metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 17 °C

Sobota, 24. října 2020. Svátek má Nina.
Informační sloupky nefungují už několik měsíců.
Větší foto
Informační sloupky nefungují už několik měsíců. | foto: Metro.cz

Kiosky na nástupištích stanic metra nefungují. Dopravce je znovu zapínat nehodlá

23. září 2020  18:08 Filip Jaroševský Metro.cz
Temná obrazovka, nápis Mimo provoz, ohmatané kovové tělo, o něž se za víc než dvanáct let provozu opíralo mnoho tisícovek cestujících. To jsou informační kiosky s dotykovým displejem, jež dopravní podnik v minulé dekádě instaloval na nástupiště některých stanic metra. Do redakce deníku Metro během letošního roku doputovalo hned několik fotografií zachycujících neutěšený stav těchto chytrých sloupků. Nyní máme potvrzeno, že se nezlepší.

„Informační sloupky na nástupištích vybraných stanic metra jsme vypnuli na konci loňského roku ze dvou důvodů: vypršení servisní smlouvy s dodavatelem, a zejména kvůli zastaralosti technologie. Provoz kiosků již neplánujeme obnovovat,“ říká pro deník Metro mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Jako validátory
Informační sloupky ještě loni pomáhaly Pražanům a turistům vyhledat spojení MHD či zobrazovat důležité pražské památky přímo na mapě. Jejich osud však bude v nadcházejících měsících stejný jako takzvaných validátorů. Z prostor stanic metra je pracovníci dopravního podniku demontují a odvezou do šrotu či muzea MHD. Demontáž se vyhne pouze novějším informačním sloupkům nové generace, jež jsou k vidění třeba na nástupištích stanic Karlovo náměstí či Národní třída. „Vypnutí a postupná demontáž se v tuto chvíli týká infokiosků, které byly instalovány přibližně v roce 2008 v jedenácti stanicích metra,“ upřesňuje Řehková.

Pozor na Petříně

  • Dopravní podnik ve svém zpravodaji DP Kontakt prozradil, kdy opět nepojede petřínská lanovka. V kalendáři si zaškrtněte, že od 5. do 23. října.

Srovnání s validátory, jež v metru sloužily pro snadné nabíjení či kontrolu elektronického jízdného na čipových kartách do předloňského srpna, se nabízí ještě v jedné oblasti. Obě dvě zhruba stejně stará zařízení střídají v metru chytřejší automaty na lístky. „Nahrazujeme je novými jízdenkovými automaty, které poskytují obdobné informace jako vypnuté sloupky. Cestující tak má možnost si na jednom místě ověřit požadované informace a rovnou zakoupit jízdenku,“ doplňuje Řehková.

Moderní dotykovky
Starší informační kiosky jsou v pražském metru nahrazovány novějšími již od roku 2015. Tehdy se poprvé ve stanicích Karlovo náměstí, Náměstí Míru a Pražského povstání objevili jejich moderní následovníci. Jejich pořizovací cena byla 360 tisíc korun za kus. Za tuhle sumičku si cestující mohou na jejich obrazovkách vyhledat třeba údaje o probíhajících výlukách, ověřit informace o tarifech a cenách jízdného, zobrazit si dopravní schémata i seznamy prodejních míst. Kromě toho z nich zjistí také aktuální stav počasí i předpověď na následující dny. Veškeré informace jsou zde k nalezení nejen v českém jazyce, ale také v angličtině, němčině a ruštině.

Komentáře

Hlavní zprávy

KOLOBLOG: Lockdown II.

ilustrační snímek Koloblog
vydáno 24. října 2020  17:43

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Když se mi začne hodně dařit, stáhnu se, říká muzikálová herečka

Markéta Schimmerová Procházková se narodila 25. 2. 1986 v Jihlavě, kde...
vydáno 24. října 2020  12:38

Nebudeme tu s Markétou Schimmerovou Procházkovou hrát hru, že jsme se viděli poprvé v životě. Za ta léta, co se známe, se Markéta vyšvihla mezi...  celý článek

Infocentra v metru zůstávají otevřená. Pozastaven je jen prodej suvenýrů

Stanice metra I. P. Pavlova
vydáno 24. října 2020  7:59

Základní zvyklosti se v pražském metru nemění ani po vyhlášení přísných vládních opatření. Kromě čerstvých výtisků deníku Metro ve stojanech tu i nadále...  celý článek

Skiareály lákají Dány. Letošní lyžovačky budou bez mejdanů

Ilustrační snímek
vydáno 24. října 2020  5:50

Majitele horských středisek potěšila letní sezona. Také do té zimní hledí s určitou nadějí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy