metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 31 °C

Pátek, 7. srpna 2020. Svátek má Lada.
Klánovice
Větší foto
Klánovice | foto: Metro.cz

Klánovice se vrací do hledáčku kriminalistů

17. září 2018  6:58 Filip Jaroševský Metro.cz
O prázdninách došlo v Praze 9 ke dvěma brutálním přepadením.

Městská část Praha-Klánovice bývá považována za jednu z nejklidnějších čtvrtí v metropoli. O to více se pak do paměti jejích obyvatel i veřejnosti vryly kriminální případy, jakými byl například vrah ukrývající se před pár lety v místních lesích či odhalená drogová varna, která se nacházela jen pár metrů od místní základní školy. Nyní se ale zdá, že se čtvrť do hledáčku kriminalistů opět natrvalo vrací. O prázdninách zde totiž došlo hned ke dvěma brutálním přepadením.

„Patnáctého července okolo dvaadvacáté hodiny vnikli dva neznámí pachatelé do rodinného domu ve Smiřické ulici a přepadli seniorku, která tam bydlí. Muži poškozenou svázali a několik minut prohledávali dům, ze kterého si pak odnesli šperky v hodnotě několik desítek tisíc korun. Mezi věcmi, které si odnesli, byly například i medaile za službu vlasti a dvě za zásluhy o obranu vlasti. Poškozené se po několika hodinách podařilo vymanit ze svázání a zavolat si pomoc,“ popisuje brutální čin dvou středně velkých osob hubené postavy s ruskojazyčným přízvukem mluvčí pražských policistů Jan Daněk s tím, že policisté vítají jakékoliv svědky.

Podobně ohavný a bezcitný čin se v Klánovicích odehrál také v srpnu. Dva podvodníci si zde vyhlídli tentokráte osmdesátidevítiletého seniora. Pod záminkou nabídky levnější energie se mu vetřeli na zahradu, a zatímco žena starého pána zabavila, její komplic mezitím prošmejdil celý dům.

Že došlo ke zločinu, se přitom řada místních nedozvěděla ani tak z médií, jako spíše z nástěnek u pošty a zastávek místní MHD. Na nich je dodnes k vidění podobizna lehce zarostlého muže s bílou čepicí a velkými nosními nozdrami. „Podobizny pravděpodobného pachatele nedávného přepadení jsme na vývěsky vyvěsili my sami po dohodě s policií. Považujeme za důležité, aby obyvatelé měli všechny dostupné informace,“ řekl deníku Metro starosta Klánovic Ferdinand Polák.

Kriminální Klánovice

  • Život v Klánovicích podle místních často připomíná oblíbený kriminální seriál Vraždy v Midsomeru. „V malém busíku, který vozí cestující od nádraží, zde dokonce dlouho jezdíval řidič, kterému jsme přezdívali Barneby,“ říká pro deník Metro klánovický čtenář Rudolf.
  • Kauza kolem takzvaného klánovického vraha odstartovala již před čtyřmi lety, kdy se v lesích našlo ohořelé tělo hledače pokladů pocházejícího z Uzbekistánu. Pachatel, kterému hledač našel skrýš s nakradenými věcmi, loni dostal 25 let nepodmíněně. Muž se odvolal a požaduje doživotí.
  • V prosinci 2016 odhalili policisté v Klánovicích také drogovou varnu. Podle jejich zprávy zde bylo tolik chemikálií, že se již strážci zákona při zásahu nadýchali. Ironií zůstává, že se varna nacházela jen pár kroků od místní pošty, základní školy a také hlavní třídy. 

Druhý případ dopadl pro poškozeného seniora podstatně lépe, než pro jeho traumatizovanou sousedku ze Smiřické. Dvojice totiž v jeho domě nenašla nic, co by stálo za krádež. Musela tedy urychleně utéct s prázdnou, a tak díky jejich neprofesionalitě nepřišel muž k úhoně. „Případ je prošetřovaný pro trestné činy porušování domovní svobody a krádež ve stadiu pokusu, za což v případě dopadení a odsouzení hrozí až dvě léta odnětí svobody,“ dodává Daněk.

Z výše popsaných událostí by se mohlo zdát, že se někteří obyvatelé Klánovic budou nyní více bát o své bezpečí. Jak se ale zdá, místní mají tuhý kořínek a k událostem přistupují s nadhledem. Krátce po vyvěšení podobizen pachatele byly u nástěnek na denním pořádku tipovačky, kterému z místních sousedů je pachatel nejvíce podobný. Někteří dokonce vtipkovali, že je vyobrazený muž podobný místnímu starostovi Polákovi. Ten dle svých slov i nadále považuje Klánovice za jednu z nejbezpečnějších čtvrtí. „I zde však (naštěstí ojediněle) dochází k páchání trestné činnosti. Musím ale vyzdvihnout nadstandardní spolupráci s Policií ČR,“ doplňuje Polák.

Komentáře

Hlavní zprávy

Liam Neeson si zahrál se svým synem. Vzpomínky na Itálii přinášejí jedinečný příběh

Otec (Liam Neeson) a syn (Micheál Richardson) ve filmu i v reálu
vydáno 7. srpna 2020  11:29

Hned po poslední klapce režisér filmu Vzpomínky na Itálii James d’Arcy zpovídal své hlavní hvězdy Liama Neesona a Micheála Richardsona.  celý článek

VZPOMÍNKY NA PRAHU. Žižkov se narodil před 143 lety

Pohled na Žižkov, rok 1890 Vzpomínky na Prahu
vydáno 7. srpna 2020  5:30

Věděli jste, že každý Žižkovák má své kořeny na Vinohradech? Že proslulá proletářská čtvrť nesla až do 7. srpna 1877 pojmenování Královské Vinohrady I.?...  celý článek

Nouzový stav dal umělcům nový impulz, říká kurátor Petr Vaňous

Mikulovské sympozium
vydáno 7. srpna 2020  5:01

Jeden z nejžádanějších českých kurátorů Petr Vaňous spolupracuje s předními galeriemi, píše odborné texty a reprezentuje Česko na uměleckém poli i ve...  celý článek

TEMNÁ ZÁKOUTÍ: Probodnete pražskou strašidelnou celebritu?

Bezhlavý rytíř Temná zákoutí
vydáno 6. srpna 2020  14:06

Jeden z nejoblíbenějších pražských duchů je duch templářského rytíře, který se zjevuje od půlnoci do jedné v Liliové ulici. Máme návod na to, jak jeho...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám