metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Sobota 3. prosince 2022. Svátek má Svatoslav
Strážce streamu
Další 4 fotografie v galerii
Sériový vrah Joe Carroll uteče z vězení a znovu se pustí do zabíjení dívek. | foto: HBO GO

Když pan Slanina honí Pepu Koledu. Oprášili jsme seriálový klenot Stoupenci zla

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Slavný sériový vrah Joe Carroll uteče z vězení a znovu se pustí do svého oblíbeného koníčku, tedy zabíjení dívek podle románů Edgara Allana Poea. Seriálová logika proto velí, aby se po jeho stopách pustil chlápek, který ho před devíti lety chytil. Aby to ale nebylo tak jednoduché, ústřední antihrdina při pobytu v nápravném zařízení rozhodně nelenil a vybudoval si tajný kult plný po krvi bažících magorů. Pěkně rozehraný příběh, že? To by to ale nesměli tvůrci během následujících dílů totálně podělat.

Seriál Stoupenci zla (The Following), jehož první sezona si odbyla premiéru již v roce 2013, tiše čeká na streamovací platformě HBO GO, až si ho pustíte. Možná se vám pak o něm bude, podobně jako mně, v noci zdát. Ne však z důvodů, které by divák od příběhu o vrahounovi a jeho kultu magorů čekal. Řekněme si to rovnou, Stoupenci zla vlastně není moc dobrý seriál. Jde spíš o typický příklad toho, jak se ze strhujícího a milovaného seriálu může stát nudný, nenáviděný škvár, který se vyhrabe ze všech těch klišé a nelogičností až ve své druhé sérii. Přesto mě vůbec nejzapamatovatelnější první sezóna, i přes své zjevné chyby, bavila asi nejvíc. Proto jsem se jí rozhodl věnovat dnešní díl naší internetové rubriky Strážce streamu.

Rádoby nečekaná úmrtí
Trapný vtípek v titulku, zábavný možná tak pro učitele angličtiny, s panem Kevinem Slaninou a Pepíkem Koledou jsem si nemohl odpustit. Hlavního detektiva totiž hraje Kevin Bacon a zabiják v podání Jamese Purefoye se jmenuje Joe Carroll. Celý děj první série se točí kolem knížky, kterou hlavní antihrdina píše. Ta popisuje to, co se odehrává ve „skutečném“ světě a promítá se do ní činnost jak samotného Carrolla a jeho stoupenců zla, tak spisovatelského odkazu E. A. Poea. Co ale začíná jako prima námět, začne postupně drhnout. 

Sériový vrah Joe Carroll uteče z vězení a znovu se pustí do zabíjení dívek.

Scénáristé totiž v podstatě umějí vytahovat jen jednu překvapivou kartu pořád dokola. Rádoby efektní zvraty ve vyšetřování a kupení mrtvol. Carroll je zlověstný, každý, včetně vašeho pošťáka, je s ním v jeho zlověstném kultu a pokud se zrovna nelituje, nechlastá nebo nezabíjí, přemlouvá svoji bejvalku, syna i svou nemesis – baconova detektiva Hardyho, aby se o něj zajímali. Jeho stoupenci navíc mají jednu skvělou superschopnost. Vždycky sebou mají pořádný kus světlého provazu na svazování lidí. Všichni lidé, kteří jsou v tomhle seriálu postupně v první sérií svázaní, mají opravdu kolem zápěstí omotaný ten samý totožný provaz. Nedělal v tomhle seroši rekvizitáře ten samý chlápek, co na place Vrány či Rust?

Sériový vrah Joe Carroll uteče z vězení a znovu se pustí do zabíjení dívek.

Pistolník Bacon
Zábavná je pak postava Kevina Bacona, který si evidentně skrze tento seriál zažil tak trochu comeback. Držitel Zlatého glóbu, kterému prý museli ve filmu Neviditelný v post produkci trikaři zvětšovat penis, hraje totiž krásně přímočarý charakter. Jeho Ryan Hardy skoro každého zloducha obvykle okamžitě na místě beztrestně zastřelí, všechny přepere a všechno přežije. A taky má na hlavě stále dokonale upravený melír. Jo, asi vás nepřekvapí, že jediný koho nepřepere, a vlastně ani nikdo jiný ze seriálu, je právě Joe Carrol. Ten je na učitele nějak podezřele akčně stavěný. Že by zabíjení dívek dodávalo nějakou tajnou supersílu?

Sériový vrah Joe Carroll uteče z vězení a znovu se pustí do zabíjení dívek.

Druhá řada
První série měla super rozjezd, ale mnoho diváků ji mělo problém vůbec dokoukat. Druhá řada, která stojí na zmrtvýchvstání ústředního záporáka, je jiné kafe. Rozjezd je postupný a člověk se pak ani nediví, proč mají jednotlivé epizody na webu Česko-Slovenské filmové databáze csfd.cz červené ikonky. Třetí sérii mám teprve před sebou a vlastně ještě nevím, zda se na ni budu chtít koukat. Jak už jsem totiž vyzradil výše, začíná se mi o tomhle seriálovému kousku zdát. A v tom snu sháním pro členy kultu ty bílé provazy.

Stoupenci zla

 • Tvůrci: Kevin Williamson
 • Režie: Marcos Siega, Nicole Kassell, Phil Abraham, Nick Gomez, (více)
 • Scénář: Kevin Williamson, Alexi Hawley, Brett Mahoney, (více)
 • Kamera: Ramsey Nickell, David S. Tuttman, William Klayer
 • Hudba: John Frizzell
 • Hrají: Kevin Bacon, James Purefoy, Natalie Zea, Shawn Ashmore, Valorie Curry, Nico Tortorella, Annie Parisse, Connie Nielsen, Sam Underwood, Kyle Catlett a další.
 • Produkce: James L. Thompson III, Hilton Smith
 • Střih: Dexter N. Adriano, Todd Desrosiers, Peter B. Ellis, Charissa Sanjarernsuithikul, Tim Tommasino, Matthew Colonna, Devon Greene, Rosanne Tan
 • Zvuk: Kevin Roache, Pete Elia, Kenneth R. Burton
 • Scénografie: John D. Kretschmer, Tim Galvin, Laura Ballinger, Ruth Ammon, Janet Shaw
 • Masky: Stephen Kelley, Tomy Rivero
 • Kostýmy: Kelli Jones, Marie Abma a další.

Hlavní zprávy

Trh s ubytování je na vzestupu. V Praze přibydou tisíce nových i staronových hotelových lůžek

vydáno 3. prosince 2022  6:45

Hotelové kapacity Prahy se v době pandemie covidu-19 částečně snížily. I přesto česká metropole stále patří mezi nejatraktivnější hotelové trhy v regionu...  celý článek

Ke zkouknutí Promlčeno mě donutil až algoritmus Netflixu. Ještě, že tak. Viděl to už každý

Strážce streamu
vydáno 2. prosince 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Relativně mladá studentka psychologie Eva (v poslední době všudypřítomná Barbora Bočková) má v rádiu vlastní večerní show o vztazích. Když ji ale osloví...  celý článek

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek