metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 21 °C

Úterý, 28. září 2021. Den české státnosti.

Větší foto
V budově sídlí také městská knihovna. | foto: Praha 5

Ke knížce i croissant. Radnice hledá nového nájemce do Smíchovská tržnice

  15:46
Historickou budovu obývá také knihovna. Sousedem má být i samoobslužná prodejna. Radnice doufá, že oživí i zdejší park.

Bývalé sídlo historické tržnice u náměstí 14. října zná asi každý obyvatel Prahy 5. V secesní budově sídlí totiž městská knihovna. Poté, co se z jejích prostor nedávno odstěhovala prodejna potravinového řetězce Tesco, radní městské části vymýšleli, co by zde mohlo volné prostory zaplnit. Podle mluvčího Prahy 5 Stanislava Brunclíka rozhodne výběrové řízení.

„Rada městské části schválila záměr pronájmu části budovy. Pro tento účel vypsala výběrové řízení. Budova má prostory o celkové velikosti 1449 metrů čtverečních včetně sociálního zázemí a skladovacích prostor. Městská část nabízí pronájem na dobu neurčitou,“ říká pro deník Metro Brunclík.

Tržnice

  • Secesní tržnice je postavená podle projektu Aloise Čenského na pozemcích zrušené botanické zahrady.
  • Trojlodní stavba s vyvýšenou střední lodí s bazilikálním osvětlením byla rozdělena do tří částí: přízemí zabírala tržní hala, prostor v obou čelech budovy byl určen pro administrativu a ubytování, chladírny a strojovna se nacházely v podzemí.
  • Firma Fanta a Jireš dodala železnou nosnou konstrukci, která procházela jak obvodovými zdmi, tak vnitřním prostorem. Chladicí zařízení vyrobila Ringhofferova strojírna.

Vzhledem k tomu, že se budova nachází u parku a prostory jsou ve stejném objektu jako knihovna, radnice si zde představuje například prodejnu s croissanty či něčím na osvěžení. „Máme zájem, aby prostory, které jsou v secesním domě z roku 1909, nabídly občanům a návštěvníkům Prahy nejen kvalitní potraviny. Chceme oživit budovu i celé náměstí s nádherným parkem. Aby si lidé mohli koupit třeba kávu a croissant a v letních měsících si k tomu sednout v parku,“ vysvětluje místostarosta Prahy 5 Martin Damašek. „Všechny informace k pronájmu, včetně fotodokumentace, najdou zájemci na radničním webu, Facebooku a samozřejmě na úřední desce,“ dodává Damašek.

Velký otazník visí také nad prostorami bývalé tržnice na rohu Stroupežnického a Bozděchovy ulice, kousek od autobusového nádraží Na Knížecí. Místní prodejci se loni v létě stěhovali kvůli azbestu. Prostory vlastněné společností Lukas, k. s., však doposud k mání nejsou. „Situace je komplikovanější. Jelikož jde o soukromé prostory, nemáme na to coby městská část vliv,“ svěřil Metru Brunclík.

V pátek se mají letos poprvé spustit i farmářské trhy. Nacházejí se kousek dál, na pěší zóně u Anděla, a provozuje je právě Praha 5. Již loni plánovala jejich přesunutí právě na náměstí 14. října. Stěhování ale zhatila pandemie. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Český unikát. Podívejte se přímo do kladenských věžáků

vydáno 27. září 2021  5:06

Přijeďte na vlastní kůži zažít, že Kladno není jen kolébkou hokejových nadějí, ale nabízí mnohem víc.  celý článek

Autobusoví šotoušové měli svátek. V Letňanech se konala přehlídka

vydáno 27. září 2021  4:47

Čtvrtý ročník Autobusového dne PID potěšil v sobotu v Praze všechny milovníky veřejné dopravy. Na autobusovém terminálu u stanice metra Letňany se konala...  celý článek

Na Žižkově se otevřel sklad uměleckého materiálu za odvoz. Místo uren jsou zde hrnce

vydáno 26. září 2021  7:52

První pražský sklad art re use se otevřel na Žižkově. Jeho součástí budou dílny a doprovodný program. Neziskový projekt vznikl za podpory městské části...  celý článek

Vyrazte do trojských zahrad. Zoo slaví, botanická nabízí orchideje

vydáno 25. září 2021  5:26

Na den přesně uplyne v úterý 28. září 90 let od prvního otevření Zoo Praha. Oslavy začnou již v dopoledních hodinách a ponesou se v duchu první republiky....  celý článek

Vaše fotky z Prahy