metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 17 °C

Sobota, 18. září 2021. Svátek má Kryštof.

Další 1 fotografie v galerii
Hudebnice a skladatelka Kateřina Šantrochová se zabývá výrobou a mícháním vonných esencí. | foto: Eleonora Stanková

Když mi dá introvert důvěru, namíchám mu hlučnou vůni, říká parfumérka

  15:10
„Tobě bych namíchala vůni složenou z mechu a plodů jalovce, protože máš rád českou krajinu, doplnila bych to jehličím borovice a hořkým pomerančem nebo slaným citronem pro lehkost,“ říká mi devětadvacetiletá Kateřina Šantrochová po našem rozhovoru. S mladou parfumérkou se známe, takže si tykáme. Káťa míchá z přírodních esencí unikátní vůně, a to jak pro lidi, tak pro interiéry. Odhadla to i tentokrát. Lesem bloudím rád!

Než se podíváme do jejího ateliéru, vydejme se do Francie. Právě odtud pochází její předci. Pohodlně se usaďte a čtěte, tenhle příběh vám bude vonět.

Píše se rok 1805. Napoleon drtivě vítězí v bitvě u Slavkova. Ve střetu tří císařů bojuje i Saint de Roche. Je však raněn a nemůže dál s francouzskou armádou pokračovat vtažení. Usazuje se v Čechách a místní počešťují jeho jméno. Kateřina Šantrochová je na svůj původ hrdá a po předkovi z jižní Francie pojmenovala i svou značku. Scent Roche. V překladu vůně skály. To ale utíkáme moc dopředu. Než se dostaneme do současnosti a do bodu, kdy je z Kateřiny žádaná parfumérka, musíme udělat ještě malou odbočku.

Před lety Káča pracovala v galerii a jejího šéfa napadlo, že zkusí prostor ovonět. Úkolu se chopila právě ona. „Sháněla jsem vůně do interiéru a ze všech nás jen bolela hlava. Všechno byla syntetika. Nakonec jsem se dostala k esenciálním olejům a začala je míchat,“ vzpomíná na své začátky Kateřina. Výsledek byl parádní. Návštěvníci galerie si začali vůně všímat, a když už stý člověk její práci pochválil, rozhodla se, že se tomuto řemeslu bude věnovat.

Začátky nebyly snadné. „Neuměla jsem nic. Musela jsem si k tomu dojít metodou pokus omyl. Moc informací ale není. Na internetu žádné know-how nenajdete, takže mi nezbývalo než chodit a očuchávat parfémy, které mám ráda, a následně zjišťovat, co v nich je,“ vzpomíná na první krůčky v oboru, v němž je nyní hvězdou.

Kateřina má ještě jedno nadání, které jí při tvorbě parfémů pomáhá. Je totiž hudebnice, dokonce skladbu studovala. „Tvorba parfémů je docela podobná skládání hudby. Je to takové komponování vonných akordů,“ popisuje svou práci . V současnosti jí na skládání muziky moc času nezbývá, věnuje se hlavně parfémům. Hudba v jejím životě ale stále hraje velkou roli. S kamarádkou tvoří duo Káča a Sára. Jejich křehké a melancholické melodie vám doporučuju. Je to síla!

Kateřina Šantrochová ve skladbě parfému na míru uplatňuje smysl pro harmonickou kompozici vysokých, středních a nízkých tónů vybraných esencí, které odráží osobitý charakter a touhy svého nositele.

Kateřina Šantrochová ve skladbě parfému na míru uplatňuje smysl pro harmonickou kompozici vysokých, středních a nízkých tónů vybraných esencí, které odráží osobitý charakter a touhy svého nositele.

Zpátky ke Kateřině a jejímu voňavému nadání. Lidé k ní chodí, aby jim vytvořila parfém na míru a zástupy spokojených zákaznic jen potvrzují, že má tahle slečna na své řemeslo vážně dobrý čich. „Jsem schopná podle pokožky a podle toho, co z člověka vyzařuje, obléct ho do vůně, která mu vážně sedí,“ říká parfumérka, která pracuje také s tím, co zákazník říká a jak se projevuje. „Baví mě, když mi lidé dají důvěru a nebojí se. Introvertovi tak například namíchám hlučnou vůni,“ prozrazuje kouzla ze své kuchyně Káča.

Zároveň hodně pracuje i se vzpomínkami. „Pokud někdo přijde s tím, že mu cosi zavonělo v Toskánsku, tak mě hned napadne, že mu do parfému dám cypřiš a sůl,“ dál popisuje způsob, kterým tvoří.

Mezi zákazníky má hlavně mladé ženy, ale do jejího ateliéru zabloudí často i muži. „Občas přijde také například paní kolem padesátky, která osobní parfém dostala jako dárek. Nedávno jsem dělala i vůně pro tři generace. Pro parfém si přišla dcera s matkou a její matkou,“ popisuje škálu zákazníků Káča.

Poslední rok ale moc osobním návštěvám jejího ateliéru nepřál. Parfumérka proto musela rozšířit svou nabídku. Nový produkt nazvala Mystery boxem. Zákazník dostane e-mailem dotazník, kde je například paleta barev a abstraktní či konkrétní obrazy. Také o sobě něco napíše a Kateřina mu následně vytvoří vůni. „Překvapivě jsou s takovými parfémy lidé spokojení nejvíc. Musím zaťukat, ještě se nestalo, že by mi ho někdo vrátil,“ těší mladou umělkyni.

Úspěšná parfumérka rozhodně nespí na vavřínech a snaží se posouvat dál a dál. Chystá například s designérem Jakubem Pollágem aromalampu a také chce vydat sadu osobních parfémů a interiérových vůní, které budou volně ke koupi. Momentálně se ale nejvíc těší na 24. června. Na tento den plánuje otevřít veřejnosti svůj nový ateliér v Novém Světě na pražských Hradčanech. „Prostor sdílíme s Verunou Ďuricovou, která pro změnu pod značkou Dick Wolf tvoří šperky na míru,“ zve na otevíračku Kateřina.

Pokud jsme vás ještě nenalákali, perlička na závěr. Ateliér totiž sídlí v domě, který obýval režisér a výtvarník Jan Švankmajer. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Tipy na víkend. Potkat můžete své sousedy nebo vstoupit pod zem

vydáno 17. září 2021  10:57

Deník Metro přináší další tipy na akce, které můžete o víkendu navštívit. Kde strávit čas? Například v českých městech a obcích se už ode dneška koná akce...  celý článek

Hlavu vzhůru! Zamávejte největší vzducholodi světa

vydáno 17. září 2021  8:11

Česko křižuje chlouba hraběte Zeppelina. Sledujte let on-line.  celý článek

Sto kroků do nebe. Tip na rychlý výlet

vydáno 17. září 2021  5:24

Z rozhledny Máminka uvidíte klidně i Krkonoše nebo Šumavu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy