metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 18 °C

Sobota 28. května 2022. Svátek má Vilém

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Kdo v Česku postaví nové elektrárny? Solární boom nejspíš našel svůj strop

  6:10
Je to ambiciózní plán a město na něj sází i kvůli vlastnímu závazku vůči klimatu. Na střechách domů chce Praha tisíce solárních zdrojů. Dohromady instalace vytvoří pražskou sluneční elektrárnu.

Sázka na solární energii se zdá jako správný krok také vzhledem k událostem posledních měsíců. „Jsme svědky dramatického růstu cen energií, který v příštích měsících dolehne na každou domácnost. Prahu nevyjímaje. Odpovědí na nejistotu spojenou s růstem cen elektřiny z uhlí je urychlit přechod na obnovitelné zdroje,“ komentoval situaci už dříve náměstek pro oblast životního prostředí a infrastruktury Petr Hlubuček.

Nejprve se v metropoli počítá s výstavbou solárů na střechách městských budov. Do roku 2030 by se jich mohly osadit fotovoltaikou tisíce. Dalším krokem je do sítě elektráren zapojit také společenství vlastníků bytových jednotek, majitele bytových a rodinných domů.

Hlavní město lidem pomůže s projektem i se získáním dotace. „Zájemci se mohou registrovat na webové stránce Pripojdum.cz. Pro prvotní registraci postačí uvedení adresy bytového či rodinného domu a uvedení základních parametrů, jako je počet podlaží, počet bytových jednotek a podobně,“ vysvětluje Jaroslav Klusák, pověřený ředitel Pražského společenství obnovitelné energie. Nová městská organizace má podporovat komunitní energetiku na území Prahy.

„Na zmiňovaném webu bude automaticky vypočítán teoretický potenciál instalace včetně základní investice, možné dotace, úspory a tak dále. Po zanechání kontaktu se zájemcům ozvou naši zaměstnanci,“ dodává Klusák.

Právě nemalá finanční podpora společně se zdražováním jiných zdrojů jsou důvody, proč lidé stále více touží po vlastní solární elektrárně. „Instalační firmy měly plné ruce práce hlavně v druhé polovině roku, kdy strmě stoupající ceny elektřiny a události jako krach Bohemia Energy probudily obrovský zájem o domácí fotovoltaiku,“ potvrzuje výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář.

Podle něj ale může další solární boom přibrzdit počet instalačních firem. „Máme velkou radost z rostoucího zájmu českých domácností o vlastní zdroj čisté elektřiny. Nyní jsme ale v situaci, kdy projekční a instalační firmy nestíhají uspokojit poptávku a zájemci si letos na vlastní elektřinu počkají,“ shrnuje současný stav Krčmář.

Minulý rok bylo v Česku připojeno 9321 nových fotovoltaických elektráren. Je to o 3028 více než v roce 2020. Ve srovnání s našimi sousedy ale stále pokulháváme. Když přepočítáme nové elektrárny na výkon, v Česku bylo loni instalováno 62 megawattů nových solárních elektráren. V Rakousku 428 megawattů, a v Polsku dokonce přes tři tisíce megawattů.

Kromě fotovoltaického boomu obecně Solární asociace předpokládá ještě jeden trend. Zatímco doposud hrály prim malé střešní instalace, v nadcházejících letech se budou stavět spíš velké střešní a pozemní elektrárny. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Láska, smrt & roboti. Animované antologie od Finchera a Millera jsou napotřetí ještě temnější

Strážce streamu
vydáno 27. května 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Rok se s rokem sešel, a tak nám oblíbená dvojice filmových režisérů Tim Miller a David Fincher opět servíruje další řadu animovaných převážně...  celý článek

Radnice Prahy 13 se vzpírá. Nové byty na Hůrce nechtějí

vydáno 27. května 2022  13:52

Praha 13 je proti zástavbě Slunečního náměstí. „Neohradila se zatím oficiálně,“ tvrdí městští plánovači.  celý článek

Smutná zpráva od finančníků: Inflaci teď určitě neporazíte. Ani investicí na burze

vydáno 27. května 2022  5:34

Důvěřuj, ale prověřuj. Zní to paradoxně, ale jsou makléři, kteří varují před svými kolegy. Někteří prý totiž kážou vodu, ale sami ji nepijí.  celý článek

Hráli si spolu u paneláku, teď šijí kabelky a batohy

vydáno 26. května 2022  19:16

Ondřej Hyrš a Martin Kůs se kamarádí od dětství. Ze dvou kluků z paneláku v Chrudimi se v dospělosti stali ekolog a vystudovaný architekt. Před osmi lety...  celý článek