metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / -3 °C

Neděle, 17. ledna 2021. Svátek má Drahoslav.
I v zimě může být vyjížďka na kole doslova rajským zážitkem.
Další 2 fotografie v galerii
I v zimě může být vyjížďka na kole doslova rajským zážitkem. | foto: Metro.cz

Když za řidítky fouká, duše hřeje

28. prosince 2020  5:06 Pavel Hrabica Metro.cz
V nejžádanějších turistických destinacích se neproplétáte davy vrávorajících svátečních cyklistů. Krajina je prázdná jako Praha při zákazu vycházení.

Není špatné počasí, je jen špatné oblečení. Zazimovat kolo jen proto, že sněží, fouká a mrzne, znamená, že se připravíte o neopakovatelné zážitky. I v zimním období jsou místa, která stojí za to procestovat na dvou kolech s lidským pohonem.

Pod Kunětickou horou to v zimě opravdu profukuje.

Pod Kunětickou horou to v zimě opravdu profukuje.

Starší zimní ponožky ochrání váš mobil
Samozřejmě chce to jinou výbavu než v horkém létě, ale užijete si. Vyplatí se pořídit si dobrou, ne moc velkou termosku. Ty kvalitnější udrží i v minusových teplotách horký čaj opravdu horký i po pěti a více hodinách.

Rady a triky

  • Také v 21. století platí, že noviny jsou prospěšné nejen jako zdroj informací. Dva starší výtisky deníku Metro rozložené na hrudi pod bundou mezi dvěma funkčními tričky chrání dokonale hlavně při dlouhých sjezdech před profouknutím.
  • Chodidla i při šlapání postupně promrznou. Také od promrzajících pedálů. Čas od času se proto vyplatí při delším výletu zastavit a projít se. Pět minut pochodování dolní partie nohou zase prokrví. Pokud to spojíte s prohlídkou nějaké pamětihodnosti, tím lépe.

Na delší trasy neuškodí ani powerbanka kvůli udržení provozuschopného mobilu (ne kvůli surfování, ale kvůli případnému přivolání pomoci). Dobrou zkušenost mám v zimě i s tím, že si mobil schovávám do starší zimní ponožky. Vydrží i bez dobíjení mnohem déle.

Pro vyznavače skvostů české architektury
Jakou trasu si zvolíte, to záleží čistě na vás. Zkuste třeba cyklistice zaslíbený kraj mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Uchopíte-li ho jako výlet za staviteli a projektanty, máte užitečné protažení těla spojené s osvěžením ducha. Bedekry sice zvou více do Hradce, „salon republiky“ je už docela provařené rčení, ale město, jehož podobu ovlivnil architekt Josef Gočár, je na zimní architektonickou obhlídku ideální. Už proto, že i jinak nadšení hradečtí cyklisté jsou v tento čas obvykle v domácím teple.

Šlapejte s fantazií
Podobně jsou na tom Pardubice, které mají spíše perníkářskou pověst. Jenže také tady je na co koukat, a když nasměrujete bicykl do centra města k Machoňově pasáži, budete si připadat třeba jako v Bruselu v Galeries Royales Saint-Hubert. Když tedy trochu zapojíte obrazotvornost. Mezi oběma východočeskými městy objevíte malou rybníkářskou krajinu, podobně jako na Třeboňsku. Napočítáte tu dobrých třicet vodních ploch. Některé názvy, jako Matka či Čeperka, jistě pobaví. Kromě toho také kouřící opatovická elektrárna má v zimě určité neekologické kouzlo. 

Když započítáme třeba i bederní pás, kuklu a čepici, obalíte tělo klidně i patnácti kusy oblečení.

Když započítáme třeba i bederní pás, kuklu a čepici, obalíte tělo klidně i patnácti kusy oblečení.

„Obalová technika“ na zimní cyklovýlet

Systém „cibule“ neplatí jen pro zimní běhání, ale i na kolo. Pokud trávíte v sedle celý mrazivý den, počítejte s tím, že nebudete osm až deset hodin jen šlapat do pedálů. Místo klasických cyklobot se vyplatí dobré zimní turistické „pohorky“. Do nich dvoje ponožky. Čeká-li vás spíše otevřená krajina se studeným větrem, čím víc vrstev na sobě máte, tím líp. Rukavice se vyplatí jedny zateplené cyklistické, přes ně dobré lyžařské. Na nohy stačí tři vrstvy (klidně dvoje termospodky, navrch zimní cyklistické kalhoty). A nahoru? Záleží na tom, co unesete. Včetně bundy se dá jezdit i s pěti až sedmi vrstvami. Když započítáme třeba i bederní pás, kuklu a čepici, obalíte tělo klidně i patnácti kusy oblečení.      

Komentáře

Hlavní zprávy

S výstavbou moderního terminálu se začne nejdřív za čtyři roky. Nevyužité návrhy v koši neleží

Vítězný návrh na první podobu terminálu vysokorychlostní železnice v Česku.
vydáno 17. ledna 2021  5:56

Poblíž Nehvizd nacházejících se severovýchodně od hlavního města má za několik let začít vznikat jedna z nejmodernějších železničních staveb v Evropě....  celý článek

„Zabíjejte popírače klimatických změn.“ Název nové divadelní hry dráždí

Nápisy nad vchodem divadla oznamují nejbližší hru.
vydáno 16. ledna 2021  5:39

Švandovo divadlo uvede kontroverzní satiru Davida Finnigana on-line. Její název vyvolal velkou vlnu kontroverze i v Austrálii, kde měla hra premiéru.  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Arsène Lupin je černoch z Nedotknutelných. A nosí nový kabát

Omar Sy Strážce streamu
vydáno 15. ledna 2021  15:42

Legendární britský detektiv Sherlock Holmes se dočkal moderního pojetí hned několikrát. Proč by to nemohl u diváků zkusit jeho neméně slavný a všemi...  celý článek

Swingers party, Salátem přátele nezískáš nebo Máš nějaký kámošky? Hledali jsme vtipné wifiny

Vytáhněte mobil a vyrazte na lov! Pobavíte se.
vydáno 15. ledna 2021  9:09

Zapomeňte na pokémony. Vezměte mobil a vyrazte do ulic metropole. Zažijete neuvěřitelnou zábavu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy