně reálných platidel. Jdou kupodivu proti obecným trendům. „V roce 2019 například vzrostl podíl plateb uskutečněných převodem nebo hotovostně na 15 procent, o rok dříve to bylo jen devět procent,“ uvádí ve svých statistikách Česká bankovní asociace.

Peníze v krabici od vína

77

Tolik kilogramů by ve stokorunových bankovkách vážilo sedm milionů, které policisté zabavili hejtmanu Davidu Rathovi. V pětitisícových se částka vešla pohodlně do krabice od vína. Bankovek v různých hodnotách obíhá v Česku celkově 600 miliard.

Hotové peníze ale mají vliv na zdraví. Sice patří mezi přenašeče choroboplodných zárodků (hůře jsou na tom prý jen mobilní telefony a klávesnice počítačů), zato vedou k tomu, že hotovostní platiči s největší pravděpodobností méně mlsají. „Několik studií prokázalo, že když platíme v hotovosti, utrácíme méně například za nezdravé jídlo,“ argumentuje Dominik Stroukal, hlavní ekonom skupiny Roklen. Na účtu, když z něho platíme kartou, se jedna čokoláda nebo zmrzlina navíc ztratí a tolik to nebolí, jako když musíme platit takzvaně na dřevo. „Výzkumy ukázaly, že zdravého jídla nakupujeme kartou stejně, jako když použijeme hotovost, ale při platbách kartou si uděláme i radost něčím nezdravým navíc,“ říká Stroukal .

Teoreticky mohou platby v hotovosti přimět člověka, aby nejen méně utrácel, ale aby třeba i méně pil. „Můžete si na sebe uplést bič i v tom, že když půjdete, jak se říká, na jedno, necháte doma kartu a vezmete si jen padesátikorunu,“ radí Stroukal z Roklenu a přiznává, že se to občas týká i jeho.

Milion ve 100 gramech

Hotovost možná prospívá zdravému životnímu stylu, ale podporuje zločinnost.

  • V roce 2019 se přestaly tisknout bankovky 500 eur kvůli oblibě při nelegálních transakcích. Například v přepočtu jeden milion korun představuje v pětiseteurovkách jen stogramový balíček 80 bankovek.
  • České bankovky představují ve své nominální hodnotě 12 procent HDP.
  • K problematickým platbám kartami se vyjádřila i čtenářka deníku Metro Radka z Plzně. „Když jsem studovala, tak jsem si peníze, které jsem chtěla utratit, musela vybrat z bankomatu a víc o útratě přemýšlela. Jak jsem začala po škole platit kartou, všechno se rozkutálelo,“ řekla.

Komentáře

Hlavní zprávy

K létu patří nejen dovolená, ale také víc sexuálních hrátek. Pozor na pohlavní choroby!

vydáno 1. srpna 2021  6:00

Volnější oděv, víc odhalená, často do bronzova opálená těla. Letní období víc podněcuje erotickou fantazii. „Všiml jsi si, kolik těch našich holek chodí...  celý článek

My nic, my muzikanti. Agentura stojany nevlastní, majitelé konstrukcí jsou totiž jinde

vydáno 31. července 2021  11:11

Radnice v pražských Kunraticích likvidovala načerno postavené reklamní stojany na katastrálním území městské části. Nespokojení nejsou jen kunratičtí...  celý článek

Jsou seriály ze světa Marvelu zbytečné? Po Lokim už nikoliv

Strážce streamu
vydáno 30. července 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Psát Strážce streamu o letošních marvelovských seriálech nemá smysl, protože si své fandy a pochvalné kritiky bez problému najdou tak jako tak. Tohoto...  celý článek

Politické trafiky na Žižkově nerozdávají. Radnice Prahy 3 se opět chlubí nejmenším rizikem korupce

vydáno 30. července 2021  6:00

Antikorupční webová platforma Hlídač státu letos opět udělovala vysvědčení městským samosprávám. Úspěch opět slaví radnice třetí městské části. Transakce...  celý článek

Vaše fotky z Prahy