metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 4 °C

Neděle, 16. ledna 2022. Svátek má Ctirad.

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Kdo v Česku postaví nové elektrárny? Solární boom nejspíš našel svůj strop

  6:10
Je to ambiciózní plán a město na něj sází i kvůli vlastnímu závazku vůči klimatu. Na střechách domů chce Praha tisíce solárních zdrojů. Dohromady instalace vytvoří pražskou sluneční elektrárnu.

Sázka na solární energii se zdá jako správný krok také vzhledem k událostem posledních měsíců. „Jsme svědky dramatického růstu cen energií, který v příštích měsících dolehne na každou domácnost. Prahu nevyjímaje. Odpovědí na nejistotu spojenou s růstem cen elektřiny z uhlí je urychlit přechod na obnovitelné zdroje,“ komentoval situaci už dříve náměstek pro oblast životního prostředí a infrastruktury Petr Hlubuček.

Nejprve se v metropoli počítá s výstavbou solárů na střechách městských budov. Do roku 2030 by se jich mohly osadit fotovoltaikou tisíce. Dalším krokem je do sítě elektráren zapojit také společenství vlastníků bytových jednotek, majitele bytových a rodinných domů.

Hlavní město lidem pomůže s projektem i se získáním dotace. „Zájemci se mohou registrovat na webové stránce Pripojdum.cz. Pro prvotní registraci postačí uvedení adresy bytového či rodinného domu a uvedení základních parametrů, jako je počet podlaží, počet bytových jednotek a podobně,“ vysvětluje Jaroslav Klusák, pověřený ředitel Pražského společenství obnovitelné energie. Nová městská organizace má podporovat komunitní energetiku na území Prahy.

„Na zmiňovaném webu bude automaticky vypočítán teoretický potenciál instalace včetně základní investice, možné dotace, úspory a tak dále. Po zanechání kontaktu se zájemcům ozvou naši zaměstnanci,“ dodává Klusák.

Právě nemalá finanční podpora společně se zdražováním jiných zdrojů jsou důvody, proč lidé stále více touží po vlastní solární elektrárně. „Instalační firmy měly plné ruce práce hlavně v druhé polovině roku, kdy strmě stoupající ceny elektřiny a události jako krach Bohemia Energy probudily obrovský zájem o domácí fotovoltaiku,“ potvrzuje výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář.

Podle něj ale může další solární boom přibrzdit počet instalačních firem. „Máme velkou radost z rostoucího zájmu českých domácností o vlastní zdroj čisté elektřiny. Nyní jsme ale v situaci, kdy projekční a instalační firmy nestíhají uspokojit poptávku a zájemci si letos na vlastní elektřinu počkají,“ shrnuje současný stav Krčmář.

Minulý rok bylo v Česku připojeno 9321 nových fotovoltaických elektráren. Je to o 3028 více než v roce 2020. Ve srovnání s našimi sousedy ale stále pokulháváme. Když přepočítáme nové elektrárny na výkon, v Česku bylo loni instalováno 62 megawattů nových solárních elektráren. V Rakousku 428 megawattů, a v Polsku dokonce přes tři tisíce megawattů.

Kromě fotovoltaického boomu obecně Solární asociace předpokládá ještě jeden trend. Zatímco doposud hrály prim malé střešní instalace, v nadcházejících letech se budou stavět spíš velké střešní a pozemní elektrárny. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komín, který požehnal tisícům novorozencům. Za pár let už nebude

PRAHA? AHA!
vydáno 15. ledna 2022  23:50

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Hranaté krásky oslavily kulatiny. Za Prahu jezdí už třicet let

vydáno 15. ledna 2022  6:54

Karosy mají v srdcích fanoušků hromadné dopravy i zaměstnanců pražských dopravců zvláštní místo. Jedním z mnoha důvodů je fakt, že právě tyhle „hranaté...  celý článek

Cobra Kai překračuje stín Karate Kida. Každý tu umí být hrdina i padouch

Strážce streamu
vydáno 14. ledna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Volné pokračování první trojce snímků z osmdesátkové série Karate Kid se stalo v minulosti zcela zaslouženě největším hitem streamovací platformy YouTube....  celý článek

Deník Metro přináší soupisku největších filmových průšvihů za rok 2021

vydáno 14. ledna 2022  12:27

V kinosálech se moc neohřály a prodělaly jejich tvůrcům desítky a stovky milionů dolarů. Řeč je o kasovních propadácích, kterých bylo v loňském roce...  celý článek

Vaše fotky z Prahy