metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 6 °C

Čtvrtek 2. února 2023. Svátek má Nela
PRAHA? AHA!
Dalších 5 fotografií v galerii
Jižní Město. V noci si pod převisem mohou přisvítit pouličními lampami... | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Když architekti kouzlí, vznikají skládačky, sluje, převisy. Chtěli byste v tom bydlet?

  11:58
Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky unikalo, i když to míjíte denně. Nabízíme vám známá místa jinýma očima i zcela neznámé skutečnosti. Uvidíte, že procházka Prahou může být neopakovatelné dobrodružství.

Občas na internetu narazím na kuriózní stavby a bydlení, hlavně v přeplněných asijských metropolích. Dům mezi dvěma dálnicemi, dům málem v železničním tunelu a tak dále. Schopnost stavebníků a developerů umístit bydlení či jinou budovu do zdánlivě nesmyslného místa, je opravdu kreativní. Stejně tak jsou stavitelé a architekti kreativní ve využití pozemků. Na malou základnu dokážou vložit velkou nadstavbu. Z podnikatelského hlediska pochopitelné, úsporné. Ale z „obyvatelného“? Lidé si zvyknou na všechno. Je-li to se slevou, proč ne?

Kladu si však otázky, jak dobře a spokojeně se dá v některých objektech pracovat, anebo dokonce žít. Na Jižním městě stojí už pár let jedna taková budova. Obytná. Autoři na ni naroubovali jakousi kostku. Jenže ta vyčnívá nad zbytek pozemku a přesahuje obytná patra pod sebou o pět, možná i více metrů. Byty pod „skalním převisem“, který by obtížně přelézal i Adam Ondra, jsou shora stíněné. V létě jistě výhoda, řeknete si. Jenže zrovna tento převis vybudovali páni (nebo i dámy) architekti přímo ne severní stranu. Tam, odkud slunce nesvítí a odkud není co stínit.

V Záběhlicích jsem zase objevil moderní obytný dům s dírou. Jakousi skalní slují, do které vedou okna i balkóny z bytů, snad i chodeb. Proč tam ta díra, která mohla být vyplněné možná byty, vznikla, mi je záhadou. Cvičení fantazie? Originalita? Tahle sluj je sice orientovaná na východ, ale slunce tam také přes den svítí jen krátce. Výhled po ránu o jeskyně musí být inspirující.

Do třetice jsem narazil na chystaný objekt Pražského arcibiskupství ve Stodůlkách. Žádný extrém, ale jeden převis jsem tam také objevil. Mírný, ale přece. Egypťané stavěli pyramidy, my je stavíme taky. Ale špičkou dolů. Tak trochu jako kdysi extravagantní budova Slovenského rozhlasu v Bratislavě. Tam se to snese, tam nebydlíte.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pějící pedagog Ventolin zpívá o MHD, na vzniku videoklipu se podílely dopravní podniky

vydáno 2. února 2023  8:46

Znělky, pípáky a provozní hlášení pro cestující nikdy nezněly tak romanticky. Nyní jsou součástí ulítlé hitovky zpívajícího pedagoga Ventolina, která...  celý článek

Vadí vám, jak to ve vaší obci vypadá? Vyzvěte sousedy a něco s tím udělejte

vydáno 2. února 2023  5:31

Sousedské projekty sbližují také generace, lze na ně získat i grant.  celý článek

Komerční sdělení

Konečně sníh! Orlický maraton zahájí sezonu českých dálkových běhů

vydáno 2. února 2023

Dosavadní průběh sezony běžkařům příliš nepřál. Po radostném prosincovém startu přišla po Vánocích obleva a jak rychle sníh napadl, tak také z hřebenů...  celý článek

Chci přestěhovat radnici či snížit poplatek za zahrádky, říká starosta Prahy 10

vydáno 1. února 2023  19:08

Novým starostou Prahy 10 je od listopadu loňského roku Martin Valovič z ODS, který dosud působil jako místostarosta městské části.  celý článek