metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 3 °C

Čtvrtek, 2. prosince 2021. Svátek má Blanka.

Větší foto
Knihovna v Záhřebské ulici. | foto: Google MapsMetro.cz

Knihovna v Záhřebské ulici zůstává, dohodla se s novým majitelem

  8:17
Na Vinohradech v Záhřebské ulici pobočka městské knihovny zůstává. Knihovna se s bytovým družstvem, které dům koupilo, dohodla na výši nájmu. Na včerejším jednání zastupitelstva Prahy 2 to řekl radní Jaroslav Šolc (Občané za spokojené bydlení). Městská část vyzvala vedení hlavního města, které knihovnu zřizuje, aby rozdíl platilo. Zároveň zastupitelé odmítli prodat jako celek dům s další pobočkou knihovny, bude se prodávat po jednotlivých bytech.

Rozdíl mezi nájemným knihovny před prodejem celého domu bytovému družstvu a nově dohodnutou částkou je asi 100 000 korun ročně. Původně družstvo podle vyjádření městské části požadovalo až dvojnásobek původních 300 000 korun za rok.

Knihovna v Záhřebské ulici měla v roce 2013 téměř 4400 zapsaných čtenářů, ročně ji navštívilo přes 21 000 lidí a půjčili si přes 58 000 knih, audioknih a deskových her. V Praze 2 je kromě ní a knihovny na Vinohradské třídě ještě pobočka v Dittrichově ulici a na Ostrčilově náměstí. Poblíž je i pobočka v Korunní, která ale už spadá pod Prahu 10. Celkem má pražská městská knihovna 42 poboček a dvě pojízdné, takzvané bibliobusy.

Petici za zachování knihovny v Záhřebské podepsaly stovky lidí, dostali ji i magistrátní zastupitelé. Zastupitelé Prahy 2 včera podpořili návrh, aby se bez nebytových prostor prodal bytový dům v Dittrichově ulici, kde je další pobočka městské knihovny.

Komentáře

Hlavní zprávy

Správný chlap již dávno nemá smrdět. Nová generace kosmetiky se balí do posekané trávy

vydáno 2. prosince 2021  16:05

Pojem udržitelná móda, takzvaná slow fashion, je stále častějším předmětem debat. Lidé se více zajímají o oblečení vyráběné z ekologičtějších materiálů. A...  celý článek

Čert nemá volno? Tak jděte bruslit!

vydáno 2. prosince 2021  12:10

Už to voní Vánocemi! Máme pro vás přehled svátečních akcí v metropoli.  celý článek

Pojistěte si duši. Pokud ale chcete peníze, pozor na drogy a taky alkohol

vydáno 2. prosince 2021  9:14

Kolik je doopravdy lidí, kteří změní profesi kvůli vyhoření? Psychickou únavu přizná jen zlomek z nich. Někteří změní profesi, aby se už nemuseli potýkat...  celý článek

Stromy na Smetaňáku se dusí, řešení je možná na obzoru

vydáno 2. prosince 2021  5:54

Nedávno vysazené lípy na nábřeží jsou podle kritiků jako v koncentráku pro stromy.  celý článek

Vaše fotky z Prahy