metro.cz

Počasí v Praze

-8 °C / 0 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika

Další 1 fotografie v galerii
Není se čeho bát. | foto: Surf Arena Praha

Klouzání do kopce? Při indoor surfingu to není problém

  5:50
Fouká studený vítr, občas prší, občas sněží. Zima leze pod kabáty. Rozhodl jsem se proto naladit se na letní vlnu. Tentokrát jsem si vyzkoušel sport, o kterém se traduje, že vznikl na Havajských ostrovech. Respektive jsem si vyzkoušel jeho halovou variantu. Indoor surfing je zábava na pomezí surfování a jízdy na snowboardu. V Česku ji můžete zažít v letňanské Surf Areně. Hned zkraje musím říct, že je to hukot. Doslova.

Lekce surfování začíná kratičkým školením. Instruktor Luboš, který díky kudrnatým vlasům tak trochu připomíná havajského domorodce, zábavnou formou vysvětlí, co se bude dít, kde mít na surfu nohy a jak padat do vody. Poslouchejte ho pozorně. Všechno co říká, je pravda.

Pak už si jen půjčím neopren a jde se na to. Tady si dovolím malý tip. Surfařská kombinéza se obléká zipem dozadu. Nezapomeňte na to, ať nejste za troubu jako já.

V naší lekci je nás osm. Tři holky, pět kluků. Rozdělíme se na polovinu. Každá skupinka si stoupne ke srázu z jedné strany, čapneme prkna a čekáme na vlnu. Instruktor zapíná trenažér a mně se rozbuší srdce. Proudy vody hučí, jak pořádný vodopád a já má tak trochu strach. Ale jen maličko.

Vlna se sjíždí po dvojicích. Každý má půlku dráhy. To je hlavně kvůli bezpečnosti. Začíná se surfovat na břiše. Na prkně ležím a dolní polovinu mám ponořenou ve vodě. Díky nohám zpomaluji a natáčením těla zase měním směr. Je to sranda. Trochu hledám balanc, ale brzo si zvyknu.

Ukaž se kolegům

Surf arena je určena jak pro jednotlivce, tak pro partičky. Uspořádají vám tu klidně i firemní večírek.

  • Pro team building jsou k dispozici kavárna a bar s výhledem na surfařskou vlnu s venkovní terasou. Provozovatelé umí zařídit také narozeninové oslavy pro děti i pro dospělé. Kurz surfování je možné také darovat ve formě poukazu.
  • Arena se nachází v Letňanech. Tedy zhruba 15 minut jízdy z centra Prahy. Cena kurzu začíná na 590 korunách. Více na surfarena.cz  

Po dvou minutách pouštím dalšího surfaře. Aby mě vlna vynesla z dráhy, musím se překulit z prkna. Pouštím surf, kvůli bezpečnosti se chytám za hlavu a překulím se. Tenhle manévr je docela vzrůšo. Poprvé v životě zažívám pocit, jaké to je se klouzat do kopce. Vlna mě vynáší nad sráz. Jsem úplně mokrý, mám vodu v uších i nose, ale culím se jako malé děti. 

Při druhé jízdě se pouštím do triků, které nám předtím ukázal instruktor. Ležím na hrudi, prkno pošlu před sebe a kloužu jen po břiše. Proud mě začíná vynášet, než však vyjedu z dráhy, lehký surf mě dožene a já na něj naskočím zpět. Připadám si jako frajer. V tom však další účastník kurzu na vlně udělá kotrmelec a zbytek ho odmění potleskem. Řada je opět na mně, otočka o 180 stupňů se mi ale vůbec nepovede a proud mě „vyšplouchne“ z dráhy.

Druhá část kurzu je o jízdě ve stoje. K tomu je potřeba vyměnit prkno. Tenhle surf je jen o něco větší než běžný skateboard.

Nejdřív jedu u kraje srázu. Instruktor mě drží. Po chvíli si ale bere vlastní prkno a v objetí jak dva tanečníci spolu surfujeme směrem do středu dráhy (viz ilustrační snímek vlevo nahoře). Po pár vteřinách mě instruktor pouští. Jedu sám. Už jsem zase frajer. Jízda spíš připomíná snowboarding, protože se „jede z kopce“, ale já mám pocit, že jsem na Havaji a surfuji jako zkušený profík. To však netrvá dlouho. Po chvíli mě zrazuje rovnováha. Už po několikáté. Šplouch. 

Co je indoor surfing

Interiérový surfařský simulátor je atrakce na pomezí sportu a rodinné nebo společenské zábavy.

  • Vyspělá technologie umožňuje zažít pocity známé ze surfingu i daleko od oceánu, ale i něco trochu jiného, co na oceánu zažít nelze. 
  • Proud vody je hnán velkou rychlostí po měkké podložce v důmyslně tvarovaném bazénu a umožňuje jízdu na speciálním prkně. 
  • Nejjednodušší je jízda vleže na břiše nebo vkleče tzv. bodyboarding, kterým se zpravidla začíná a nabízí možnost provádět spoustu zábavných triků. Při surfování ve stoje lze kromě zatáček a klasických manévrů provádět i náročnější triky jako například salta.

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek