metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 25 °C

Sobota, 4. července 2020. Svátek má Prokop.
Klánovice
Větší foto
Klánovice | foto: Metro.cz

Klánovice se vrací do hledáčku kriminalistů

17. září 2018  6:58 Filip Jaroševský Metro.cz
O prázdninách došlo v Praze 9 ke dvěma brutálním přepadením.

Městská část Praha-Klánovice bývá považována za jednu z nejklidnějších čtvrtí v metropoli. O to více se pak do paměti jejích obyvatel i veřejnosti vryly kriminální případy, jakými byl například vrah ukrývající se před pár lety v místních lesích či odhalená drogová varna, která se nacházela jen pár metrů od místní základní školy. Nyní se ale zdá, že se čtvrť do hledáčku kriminalistů opět natrvalo vrací. O prázdninách zde totiž došlo hned ke dvěma brutálním přepadením.

„Patnáctého července okolo dvaadvacáté hodiny vnikli dva neznámí pachatelé do rodinného domu ve Smiřické ulici a přepadli seniorku, která tam bydlí. Muži poškozenou svázali a několik minut prohledávali dům, ze kterého si pak odnesli šperky v hodnotě několik desítek tisíc korun. Mezi věcmi, které si odnesli, byly například i medaile za službu vlasti a dvě za zásluhy o obranu vlasti. Poškozené se po několika hodinách podařilo vymanit ze svázání a zavolat si pomoc,“ popisuje brutální čin dvou středně velkých osob hubené postavy s ruskojazyčným přízvukem mluvčí pražských policistů Jan Daněk s tím, že policisté vítají jakékoliv svědky.

Podobně ohavný a bezcitný čin se v Klánovicích odehrál také v srpnu. Dva podvodníci si zde vyhlídli tentokráte osmdesátidevítiletého seniora. Pod záminkou nabídky levnější energie se mu vetřeli na zahradu, a zatímco žena starého pána zabavila, její komplic mezitím prošmejdil celý dům.

Že došlo ke zločinu, se přitom řada místních nedozvěděla ani tak z médií, jako spíše z nástěnek u pošty a zastávek místní MHD. Na nich je dodnes k vidění podobizna lehce zarostlého muže s bílou čepicí a velkými nosními nozdrami. „Podobizny pravděpodobného pachatele nedávného přepadení jsme na vývěsky vyvěsili my sami po dohodě s policií. Považujeme za důležité, aby obyvatelé měli všechny dostupné informace,“ řekl deníku Metro starosta Klánovic Ferdinand Polák.

Kriminální Klánovice

  • Život v Klánovicích podle místních často připomíná oblíbený kriminální seriál Vraždy v Midsomeru. „V malém busíku, který vozí cestující od nádraží, zde dokonce dlouho jezdíval řidič, kterému jsme přezdívali Barneby,“ říká pro deník Metro klánovický čtenář Rudolf.
  • Kauza kolem takzvaného klánovického vraha odstartovala již před čtyřmi lety, kdy se v lesích našlo ohořelé tělo hledače pokladů pocházejícího z Uzbekistánu. Pachatel, kterému hledač našel skrýš s nakradenými věcmi, loni dostal 25 let nepodmíněně. Muž se odvolal a požaduje doživotí.
  • V prosinci 2016 odhalili policisté v Klánovicích také drogovou varnu. Podle jejich zprávy zde bylo tolik chemikálií, že se již strážci zákona při zásahu nadýchali. Ironií zůstává, že se varna nacházela jen pár kroků od místní pošty, základní školy a také hlavní třídy. 

Druhý případ dopadl pro poškozeného seniora podstatně lépe, než pro jeho traumatizovanou sousedku ze Smiřické. Dvojice totiž v jeho domě nenašla nic, co by stálo za krádež. Musela tedy urychleně utéct s prázdnou, a tak díky jejich neprofesionalitě nepřišel muž k úhoně. „Případ je prošetřovaný pro trestné činy porušování domovní svobody a krádež ve stadiu pokusu, za což v případě dopadení a odsouzení hrozí až dvě léta odnětí svobody,“ dodává Daněk.

Z výše popsaných událostí by se mohlo zdát, že se někteří obyvatelé Klánovic budou nyní více bát o své bezpečí. Jak se ale zdá, místní mají tuhý kořínek a k událostem přistupují s nadhledem. Krátce po vyvěšení podobizen pachatele byly u nástěnek na denním pořádku tipovačky, kterému z místních sousedů je pachatel nejvíce podobný. Někteří dokonce vtipkovali, že je vyobrazený muž podobný místnímu starostovi Polákovi. Ten dle svých slov i nadále považuje Klánovice za jednu z nejbezpečnějších čtvrtí. „I zde však (naštěstí ojediněle) dochází k páchání trestné činnosti. Musím ale vyzdvihnout nadstandardní spolupráci s Policií ČR,“ doplňuje Polák.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na našem území vařili pivo už Keltové, avšak chmelení piva se připisuje Slovanům

Když si objednáte Budvar, máte jistotu, že jde o originál z Českých Budějovic.
vydáno 4. července 2020  15:08

V Česku mají tradici velké i malé pivovary.  celý článek

„Manželka si zuby čistí, já si je umývám, ona rozsvěcí, já rozžínám“

Obrázkový slovník od UAX Magazín
vydáno 4. července 2020  7:17

Nářečí to u nás mají podle jazykovědců nahnuté, ale pořád se naštěstí najde dost lokálpatriotů, kteří bojují za jejich záchranu. Pořídit si lze učebnici...  celý článek

Komerční sdělení

Se zpětnou hypotékou od FINEMO.CZ si mohu dál užívat

Se zpětnou hypotékou od FINEMO.CZ si mohu dál užívat
vydáno 4. července 2020  7:00

Dokud jsem neodešel do důchodu, měl jsem pohodový život. Koupil jsem si všechno, co jsem potřeboval, a ještě jsem si udělal radost novým autem, po kterém...  celý článek

S nelegálním průjezdem na Českobrodské chtějí zatočit radní. Policie tu nestíhá

Zákaz průjezdu je tu denně porušován.
vydáno 3. července 2020  17:13

Přesně 415 nezákonných průjezdů nákladních automobilů. Tohle číslo za pouhých dvanáct hodin naměřil v Českobrodské ulici automatický sčítač, který sem...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám