metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Neděle 28. května 2023. Svátek má Vilém
3D tisk (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Knihovny lákají čtenáře na atraktivní novinky. Nabídnou i 3D tiskárnu

  8:00
Pražské knihovny nenabízí jen knížky. Co všechno si můžete půjčit domů a čím vám knihovny zpříjemní pobyt ve svých zdech?

Stále více čtenářů ve světě nechodí do knihoven jenom pro knížky. Knihovny rozšiřují nabídku služeb, nabízejí i překvapivé věci, třeba přístup do tvůrčí dílny s 3D tiskárnou, zapůjčení hudebního nástroje nebo pronájem pozemku pro organické pěstování zeleniny. Ale jak jsou na tom knihovny v Praze?

Najdete tu i herní konzole

Přeborníkem v inovacích je pražská Městská knihovna. "Kromě knížek nabízíme i filmy, gramofonové desky, obrazy nebo třeba deskové hry," vyjmenovává její mluvčí Lenka Hanzlíková. Na pobočkách podle ní najdou čtenáři další překvapení: třeba v Domě čtení ve Vršovicích je kávovar, kde si kávu k posezení s autorem můžete sami uvaříte. Najdete tu i herní konzole, kde si můžete zahrát turnaj v bowlingu nebo automobilové závody. Když na konzoli neuvidíte, můžete si půjčit i brýle, pokud by vás rušil hluk, půjčí vám špunty do uší. Na letošní rok chystají i další překvapení. "V rozpočtu už máme peníze na nákup 3D tiskárny," prozrazuje Hanzlíková nové lákadlo, které snad ještě letos budou moct používat čtenáři knihovny.

Nejen na knihy lákají studenty i do Národní technické knihovny v Dejvicích. "Máme studovny, kde můžete studovat non-stop 24 hodin, oblíbené jsou i individuální nebo kolektivní studovny," popisuje Saša Skenderija, náměstek pro rozvoj. A půjčit si tu také můžete leccos, v katalogu jsou podle něj třeba nabíječky, deštník, flashdisky či hry. Tomu, kdo si by si chtěl po únavném studiu protáhnout tělo před knihovnou, půjčí třeba i létající disk – frisbee. Spíš v 19. století ale stále žije Národní knihovna. V Klementinu si své čtenáře nijak zbytečně nehýčkají. "Nečekané služby a nabídky hledejte v menších knihovnách," potvrzuje Jana Huňová, ředitelka odboru služeb Národní knihovny.

Knihovny v Praze

V metropoli sídlí řada knihoven, které se liší v tom, na jaké čtenáře se zaměřují.

Městská knihovna
Po celé Praze má 42 poboček, kam můžete chodit s­jedním čtenářským průkazem. Můžete přijít s vlastním notebookem a využívat bezplatnou wi-fi.

Národní technická knihovna
Nejnovější pražská knihovna sídlí v moderní budově v Dejvicích. Primárně se zaměřuje na studenty a pedagogy technických oborů.

Národní knihovna
Je největší veřejnou knihovnou v ČR, zaměřuje se zejména na humanitní a společenskovědních obory. Sídlí v barokním areálu Klementina.

Komentáře

Hlavní zprávy

Gramofon? Podle jeho milovníků je to nejdokonalejší reprodukce zvuku na světě

vydáno 28. května 2023  14:40

Jan Hosťák, kurátor Muzea elektrotechniky a médií Národního technického muzea (NTM) v Praze má historii oboru v malíčku.  celý článek

Koloběžkový běs. Kolik sil věnujeme tomu, abychom zdůvodnili, že něco nejde?

PRAHA? AHA!
vydáno 28. května 2023  11:21

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Štvanická lávka je skoro hotová, promenáda mezi Zahradním Městem a Vršovicemi je o krok blíž

vydáno 28. května 2023  8:30

Použijeme-li vhodnou terminologii, metropole při budování cyklistické infrastruktury šlápla do pedálů. V trendu nastoleném v minulých letech pokračuje...  celý článek

Dobrý pocit ve svém těle je důležitější než shozená kila, říká Andrea Voříšková

vydáno 27. května 2023  17:39

Influencerka @andy.fitfab je životní optimistka. Dobrou náladu šíří také v on-line světě, na Instagramu ji sleduje přes 40 tisíc uživatelů.  celý článek