metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 18 °C

Středa, 8. července 2020. Svátek má Nora.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Jaroslav Halamka, iDNES.cz

Když padne na semaforu žlutá, řidiči šlápnou na plyn

18. února 2020  5:12 Pavel Hrabica Metro.cz
Na přechodech dochází ke střetům s chodci. Chystá se drastické zvýšení pokut.

Přechod pro chodce na rušné Radlické ulici v Praze. Když zelenou na světlech vystřídá oranžová (podle vyhlášky správně „žlutá“), řidiči místo brzdění sešlápnou plynový pedál. Zebru přejíždějí už v okamžiku, kdy mají chodci zelenou. Problémy s takovými řidiči nejsou jen v Praze. „V našem kraji jsme loni evidovali 42 nehod, kde byla příčinou jízda na červenou. Jde o porušení naprosto elementárního pravidla,“ říká pro deník Metro Pavel Šváb z jihomoravského tiskového odboru policie. 

Podle něho by prospělo zavedení blikající zelené, která upozorní, že brzo následuje oranžová. „Loni jsme takový semafor testovali v Břeclavi,“ říká Šváb. Jedná se o systém, který platí například v Rakousku, kde se takové opatření osvědčilo. 

Neubrzdím to!

  • Řidiči projíždějící semafory na oranžovou a červenou se nejčastěji hájí tím, že by „to už nestihli zabrzdit“. A to i v případě, kdy jsou od semaforů vzdáleni 30 až 40 metrů. Při rychlosti 50 km/h by na suché vozovce měl střízlivý řidič bezpečně zabrzdit na 28 metrech. Při 40 km/h je to necelých 18 metrů.
  • Na mokré vozovce se brzdná dráha prodlužuje na 33 metrů. Oranžová svítí zpravidla tři vteřiny.

Radostné nejsou ale ani celostátní statistiky. „Z loňských více než pěti set dopravních nehod, kdy řidiči nerespektovali červený světelný signál, došlo ke 223 nehodám s lehkým zraněním, deset lidí bylo zraněno těžce a dva lidé zemřeli,“ uvádí Hana Rubášová z tiskového oddělení Policie ČR. Statistika ale nezachycuje, jestli projeli řidiči na červenou proto, že světla vůbec nevnímali, nebo „honili“ oranžovou. 

Trpělivost s nerespektování světelné signalizace nedávno došla plzeňskému magistrátu. Tam nakoupili přenosné kamerové systémy, které nezpochybnitelně zachytí řidiče projíždějící na červená světla a hříšníky čeká dvoutisícová pokuta, bez ohledu na to, jestli zavinili nebo nezavili nehodu. Plzeňské k tomu vedl průzkum, kdy za hodinu třemi sledovanými křižovatkami projely desítky aut na červenou. 

„Projíždění na červenou je závažný přestupek, uvažujeme o jeho zpřísnění v rámci bodového systému, který zpracováváme,“ uvedl pro deník Metro František Jemelka, mluvčí ministerstva dopravy. Pokud návrh projde, přijde řidič o polovinu z dvanácti bodů. „Pokuta na místě dosáhne pět tisíc korun, ve správním řízení může být až 25 tisíc korun,“ dodává. 

Přejímají podobný zlozvyk žáci autoškol, například od kamarádů nebo řidičů v rodině? „Občas mají tendenci ještě rychle projet na žlutou, ale ne proto, že by to měli snad odkoukané, spíš se bojí, aby jim nezhasl motor,“ říká učitel autoškoly David Wyrwol. Spíš ale registruje, že uchazeči o řidičák mají od svých rodičů naučené, že předepsaná rychlost se až tak nedodržuje. 

Nebrzdíš, platíš

  • Dopravní policie zachytila ve statistikách za rok 2019 více než pět set dopravních nehod kvůli tomu, že řidiči nerespektovali červený světelný signál. Projetí na červenou, kdy nedojde k nehodě, policie neeviduje.
  • V okolních zemích je nejvyšší pokuta za nezastavení na červenou v Polsku, a to v přepočtu zhruba 8500 korun (1460 zlotých). Na Slovensku vám vyměří 150 eur (asi 3800 korun). V Česku může radnice při řešení přestupku ohodnotit řidičovu nekázeň až na 7500 korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pražany na Staromáku děsili hadi, ještěrky nebo mloci

Kostel Matky Boží před Týnem se nachází na Starém Městě pražském v blízkosti... Temná zákoutí
vydáno 7. července 2020  15:39

Znáte příběh o zlatém kalichu z Týnského chrámu u Staroměstského náměstí?  celý článek

Problémy měly vyřešit modré zóny. Odmítli je však místní obyvatelé a také sousední radnice

Modré zóny mohly zkrotit parkování v Klánovicích.
vydáno 7. července 2020  10:51

Obyvatelé východních městských částí Újezd nad Lesy a Koloděje či obcí Šestajovice, Horoušany nebo Jirny mají léty prověřenou trasu do centra Prahy. Pokud...  celý článek

RESTART: Je potřeba udělat technické obory víc sexy, říká investor Marek Moravec

Marek Moravec Restart
vydáno 6. července 2020  14:44

Patří mezi čtyři partnery investičního fondu Nation 1, který podporuje technologické firmy v jejich úplných začátcích. Marek Moravec studoval na Oxfordu a...  celý článek

Nejsilnějším pivem na světě je Snake Venom, nejprodávanější je Sněhová vločka

Petr David v akci
vydáno 6. července 2020  7:24

Pivo, to je nejen česká perla. Vydejte se s námi za pivními zajímavostmi a perličkami.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám