metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 3 °C

Sobota, 22. ledna 2022. Svátek má Slavomír.

Větší foto
Knihobudka na Praze 8 | foto: Praha 8Metro.cz

Knihobudky najdete po celé Praze

  9:51
Sady, parky, radnice i nemocnice. Knihovničky už se neskrývají jen v nepoužívaných telefonních budkách.

Máte doma knížku, kterou už jste přečetli, ale je vám líto ji vyhodit? Přineste ji do jedné z knihobudek a vyměňte za jinou. Nebo ji tam jen nechte, ať si může počíst někdo jiný. Myšlenka vytvořit malé bezplatné veřejné knihovničky se začala v Praze rozšiřovat před pěti lety. Nyní jich najdete desítky napříč městskými částmi.

„Máme jedenáct knihobudek, které jsou součástí sítě neformálních veřejných knihovniček projektu KnihoBudka. Čtyři miniknihovny v informačních centrech Prahy 4, dvě v budově Městského úřadu Praha 4 a pět venkovních knihobudek – v parku Na Pankráci, v Braníku, na Roztylském náměstí, náměstí Generála Kutlvašra a v Jílovské ulici. Další ještě přibudou,“ říká mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

Tři knihovničky mají i v Praze 10. Jednu v budově radnice, druhou v Heroldových sadech a třetí v parku Malinová-Chrpová. „Je tu ale i řekněme vedlejší nežádoucí efekt, který spočívá v tom, že je obsah knihovniček občas hromadně odebírán osobami, jejichž zájem není knihy číst, ale prodat je v antikvariátu. Tomu neumíme zabránit,“ dodává s povzdechem mluvčí Prahy 10 Vít Novák.

Budku na knížky vyrobenou ze starého telefonního automatu mají také ve vstupním dvoře v Domě dětí a mládeže Ulitka v Praze 3. Další naleznete v areálu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze 2.

První knihobudku v Praze 7 umístili do veřejného prostoru loni v říjnu. Celou věc pojali kreativně. „Studenti ateliéru produktového designu Vysoké školy uměleckoprůmyslové navrhli knihobudky na míru Letné a Holešovicím. Červený parazit se zabydlel před provozovnou Antonínovo pekařství na Strossmayerově náměstí a funguje to dobře. Na základě těchto zkušeností jsme instalovali další tři knihobudky,“ popisuje starosta Jan Čižinský.

Kde knihobudky nemají, tam je, jak se zdá, alespoň plánují zbudovat. Typickým příkladem je Praha 8, která jich tu chce co nejdříve postavit rovnou třicet. V nákupním centru na Smíchově je u východu do Štefánikovy ulice umístěna knihobudka, která svým vzhledem připomíná červenou telefonní budku z Anglie. Právě v Londýně se totiž objevila první knihobudka na světě.

Knihobudky připutovaly do hlavního města z Británie

  • První knihy v typických červených budkách se objevily ve Felstedu, kousek od Londýna.
  • Britský telekom nevěděl, co s nepoužívanými budkami. Červené domečky, které jsou pro Velkou Británii tak typické, nechtěl odvézt do šrotu. Obyvatelé Felstedu vymysleli, že je promění v knihovny.
  • Stejně jako tamní operátor, ani ten český nechtěl vrážet peníze do budek, které v době mobilů slouží spíše jako místo, kam neukáznění lidé vyhazují odpadky. Projekt vznikl v červnu 2013. V Praze se před čtyřmi lety nacházely knihovničky již na sedmi místech – v nemocničních areálech IKEM, na Bulovce nebo na zastávce ve Slivenci.
  • Podle odhadů webu knihobudka.cz je v těchto zařízeních umístěno více než sto tisíc svazků.
  • Knihobudky slouží k bezplatnému půjčování a výměně knih. „Někdo se diví, ale knížky se téměř neztrácejí, a tak nabádáme, aby si lidé knížku klidně odnesli domů,“ uvádí na svém webu tým projektu KnihoBudka, který nápad v Praze poprvé realizoval.

Komentáře

Hlavní zprávy

Youtuberská limuzína stojí. Žáci buštehradské školy se vozí raději ve svém

vydáno 22. ledna 2022  8:46

Na „buštěhradském hrádku“ se studenti učí nejen točit videa, ale také hrát a vytvářet počítačové hry. Pro některé to je splnění velkého snu.  celý článek

Nejen Hra na oliheň. Jižní Korea umí pro Netflix točit i kvalitní reality show

Strážce streamu
vydáno 21. ledna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Už jste stihli zkouknout všech osm dílů seznamovací reality show Peklo pro nezadané, která měla na Netflixu premiéru kolem vánoc? Pokud ne, tak to...  celý článek

Chcete-li jezdit autem s ELkovou SPZkou, musíte mít kde dobíjet. Teď je to však snazší

vydáno 21. ledna 2022  12:27

SPZka s písmeny EL vám zajistí spoustu výhod. Od parkování zdarma na modrých zónách, přes umožnění vjezdu tam, kam se ostatní vozy nedostanou, až po...  celý článek

Varování na záchod na náměstí Kinských, který kradl mince, přišlo od čtenáře. Rozbil ho vandal

vydáno 21. ledna 2022  5:11

Na nefunkční WC upozornil deník Metro všímavý a současně rozezlený čtenář. Zoufalí Pražané si tu kvůli nepřístupné budce museli ulevovat u stromu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy