metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 5 °C

Čtvrtek 2. února 2023. Svátek má Nela
Salát jako kapr. Jeden z výtvorů z loňského ročníku | foto: Hellmanns.cz

Kdo umí nejlepší? Soutěž bramborových salátů je opět v Mratíně

  13:17
Už posedmé se v sobotu ve středočeském Mratíně koná mistrovství Česka v přípravě bramborového salátu Hellmann´s Cup. O ten nejlepší salát se pokusí 19 týmů. "Vždycky si říkáme, že jsme už viděli a chutnali všechno, pak ale přijdou soutěžící s nějakou raritou a jsme opět překvapeni," říká organizátorka soutěže Alena Syslová.

Kolik týmů se do letošního ročníku Hellmann´s Cup přihlásilo a jaký to je stav v porovnání s minulými ročníky?
Letos jsme obdrželi celkem 19 přihlášek. Týmy jsou napříč celou republikou, od Frýdku-Místku až po Šluknov. To je celkem stabilní počet posledních 3 ročníků. Pohybuje se každoročně kolem 20 týmů.

V přihlášce nezkoumáte, jakých profesí jsou účastníci soutěže, loni ale soutěž vyhrál veterinář. Bývají však profesionální kuchaři nejčastěji zastoupeni?

Je pravda, že nejčastější profesí našich soutěžících je kuchař, případně číšník. Pokaždé se ovšem přihlásí nějaký hobby tým, jehož profesní složení je pestré, takže se vloni i předloni stal absolutním vítězem veterinář pan Pánek z Jeseníku. On má ovšem srdce kuchaře. Každopádně profesně účast nelimitujeme, jsme otevřené mistrovství, do kterého se může přihlásit kdokoli, protože až u stolu se ukáže, kým doopravdy je.

Dělají saláty v této soutěži častěji muži než ženy?
Já bych řekla, že je to tak půl napůl. Rozhodně neplatí, že by kuchyň byla výsostným územím ženy, alespoň v naší soutěži to neplatí. Málokterý tým není smíšený. Většinou jsou v týmu zastoupeny muži i ženy, protože každý do salátu vnáší svůj element.

Alena Syslová

Kdo bude letos saláty hodnotit?
Z řad odborné veřejnosti bude v porotě zástupce výrobce majonézy, profesionální kuchař, dále prodejce lahůdek a z řad celebrit to bude kuchař Jiří Babica, který je vlastně současně zástupcem odborné veřejnosti.

Soutěž se letos koná již posedmé, a opět ve středočeském Mratíně? Proč právě tu?
Protože tu před lety vznikla. Neodmyslitelně patří k této obci, což tak vnímají soutěžící i lidé z Mratína. Na naše mistrovství přijíždí stovky diváků. Pro ně jsou připraveny vepřové hody, jarmark, divadlo. Mistrovství nemůže být bez Mratína a Mratín bez mistrovství.

Kolik kilo bramborového salátu tak po soutěži vznikne, a co s ním pak? Snědí ho návštěvníci?
Vznikne něco kolem 40 kilogramů salátu. Je to kolem 20 druhů, od každého zhruba dva kilogramy. Návštěvníci ho samozřejmě mohou ochutnat a taky toho rádi využívají. Máme speciální ochutnávací sety, aby se dostalo na každého, kdo má zájem.

Vybočoval v přechozích ročnících nějaký salátový výrobek z řady, ale v tom pozitivním smyslu? Nějaká "bomba"?
Každý ročník některý salát překvapí. Vždycky si říkáme, že jsme už viděli a chutnali všechno, pak ale přijdou soutěžící s nějakou raritou a jsme opět překvapeni. Salát se slaninou v čokoládě je už pověstný, ale míváme i saláty s křepelčími vejci, červenou řepou, česnekovými klíčky a podobné kuriozity. Nutno říct, že míra experimentu neurčuje o tom, kdo bude vítězem. To rozhoduje pět kritérií: chuť, vůně, vzhled, originalita a celkový dojem

Komentáře

Hlavní zprávy

Pějící pedagog Ventolin zpívá o MHD, na vzniku videoklipu se podílely dopravní podniky

vydáno 2. února 2023  8:46

Znělky, pípáky a provozní hlášení pro cestující nikdy nezněly tak romanticky. Nyní jsou součástí ulítlé hitovky zpívajícího pedagoga Ventolina, která...  celý článek

Vadí vám, jak to ve vaší obci vypadá? Vyzvěte sousedy a něco s tím udělejte

vydáno 2. února 2023  5:31

Sousedské projekty sbližují také generace, lze na ně získat i grant.  celý článek

Komerční sdělení

Konečně sníh! Orlický maraton zahájí sezonu českých dálkových běhů

vydáno 2. února 2023

Dosavadní průběh sezony běžkařům příliš nepřál. Po radostném prosincovém startu přišla po Vánocích obleva a jak rychle sníh napadl, tak také z hřebenů...  celý článek

Chci přestěhovat radnici či snížit poplatek za zahrádky, říká starosta Prahy 10

vydáno 1. února 2023  19:08

Novým starostou Prahy 10 je od listopadu loňského roku Martin Valovič z ODS, který dosud působil jako místostarosta městské části.  celý článek