metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 20 °C

Úterý 17. května 2022. Svátek má Aneta

Větší foto
V budově sídlí také městská knihovna. | foto: Praha 5

Ke knížce i croissant. Radnice hledá nového nájemce do Smíchovská tržnice

  15:46
Historickou budovu obývá také knihovna. Sousedem má být i samoobslužná prodejna. Radnice doufá, že oživí i zdejší park.

Bývalé sídlo historické tržnice u náměstí 14. října zná asi každý obyvatel Prahy 5. V secesní budově sídlí totiž městská knihovna. Poté, co se z jejích prostor nedávno odstěhovala prodejna potravinového řetězce Tesco, radní městské části vymýšleli, co by zde mohlo volné prostory zaplnit. Podle mluvčího Prahy 5 Stanislava Brunclíka rozhodne výběrové řízení.

„Rada městské části schválila záměr pronájmu části budovy. Pro tento účel vypsala výběrové řízení. Budova má prostory o celkové velikosti 1449 metrů čtverečních včetně sociálního zázemí a skladovacích prostor. Městská část nabízí pronájem na dobu neurčitou,“ říká pro deník Metro Brunclík.

Tržnice

  • Secesní tržnice je postavená podle projektu Aloise Čenského na pozemcích zrušené botanické zahrady.
  • Trojlodní stavba s vyvýšenou střední lodí s bazilikálním osvětlením byla rozdělena do tří částí: přízemí zabírala tržní hala, prostor v obou čelech budovy byl určen pro administrativu a ubytování, chladírny a strojovna se nacházely v podzemí.
  • Firma Fanta a Jireš dodala železnou nosnou konstrukci, která procházela jak obvodovými zdmi, tak vnitřním prostorem. Chladicí zařízení vyrobila Ringhofferova strojírna.

Vzhledem k tomu, že se budova nachází u parku a prostory jsou ve stejném objektu jako knihovna, radnice si zde představuje například prodejnu s croissanty či něčím na osvěžení. „Máme zájem, aby prostory, které jsou v secesním domě z roku 1909, nabídly občanům a návštěvníkům Prahy nejen kvalitní potraviny. Chceme oživit budovu i celé náměstí s nádherným parkem. Aby si lidé mohli koupit třeba kávu a croissant a v letních měsících si k tomu sednout v parku,“ vysvětluje místostarosta Prahy 5 Martin Damašek. „Všechny informace k pronájmu, včetně fotodokumentace, najdou zájemci na radničním webu, Facebooku a samozřejmě na úřední desce,“ dodává Damašek.

Velký otazník visí také nad prostorami bývalé tržnice na rohu Stroupežnického a Bozděchovy ulice, kousek od autobusového nádraží Na Knížecí. Místní prodejci se loni v létě stěhovali kvůli azbestu. Prostory vlastněné společností Lukas, k. s., však doposud k mání nejsou. „Situace je komplikovanější. Jelikož jde o soukromé prostory, nemáme na to coby městská část vliv,“ svěřil Metru Brunclík.

V pátek se mají letos poprvé spustit i farmářské trhy. Nacházejí se kousek dál, na pěší zóně u Anděla, a provozuje je právě Praha 5. Již loni plánovala jejich přesunutí právě na náměstí 14. října. Stěhování ale zhatila pandemie. 

Komentáře

Hlavní zprávy

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek

Na svou exkluzivní trať z Královky na Zvonařku se vrací nostalgická linka číslo 23

vydáno 16. května 2022  12:20

Nostalgická linka jezdí po stejné trase jako před přerušením provozu v březnu 2020.  celý článek

Vadí nám zmatené přípravy, říká k opravě Barrandovského mostu starosta Prahy 13 Vodrážka

vydáno 16. května 2022  4:06

Jedna z nejsledovanějších a zároveň nejdůležitějších oprav v historii hlavního města – Barrandovského mostu dnes započala. Vedení magistrátu je v...  celý článek

Komerční sdělení

Snapbacks liga amerického fotbalu se vrací na Bazaly

vydáno 16. května 2022

ISMM Ostrava Steelers v rámci 3. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu přivítají na Bazalech Brno Alligators. Dohrávku kola nejvyšší ligy odvysílá 22....  celý článek