metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 14 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián

Další 1 fotografie v galerii
Anna Horáčková, majitelka Knihkupectví Fišer. | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

Knihkupectví Fišer o Vánocích končí. Začne nanovo v Rybné

  6:55
Známá prodejna z filmu Vrchní, prchni! zanikne. Neprodloužili mu nájemní smlouvu. Přesto nezanikne.

Vrchní, prchni!

  • Knihkupectví znají také milovníci filmů, neboť posloužilo jako kulisy ve snímku Ladislava Smoljaka Vrchní, prchni! Prodával v něm falešný vrchní Dalibor Vrána (Josef Abrhám).
  • O knihkupectví koluje celá řada legend. Bývalý majitel Fišer si podle nich například vzal s sebou do hrobu největší záhadu knihkupectví–zda někdy existovalo červené tlačítko, které ve filmu náhle zavíralo dveře do obchodu. To používal herec Josef Abrahám při svádění žen.
  • „Chodím sem od dob studií konzervatoře a to už bude třicet let. Vždy jsem si tu pořídila něco, co jsem nepotřebovala, ale co mě potěšilo,“ líčila v létě kouzlo místa herečka adabérka Martina Hudečková.

Zatímco většina Pražanů dostane k Vánocům alespoň malý dárek, historický knižní svatostánek Fišer v Kaprově ulici dostane naopak vyhazov. Místo s atmosférou starých časů, jak ho popisují jeho věrní fanoušci, je neodmyslitelnou součástí Kaprovky již osmdesát tři let. Do konce roku má uvolnit místo moderní literární kavárně.

„Doba pro malá knihkupectví není právě lehká. Jsou válcována velkými knižními domy s lepšími prodejními podmínkami. Přesto je zde stále velká spousta lidí, kteří knihkupectví milují,“ řekla deníku Metro jeho majitelka Anna Horáčková.

S knihkupectvím se ve středu vpodvečer přišla rozloučit celá řada jeho příznivců. Podle Horáčkové se bude do Silvestra vyklízet. Nejde ale o konec úplný. „Odkoupila jsem podíl knihkupectví od své sestry a přesuneme se do Rybné ulice, pár set metrů odsud. Chtěli bychom tam vybudovat kulturní centrum s literární kavárnou, projekcemi a autorskými čteními. Konec v Kaprově ulici vidíme jako impulz k něčemu novému,“ dodává Horáčková.

Důvodem vyhazovu je majitelčin spor s místním bytovým družstvem Rovnost. Družstvo totiž dalo přednost před zachováním charakteru místa soukromému investorovi, který chce prostory zrekonstruovat a udělat z Knihkupectví Fišer moderní literární kavárnu, která s největší pravděpodobností ponese jiné jméno.

Knihkupectví Fišer v Kaprově ulici funguje od roku 1933, kdy ho založil nakladatel Josef Hokr. Jeho strategická poloha poblíž Filozofické fakulty UK z něj udělala oblíbené centrum studentů a milovníků náročné literatury. V posledních letech sloužilo i jako reprezentační prostory Nakladatelství Paseka, jehož je jeho majitelka jednatelkou.

Během komunistického režimu se slavnému knihkupectví neříkalo jinak, než „U Fišera“ podle pana Bohumila Fišera, který obchod vedl od roku 1963. Po revoluci podnik odkoupil a znovuotevřel. Známý pražský knihkupec v roce 2007 v šedesáti šesti letech po těžké nemoci zemřel. O rok později se nájemníkem stal nakladatel Ladislav Horáček a knihkupectví se zároveň stalo reprezentační prodejnou Nakladatelství Paseka. „Je to téměř rok, co můj otec zemřel. Pana Fišera jsem osobně znala. Ne ale tak dobře, abych na něj mohla zasvěceně vzpomínat,“ doplňuje Horáčková.

Komentáře

Hlavní zprávy

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek