metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Středa, 19. ledna 2022. Svátek má Doubravka.
Ve vozu si před koupí projeďte. | foto: SXC

Když ojetinu, tak jedině z Prahy. Nakupujte s mechanikem

  17:55
Pražské autobazary jsou nejpoctivější, co se týče záruky na stav ujetých kilometrů vozu. Devět z deseti jich k tomu najdete také na internetu. Pokud chcete kupovat ojetinu, vyplatí se hledat ve velkých pražských autobazarech, další alternativou je Zlínský kraj.

V Česku stále roste počet automobilů zakoupených v autobazarech. "Na jedno prodané nové auto u nás připadá prodej čtyř ojetin. Rostoucí zájem však láká mnoho podnikavců, kteří se různými, často nezákonnými způsoby snaží vydělat na důvěřivých a problematiky neznalých zákaznících," vysvětluje vedoucí právní poradny společnosti dTest Lukáš Zelený.

Nejlepší bazary jsou v Praze a ve Zlíně

Nejrozšířenější triky prodejců směřují k umělému zvyšování hodnoty vozu. "Upravený tachometr má přibližně 40 procent nabízených ojetin, rok výroby má zfalšováno asi 20 procent vozů,“ upřesňuje Lukáš Zelený s tím, že se objevují také padělané doklady, které mají napomoci legalizaci a prodeji často nekvalitních vozů odcizených v zahraničí. Majitel koupí takového vozu pak riskuje nejen nákup nekvalitního auta, ale rovněž jeho možné zabavení policií.

Možným problémům se dá předejít výběrem vhodného autobazaru. Právě na kvalitu prodejen ojetých vozů se zaměřilo sdružení Věci automobilové. "Hlavním kritériem pro nákup ojetého vozu by měl být prodejce. Prodejce, který nabídne nejen kvalitní služby a servis, ale který na prodávané vozy poskytne take odpovídající garance a záruky," vysvětluje šéfredaktor Věcí automobilových Luděk Kortus.

Velké bazary jsou většinou kvalitní

Podle průzkumu sdružení poskytují nejvyšší standard velcí prodejci ojetých vozidel a importérské programy jako například Das WeltAuto, Autocentrum Auto ESA nebo Škoda Plus. Nejlépe hodnocené autobazary se pak nacházejí v Praze a Zlínském kraji. Nejhůře jsou na tom naopak autobazary v Jihočeském kraji, kde se nachází nejvíce autobazarů se třemi a méně hvězdičkami.

Při samotné koupi ojetiny se vyplatí vzít si do bazaru sebou mechanika, který auto zkontroluje. Většina obchodníků totiž prověřuje vozy příjimané do prodeje velmi zevrubně. To opět nahrává podvodníkům.

Na co dát pozor

  • Při nákupu vozu se vyplatí vyhnout se bazarům, ve kterých není poskytována záruka na stav ujetých kilometrů či na právní původ vozu.
  • Podezřelé jsou také bazary, které nedisponují ani zvedákem k základní kontrole podvozkových skupin prodávaných aut.
  • Pokud chcete koupit auto v méně známém autobazaru, vyplatí se zavítat na internet, kde najdete recenze na většinu bazarů. 
  • Pokud jsou ohlasy zákazníků negativní, je lepší se takové prodejně vyhnout.

Komentáře

Hlavní zprávy

Elektromobilita nám pročistí městský vzduch, vědí radnice českých měst

vydáno 19. ledna 2022  6:00

O nové čerpačce na klasická paliva už nikdo nepíše. Ovšem otevření dalšího stojanu pro elektromobily je v Česku stále ještě malá událost.  celý článek

Recyklace? Nejlepší je odpad vůbec nevytvářet, tvrdí expert na cirkulární ekonomiku

vydáno 18. ledna 2022  16:31

Hlavní město má novu vlastní strategii. Dokument nazvaný Strategie pro přechod na cirkulární ekonomiku schválili magistrátní radní v pondělí. Rozhodli tak...  celý článek

Ceny se ve stavebnictví dost „utrhly“. Prodávaný materiál může být navíc málo kvalitní

vydáno 18. ledna 2022  11:35

Šokují vás ceny stavebních materiálů a také to, kolik si řeknou řemeslníci za svou práci? Není to nic nového pod sluncem. Už jsme to zažili.  celý článek

Jako na záchodě? Fáma o voňavém hlavním nádraží vyvolává emoce

vydáno 18. ledna 2022  6:19

Lidé v nádražní hale by se při čekání na vlak mohli cítit třeba jako v ovocném sadu, v pralese či na rozkvetlé louce. Stejně tak by jim však vůně mohla...  celý článek

Vaše fotky z Prahy