metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 20 °C

Čtvrtek 6. října 2022. Svátek má Hanuš

Větší foto
V budově sídlí také městská knihovna. | foto: Praha 5

Ke knížce i croissant. Radnice hledá nového nájemce do Smíchovská tržnice

  15:46
Historickou budovu obývá také knihovna. Sousedem má být i samoobslužná prodejna. Radnice doufá, že oživí i zdejší park.

Bývalé sídlo historické tržnice u náměstí 14. října zná asi každý obyvatel Prahy 5. V secesní budově sídlí totiž městská knihovna. Poté, co se z jejích prostor nedávno odstěhovala prodejna potravinového řetězce Tesco, radní městské části vymýšleli, co by zde mohlo volné prostory zaplnit. Podle mluvčího Prahy 5 Stanislava Brunclíka rozhodne výběrové řízení.

„Rada městské části schválila záměr pronájmu části budovy. Pro tento účel vypsala výběrové řízení. Budova má prostory o celkové velikosti 1449 metrů čtverečních včetně sociálního zázemí a skladovacích prostor. Městská část nabízí pronájem na dobu neurčitou,“ říká pro deník Metro Brunclík.

Tržnice

  • Secesní tržnice je postavená podle projektu Aloise Čenského na pozemcích zrušené botanické zahrady.
  • Trojlodní stavba s vyvýšenou střední lodí s bazilikálním osvětlením byla rozdělena do tří částí: přízemí zabírala tržní hala, prostor v obou čelech budovy byl určen pro administrativu a ubytování, chladírny a strojovna se nacházely v podzemí.
  • Firma Fanta a Jireš dodala železnou nosnou konstrukci, která procházela jak obvodovými zdmi, tak vnitřním prostorem. Chladicí zařízení vyrobila Ringhofferova strojírna.

Vzhledem k tomu, že se budova nachází u parku a prostory jsou ve stejném objektu jako knihovna, radnice si zde představuje například prodejnu s croissanty či něčím na osvěžení. „Máme zájem, aby prostory, které jsou v secesním domě z roku 1909, nabídly občanům a návštěvníkům Prahy nejen kvalitní potraviny. Chceme oživit budovu i celé náměstí s nádherným parkem. Aby si lidé mohli koupit třeba kávu a croissant a v letních měsících si k tomu sednout v parku,“ vysvětluje místostarosta Prahy 5 Martin Damašek. „Všechny informace k pronájmu, včetně fotodokumentace, najdou zájemci na radničním webu, Facebooku a samozřejmě na úřední desce,“ dodává Damašek.

Velký otazník visí také nad prostorami bývalé tržnice na rohu Stroupežnického a Bozděchovy ulice, kousek od autobusového nádraží Na Knížecí. Místní prodejci se loni v létě stěhovali kvůli azbestu. Prostory vlastněné společností Lukas, k. s., však doposud k mání nejsou. „Situace je komplikovanější. Jelikož jde o soukromé prostory, nemáme na to coby městská část vliv,“ svěřil Metru Brunclík.

V pátek se mají letos poprvé spustit i farmářské trhy. Nacházejí se kousek dál, na pěší zóně u Anděla, a provozuje je právě Praha 5. Již loni plánovala jejich přesunutí právě na náměstí 14. října. Stěhování ale zhatila pandemie. 

Komentáře

Hlavní zprávy

V hlavním městě řádí lupič stojanový. Uličník krade v metru lidem radost

vydáno 6. října 2022  4:54

Krást se nemá. Ani deník Metro, který je sice zdarma, ale dělá radost.  celý článek

Geny nám předávají moudrost rodičů. Mohou ale přenášet napříč rody i smrt

vydáno 5. října 2022  11:16

Sestavujeme si sáhodlouhé rodové stromy, pátráme po slavných předcích, hrabeme se v archivech, zda jsme náhodou neměli v dávných generacích urozené...  celý článek

Natáčí žraloky i levharty. Teď filmařům nabízí techniku pro natáčení pod vodou

vydáno 5. října 2022  5:37

Je to trochu zvláštní reportáž. Redaktor i respondent jsou na boso. Redaktor má navíc mokré vlasy. Kousek od dvojice se ještě ke všemu vznáší vodní víla....  celý článek

Koleje přebrousí i v Holešovicích. Přinášíme přehled krátkodobých omezení MHD

vydáno 4. října 2022  19:07

Už se v hlavním městě zase dláždí, opravují se troleje a rozbrušují koleje. Menších výluk způsobených nejrůznějšími údržbovými pracemi probíhá v hlavním...  celý článek