metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 30 °C

Úterý 16. srpna 2022. Svátek má Jáchym
PRAHA? AHA!
Další 3 fotografie v galerii
Lidé milují kulato a šikmo. | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Když zeď není úplně rovná, neznamená to hned, že byli zedníci opilí

  11:53
Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky unikalo, i když to míjíte denně. Nabízíme vám známá místa jinýma očima i zcela neznámé skutečnosti. Uvidíte, že procházka Prahou může být neopakovatelné dobrodružství.

Každá doba nese nějaké tvary. Středověcí předkové kladli důraz na silné zdi, až několikametrové, aby je neprorazili kamenné koule z praků obléhatelů. Ne tak vzdálený funkcionalismus zase zavedl (většinou) jasné pravé úhly, pozdější masová paneláková výstavba zase krabicióznost.

Dost lidí se tomu v posledních desetiletích snaží vyhnout. Například autoři velkých kancelářských objektů na to už přišli dávno, budov, které se kroutí dokola nebo do esíček, docela přibývá. Mnoho znalců architektury sice tvrdí, že její úroveň je spíš neúroveň a nenajdeme tady nic světoborného, ovšem když se projdete Prahou, zjistíte, že touha nežít v pravoúhlých pokojích a kuchyních není vlastní jenom velkým developerům, ale i českému člověku soukromníkovi. Když už si zachovají pravidelnost uvnitř, dávají alespoň na fasádě najevo, že nic šikmého nebo kulatého jim není cizí.

Vítejte ve světě, kde pravý úhel je občas neslušné slovo…

Komentáře

Hlavní zprávy

Před covidem byl coworking spíše módou pro jednotlivce, teď se stal pravidlem

vydáno 16. srpna 2022  5:04

Dilema mezi home officem a přítomností v kanceláři. To nyní řeší mnoho firem. Trendy pociťují developeři. Přizpůsobují tomu své plány.  celý článek

Chcete mít z babičky diamant? Moderní trendy vládnou i v pohřebnictví

vydáno 15. srpna 2022  18:14

Novinky se nevyhnou žádnému oboru lidského počínání. I tak konzervativní profese, jako je pohřbívání, nepřešlapuje na místě. Na hřbitově v Ďáblicích...  celý článek

S mazlíčkem do ciziny? Vezměte ho s sebou. Není to ale bez starostí

vydáno 15. srpna 2022  14:26

Češi letos po dvouleté covidové pauze vyrážejí jako o život na dovolenou do zahraničí.  celý článek

Bronzový skejťák, svědek divokých devadesátých let, se vrací na Folimanku

vydáno 15. srpna 2022  5:15

Zítra se pod Nuselský most vrací první socha svého druhu na světě.  celý článek