metro.cz

Počasí v Praze

-5 °C / 3 °C

Sobota, 23. února 2019. Svátek má Svatopluk.
Čtyřicetiletý Martin Vlk „pilotuje“ služební superb.
Další 2 fotografie v galerii
Čtyřicetiletý Martin Vlk „pilotuje“ služební superb. | foto: PČRMetro.cz

Kdybych jezdil jako v seriálu Kobra 11, tak mě hned vyhodí, říká Martin Vlk z dálniční police

27. prosince 2015  11:46 Marek Hýř Metro.cz
Jeho revírem je dálnice, u policie slouží už devět let a jezdit v rychlých autech je jeho splněný sen. Martin Vlk chytá dálniční piráty v Královéhradeckém kraji.

Dá se vaše práce srovnávat se seriálem Kobra 11?

Semir Gerkhan a jeho kolegové ničí celé kolony aut, létají přes svodidla, ale všechno přežijí. Naše práce je daleko realističtější a klidnější. Kdybychom se chovali tak jako Kobra 11 a každý den zničili několik aut, chodili bychom hned druhý den pěšky a naše cesta by vedla rychle na úřad práce.

Jaký byl váš nejnebezpečnější zásah?

Čas od času honíme řidiče, který odmítá zastavit. Většinou to jsou řidiči bez řidičáku, pod vlivem alkoholu či drog. Nebo taky dobře vědí, že sedí v kradených autech.

Jaký nejčastější přestupek na dálnici řešíte?

Nejčastěji řidiči překračují rychlost. Poměrně často se nám daří přistihnout přestupce při rychlostech vyšších než dvě stě kilometrů v hodině a v našich evidencích je i několik závodníků s rychlostí přes dvě stě padesát kilometrů za hodinu. Často řidiči za jízdy telefonují nedovoleným způsobem, máme i případy, kdy si čtou noviny nebo se dívají na televizi.

Taky proto jsme začali používat kromě rychlých osobních aut ke kontrolám chování řidičů kamionů i naše autobusy. Překvapení kamioňáků, když zjistí, že jsme je z něj natočili, je veliké.

Kdo jsou nejčastěji pokutovaní řidiči?

Nedá se jednoznačně říct, kteří řidiči jsou horší a kteří častěji porušují zákony. U mladých lidí hraje často roli touha zkusit si, co jejich miláček zvládne. U manažerů to pak bývá časový stres i to, že si z auta dělají kancelář a plně se nevěnují řízení.

Přestupek ale někdy spáchá i řidič, který jednoduše potřebuje uspokojit základní lidskou potřebu a rychle shání nejbližší čerpací stanici.

Co má řidič dělat, když na dálnici uslyší sirény?

Nejdůležitější je řádně se věnovat řízení, hlavně se neleknout a nedělat nepochopitelné a nepředvídatelné manévry a pokračovat v plynulé jízdě v původním směru.

Jaký je váš vztah k řízení?

Řídím moc rád. Jezdit rychlými auty pro mě byl vždycky sen a díky své práci si ho plním. Určitě se ale u mě projevuje profesionální deformace, protože si víc všímám chování ostatních řidičů, předjímám, co udělají, a také sleduji, jakých přestupků se dopouštějí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Na vlastní kůži. Vyzkoušel jsem si rychlocvičení

Redaktor ve fitku
vydáno 22. února 2019  8:47

Na první pohled se nezdá, že by se tato malá tělocvična v Holešovicích lišila od ostatních. Přece jen se tu ale maká jinak. „Chtěl bych vás pozvat na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám