metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 4 °C

Středa 7. prosince 2022. Svátek má Ambrož, Benjamin
Astronomická věž z roku 1722 | foto: Wikimedia

Klementinum po třech letech opět zpřístupní svou věž

  16:38
Astronomická věž Klementina, která nabízí výhled na Prahu z padesátimetrové výšky, je po třech letech opět přístupná veřejnosti. První návštěvníci budou moci výhled na panorama Prahy a nové expozice ve vnitřních prostorách věže obdivovat už od pátku.

Vedení Klementina do věže umístilo expozici, která návštěvníkům přiblíží její historii sahající až do roku 1722. Kromě panelů s historickými daty a souvislostmi je v jednom z poschodí věže také malá výstava dobových astronomických, geofyzikálních a meteorologických přístrojů z 19. století.

Z vyhlídkové věže vědeckým centrem

Původně sice tato dominanta Klementina sloužila jen k vyhlídkám, od poloviny 18. století ji ale pro svá měření a bádání využívali matematici, astronomové a meteorologové. Proto se jí ve své době říkalo také "matematická věž". Učenci z ochozů měřily venkovní teploty, atmosférický tlak a dešťové srážky. V dávné minulosti se ve druhém patře věže také určoval přesný čas, kdy nastává pravé poledne, a to pomocí strun a drobného otvoru ve zdi. Po první světové válce pak byla klementinská věž několik let jedinou observatoří Státní československé hvězdárny.

Věž sahá do výšky 52 metrů a na její vydlážděný kruhový ochoz se zájemci dostanou až po vystoupaní celkem 172 schodů. Na samotném vrcholu věže je socha Atlanta, držícího na ramenou nebeskou sféru, pocházející pravděpodobně z dílny barokního sochařského mistra Matyáše Brauna. "Na zdech věže bylo původně umístěno několik slunečních hodiny, dochovaly se ale jen jedny, a to na východní straně věže," uvedla mluvčí Národní knihovny ČR Irena Maňáková. Znovuotevřením astronomické věže je veřejnosti zpřístupněna kompletní barokní prohlídková trasa Klementina zahrnující i Zrcadlovou kapli a Barokní knihovní sál.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zima se dá přežít díky pospolitosti, říká antropoložka, která několik let žila na Špicberkách

vydáno 7. prosince 2022  13:58

„Stačí věřit, že jednoho dne ledová černota ustoupí proužku světla, který bude každý den zesilovat,“ říká pro deník Metro vědkyně Zdenka Sokolíčková.  celý článek

Lucie Bílá i Lipo. Letošních vánočních písniček je jako ozdob na stromečku

vydáno 7. prosince 2022  5:11

Jako kdyby se čertovi roztrhl pytel a z něj vyskákaly vánoční písně. Tak to vypadá o adventu roku 2022.  celý článek

Dáváte si novoroční předsevzetí? Zkuste se v nich zaměřit na svou kariéru

vydáno 6. prosince 2022  14:09

S čím a jak začít? Přinášíme vám článek a v něm sedm tipů, jak na to můžete jít.  celý článek

Strkejte si ruce do kyblíků s ledem, brzy vám bude hej, radí biohacker Libor Mattuš

vydáno 6. prosince 2022  13:59

S biohackerem Liborem Mattušem se potkáváme na konferenci o štěstí v práci, kde zvědavým přihlížejícím popisuje příznivé účinky chladu na tělo. Okamžitý...  celý článek