metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 16 °C

Neděle, 5. dubna 2020. Svátek má Miroslava.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Jaroslav Halamka, iDNES.cz

Když padne na semaforu žlutá, řidiči šlápnou na plyn

18. února 2020  5:12 Pavel Hrabica Metro.cz
Na přechodech dochází ke střetům s chodci. Chystá se drastické zvýšení pokut.

Přechod pro chodce na rušné Radlické ulici v Praze. Když zelenou na světlech vystřídá oranžová (podle vyhlášky správně „žlutá“), řidiči místo brzdění sešlápnou plynový pedál. Zebru přejíždějí už v okamžiku, kdy mají chodci zelenou. Problémy s takovými řidiči nejsou jen v Praze. „V našem kraji jsme loni evidovali 42 nehod, kde byla příčinou jízda na červenou. Jde o porušení naprosto elementárního pravidla,“ říká pro deník Metro Pavel Šváb z jihomoravského tiskového odboru policie. 

Podle něho by prospělo zavedení blikající zelené, která upozorní, že brzo následuje oranžová. „Loni jsme takový semafor testovali v Břeclavi,“ říká Šváb. Jedná se o systém, který platí například v Rakousku, kde se takové opatření osvědčilo. 

Neubrzdím to!

  • Řidiči projíždějící semafory na oranžovou a červenou se nejčastěji hájí tím, že by „to už nestihli zabrzdit“. A to i v případě, kdy jsou od semaforů vzdáleni 30 až 40 metrů. Při rychlosti 50 km/h by na suché vozovce měl střízlivý řidič bezpečně zabrzdit na 28 metrech. Při 40 km/h je to necelých 18 metrů.
  • Na mokré vozovce se brzdná dráha prodlužuje na 33 metrů. Oranžová svítí zpravidla tři vteřiny.

Radostné nejsou ale ani celostátní statistiky. „Z loňských více než pěti set dopravních nehod, kdy řidiči nerespektovali červený světelný signál, došlo ke 223 nehodám s lehkým zraněním, deset lidí bylo zraněno těžce a dva lidé zemřeli,“ uvádí Hana Rubášová z tiskového oddělení Policie ČR. Statistika ale nezachycuje, jestli projeli řidiči na červenou proto, že světla vůbec nevnímali, nebo „honili“ oranžovou. 

Trpělivost s nerespektování světelné signalizace nedávno došla plzeňskému magistrátu. Tam nakoupili přenosné kamerové systémy, které nezpochybnitelně zachytí řidiče projíždějící na červená světla a hříšníky čeká dvoutisícová pokuta, bez ohledu na to, jestli zavinili nebo nezavili nehodu. Plzeňské k tomu vedl průzkum, kdy za hodinu třemi sledovanými křižovatkami projely desítky aut na červenou. 

„Projíždění na červenou je závažný přestupek, uvažujeme o jeho zpřísnění v rámci bodového systému, který zpracováváme,“ uvedl pro deník Metro František Jemelka, mluvčí ministerstva dopravy. Pokud návrh projde, přijde řidič o polovinu z dvanácti bodů. „Pokuta na místě dosáhne pět tisíc korun, ve správním řízení může být až 25 tisíc korun,“ dodává. 

Přejímají podobný zlozvyk žáci autoškol, například od kamarádů nebo řidičů v rodině? „Občas mají tendenci ještě rychle projet na žlutou, ale ne proto, že by to měli snad odkoukané, spíš se bojí, aby jim nezhasl motor,“ říká učitel autoškoly David Wyrwol. Spíš ale registruje, že uchazeči o řidičák mají od svých rodičů naučené, že předepsaná rychlost se až tak nedodržuje. 

Nebrzdíš, platíš

  • Dopravní policie zachytila ve statistikách za rok 2019 více než pět set dopravních nehod kvůli tomu, že řidiči nerespektovali červený světelný signál. Projetí na červenou, kdy nedojde k nehodě, policie neeviduje.
  • V okolních zemích je nejvyšší pokuta za nezastavení na červenou v Polsku, a to v přepočtu zhruba 8500 korun (1460 zlotých). Na Slovensku vám vyměří 150 eur (asi 3800 korun). V Česku může radnice při řešení přestupku ohodnotit řidičovu nekázeň až na 7500 korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kapličky? Ne! Tohle jsou „domečky na počasí“

Výtvarník a urbanista Jan Trejbal a letecký meteorolog René Tydlitát.
vydáno 4. dubna 2020  12:03

Přes pět desítek meteorologických sloupů stojí v ulicích českých a moravských měst. Hitem byly hlavně na přelomu 19. a 20. století. Ty nejchytřejší...  celý článek

Naše štěstí je, že jsme firmu rozjížděli rovnou jako e-shop, říká prodejce kol

Do půlky března jsme měli frmol, říká Martin Říha.
vydáno 3. dubna 2020  16:30

Prodej kol je silně kontaktní disciplína. Zákazník si potřebuje svůj budoucí stroj osahat, mnoho věcí ladí až v prodejně. Jenže i prodejci a servisy kol...  celý článek

Během nouzového stavu se z revizorů stali rozlévači dezinfekce. Průvodčí jen mávají

Poloprázdná stanice metra Smíchovské nádraží
vydáno 3. dubna 2020  9:19

Více než osmdesátiprocentní propad počtu cestujících v pražské hromadné dopravě a doporučení hygieniků přiměly dopravní podnik i další dopravce „uklidit“...  celý článek

Naši lidé jsou skvělí, moc děkuji, že mi rozumí, říká ředitel pražské záchranky Petr Kolouch

Ředitel pražské záchranky Petr Kolouch
vydáno 3. dubna 2020  5:38

Ředitel pražské záchranné služby Petr Kolouch byl loni jako lékař urgentní medicíny – člen aktivních záloh Armády ČR – půl roku součástí mise v...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám