metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / 0 °C

Neděle 5. února 2023. Svátek má Dobromila
Strážce streamu
Další 3 fotografie v galerii
Trol trochu vypadá jako Hynek Čermák | foto: NETFLIXMetro.cz

Když se moří s trolem „Noři“. Tvůrci severské netflixovky škobrtli v závěru

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Skandinávská krajina jako z cestovní brožury, pohádkovo-mysteriózní atmosféra, která pozvolna přechází do norského katastrofického filmového experimentu „Godzilla bez Godzilly“. Předvídatelný trhák, který jde vyšlapanou cestičkou plnou hollywoodských klišé stejně hlasitě, jako ústřední mystické monstrum. To vše je snímek Trol - netflixovská novinka, která je především splněným milníkem v kariéře režiséra Roara Uthauga. Ten jakoby si zde zkoušel vše, co se před pár lety naučil při natáčení filmu Tomb Raider. Je samozřejmě otázkou, kolik diváků to bude bavit.

V nitru norského pohoří procitl při ražbě železničního tunelu prastarý trol a nesourodá parta hrdinů musí spojit síly a zastavit ho dřív, než stačí zpustošit všechno kolem. Včetně hlavního norského města Osla, kde je patrně cíl jeho procházky. Tak se dá v kostce shrnout děj snímku Trol. Na Netflixu je tahle novinka v posledních dnech hit. Možná je to kvůli příjemné porci slušně vypadajících triků, akci i správně přepáleným hláškám.

Nikdo ale asi nejspíš nebude popírat, že jde o průměrnou žánrovku, na níž jsou sympatické spíše ambice tvůrců natočit evropskou katastrofickou podívanou ve stylu Godzilly od Rolanda Emmericha. Snímek nicméně nesměl chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Gard B. Eidsvold

Volejte Grétu
„Že za to můžou klimatické změny? Zavoláme Grétu.“ Tak zní jedna z těch lepších hlášek, které ve filmu hojně zaznívají. Trol je přesně ten typ snímku, který se dá velice snadno kritizovat nejen za ně. Ale to by se nejspíš snadno dal i tehdy, kdyby ho tvůrci pojali jako komorní horor odehrávající se výhradně v norské divočině. A ne jako akční megafilm kráčející cestou zámořských filmařů. A je to cesta mnohdy neoriginální a poněkud klišovitá.

V pramenech staré severštiny jsou trollové popisováni jako stvoření přebývající v odlehlých horách, skalách nebo v jeskyních, kde společně žijí v malých rodinných společenstvích.

Norský King Kong, tedy pardon Trol, po třaskavém úvodu nejprve klasicky nažene ke stolu několik politiků a odborníků někde v bunkru, pak zástupci vlády seženou jedinou vědkyni v Norsku, která má nějaký vztah k trolům (i když se ještě neví, že jde o podobnou bestii) a může se začít s naháněčkou. Uthaugův Trol je bezesporu experiment. Nakračuje si sice ke dvojce, a ta možná i vznikne, i přes pěkná čísla však není další Uthaugova účast moc pravděpodobná. Proč, to se mě neptejte. Něco mi ale říká, že režisér příjemného Tomb Raideru z roku 2018 či katastrofické Vlny (2015) nemá na druhé díly štěstí. Možná je ani točit nechce. Povinné našlápnutí k sequelu proto berte s rezervou.

Ine Marie Wilmannová a Mads Sjøgård Pettersen

Nora z Norska
Trol chce být unikátním blockbusterem ze severských kulis. Ve výsledku jde však hlavně o sympatickou poctu hollywoodským katastrofickým filmům, která si jako ústřední motiv vyzobla nadpřirozenou bytost mající základ v severské mytologii a skandinávské lidové slovesnosti. Co nás čeká příště? Skřeti, Gnóm, nějaký trolův příbuzný? Nejspíš nic. A je to i dobře. Tvůrcům Trola totiž v polovině snímku, maximálně ve druhé třetině vyprchaly dobré nápady a zůstaly jen „povinná“ klišé. Pro někoho to bylo stejně tak jisté, jako že ráno vyjde sluníčko nad Oslem.

Trol

 • Režie: Roar Uthaug
 • Scénář: Espen Aukan
 • Kamera: Jallo Faber
 • Hudba: Johannes Ringen
 • Hrají: Ine Marie Wilmann, Kim S. Falck-Jørgensen, Mads Sjøgård Pettersen, Gard B. Eidsvold, Anneke von der Lippe, Fridtjov Såheim a další.
 • Produkce: Espen Horn, Kristian Strand Sinkerud
 • Střih: Christoffer Heie, Jens Peder Hertzberg
 • Zvuk: Tomas Naug, Christian Schaanning, Kristian Tybakken
 • Scénografie: Koja
 • Masky: Dorte Pedersen
 • Kostýmy: Karen Fabritius Gram

Komentáře

Hlavní zprávy

Konspirace se rojí i kolem voleb. Všichni hledají zásahy tajných služeb nebo mocností

vydáno 3. února 2023  14:36

„Náhoda? Nemyslím si!“ O výhru Pavla se údajně postaral šikovně nastavený software. Vznikla prý „osa zla“.  celý článek

Šílená noc je vánoční verze Vyproštění, krvavější Sám doma i pupkatější Smrtonosná past

Strážce streamu
vydáno 3. února 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Akční komedie Šílená noc (anglicky Violent Night) byla jedním z nejpříjemnějších překvapení konce loňského roku. Herec David Harbour byl jako Santa Claus...  celý článek

České hory a nížiny obývají duchové, skřítci i princezna. Zveme vás na návštěvu

vydáno 3. února 2023  7:30

Máte-li dobré úmysly, pak jste mezi pohádkovými bytostmi vítáni. Pozor by si však měli dát zloduši.  celý článek

Státní podpora úsporného bydlení se v Česku stává rychlejší a snadnější

vydáno 2. února 2023  18:56

Vyznat se v dotacích na energetické vylepšení bydlení není snadné. Zájem o státní peníze na „zelené stavby“ je však obrovský. Lidé chtějí spořit na...  celý článek