metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / -3 °C

Středa, 23. ledna 2019. Svátek má Zdeněk.
Psycholožka a psychoterapeutka Alžběta Protivanská
Větší foto
Psycholožka a psychoterapeutka Alžběta Protivanská | foto: ArchivMetro.cz

Když stres přeroste přes hlavu

17. dubna 2018  15:50 Kamila Hudečková, Metro.cz
Psychických potíží v populaci přibývá. Ať se jedná o stres, úzkosti, či deprese, stále více lidí se cítí po psychické stránce hůře. „V odborných kruzích se dle nejnovějších výzkumů odhaduje, že deprese bude do dvaceti let hlavní příčinou pracovní neschopnosti,“ říká psycholožka a psychoterapeutka Mgr. Alžběta Protivanská. Proč tomu tak je?

Proč se v dnešní době stále více lidí potýká s psychickými problémy?
Na jedné straně je pravdou, že se psychické problémy stávají čím dál častější překážkou spokojeného života. Na druhé straně nesmíme zapomínat i na fakt, že se jedná o okruh problémů, o kterém se začalo celkově více mluvit. Lidé začali depresi, úzkost nebo psychosomatiku vnímat podobně jako chřipku nebo rakovinu. Něco, co má svoje příčiny, průběh a možná řešení. A hlavně to může ve stejné míře připravit člověka o radost ze života, zdraví i schopnost se vyrovnávat s každodenním stresem.

A existují nějaké konkrétní důvody?
Jisté je, že se zvyšují nároky na to, co bychom měli zvládnout, kolik vydělat a kam to v životě dotáhnout. Tento faktor je rozhodně umocněný i vlivem sociálních sítí, kvůli kterým máme neustále přístup k životům druhých, a tudíž k nevyhnutelnému porovnávání se s nimi. Dalším vlivem je nepochybně to, že se rozšířilo pole možností, co můžeme se životem dělat. Nepřeberné množství možností nakonec vede k takzvané rozhodovací paralýze, neschopnosti se pohnout z místa a nakonec k apatii nebo strachu z jakékoli změny. Nesmíme přehlédnout ani to, že naše společnost už nepodpoří institut „moudrého staršího“. Nebydlíme se svými seniory, nemáme faráře, rodinné lékaře ani šamany. Nikoho, kdo by byl autoritou v tom, jak zacházet se svým tělem, vztahy i se světem. Všechny uvedené vlivy a mnoho dalších tak zakládají nutně podhoubí nejistoty a pocitu, že jsme na nároky života sami a existuje v něm něco jako selhání.

Kdy se jedná o běžný stres a kdy už jsou to známky úzkosti, deprese či jiné poruchy?
Mezi odborníky se obecně uvádí – „když člověk přestane zvládat nároky normality“. Ošklivě řečeno, ale v podstatě to znamená, že je to přesně ta chvíle, kdy nám problémy přerostou přes hlavu. V psychologii se se vzrůstem zájmu o tzv. pozitivní psychologii, věnující se životní pohodě a štěstí, objevil i výraz eustres. Jedná se o „hodný stres“. Takové vypětí, které vytváří přiměřenou výzvu pro naše schopnosti, zdravě nás motivuje a popohání k lepším výsledkům. Ve chvíli, kdy vnímáme, že už nezvládáme ani základní péči o své tělo, čas, jídlo, vztahy a odpočinek, je na čase zamyslet se nad vyhledáním pomoci.

Jak může v tomto případě pomoci psychoterapie?
Psychoterapie je léčbou vztahem a komunikací. Můžeme tedy čekat, že terapeut bude něco jako průvodce životem nebo aktuální náročnou životní situací. Je tady proto, aby z nezaujatého pohledu zhodnotil situaci a dovedl klienta k co možná nejzdravějšímu řešení, které povede k jeho větší životní spokojenosti a stabilitě.

A kdy by měla vést cesta spíše za psychiatrem než za psychologem?
Psychiatr je lékař s odborností na duševní poruchy a poruchy chování. Na rozdíl od psychologa jsou jeho odborností i léky. Existují takové duševní poruchy, které mají podklad přímo v neurofyziologii nebo biochemii mozku. Pro takové je nejvhodnější návštěva psychiatra. Jedná se například o těžkou depresivní fázi, schizofrenii nebo poruchy nálad. I v takových případech doporučuji kombinaci s psychoterapií. U psychiatra totiž není pravidlem, že absolvoval psychoterapeutický výcvik, a dokáže proto léčit i vztahovými a komunikačními prostředky. Zároveň je pravdou, že takových osvícených psychiatrů u nás velmi přibývá. Dobrý psycholog by měl umět doporučit návštěvu u psychiatra, pokud usoudí, že jeho znalosti a dovednosti by nevedly k efektivnímu zlepšení klientovy duševní situace. Stejně tak by měl psychiatr umět doporučit psychoterapii jako další linku péče o svého pacienta.

Komentáře

Hlavní zprávy

GALERIE: černé, rudé i oranžové. Deník Metro posbíral snímky barevných tramvají

Tramvaj RunCzech
vydáno 23. ledna 2019  15:56

V Liberci jezdí bílozelené tramvaje, v Brně mají vozy bíločervené a Plzeň má tramvaje žluté s bílým pruhem. Když si člověk představí pražskou tramvaj,...  celý článek

Čtenáři deníku Metro se chlubí fotografiemi bizarních WC

Filmové ateliéry AB Barrandov
vydáno 23. ledna 2019  13:06

Na neobvyklé toalety narážejí čtenáři Metra docela často. K takovému závěru jsme v redakci došli poté, co jsme si prohlédli desítky čtenářských...  celý článek

Dobrá zpráva! Čeští mladiství pijí méně než před deseti lety

Ilustrační snímek
vydáno 23. ledna 2019  12:27

Poprvé se s alkoholem setkávají děti v rodinách. Zbytek se dovědí od kamarádů a spolužáků.  celý článek

Cedule vyhání turisty. Nápis bránící ve vstupu do kostela svatého Jakuba pobuřuje

Cedule u sv. Jakuba.
vydáno 23. ledna 2019  9:12

Jak by se asi českým turistům líbilo, kdyby se nemohli podívat dovnitř památek v cizině? V tomto duchu se v posledních dnech nesou reakce řady Pražanů na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám