metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 1 °C

Sobota, 25. ledna 2020. Svátek má Miloš.
Nová knihovna v Hrádku nad Nisou
Větší foto
Nová knihovna v Hrádku nad Nisou | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Knihovny našly recept, jak se udržet v digitální době naživu

10. ledna 2020  8:26 Pavel Hrabica Metro.cz
Knihovny nejsou mrtvé! I v digitální době si Česko udržuje jejich hustou síť, a to i přesto, že půjčování klasických knih už tolik netáhne. Co je tedy drží nad vodou? Deník Metro zjistil, že se stále víc prosazuje zájem o e-knihy a nejrůznější akce, které knihovny pořádají.

Například Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně si pochvaluje neutuchající přízeň pravidelných čtenářů. Jejich počet se pohybuje stabilně nad čtrnácti tisíci. „Počet nepravidelných čtenářů a množství výpůjček klasických dokumentů a knih sice klesá, ale roste zájem o e-knihy,“ říká pro deník Metro Gabriela Winklerová, projektová manažerka zlínské knihovny. Podle ní počet výpůjček elektronických knih stoupl meziročně o třicet procent. „Zvyšuje se také počet těch, kteří dorazí na vzdělávací a kulturní akce,“ dodává Winklerová. To ilustruje obecný trend, že z pouhých „skladišť“ knih se knihovny leckde mění ve významná kulturní centra.

Digitální zájem zaznamenává i Městská knihovna Praha. Přesná čísla výpůjček za uplynulý rok sice ještě nemá k dispozici, ale předběžné údaje jsou potěšující. „Počet e-knih stahovaných z našeho webu byl o polovinu vyšší než rok předtím,“ potvrzuje Lenka Hanzlíková, mluvčí pražské knihovny. Předloni si čtenáři stáhli téměř jeden a půl milionu výpůjček. Knihovně sice pokleslo množství fyzicky vypůjčených výtisků, přibyli však registrovaní čtenáři. Ročně uspořádá tato instituce ve všech pobočkách více než čtyři tisícovky akcí pro návštěvníky.

Mírný nárůst čtenářů i návštěvníků registrují v brněnské Knihovně Jiřího Mahena. Také tady podporují zájem o literaturu doprovodnými akcemi. Těch ročně uspořádají více než tři tisícovky. „Co se týká výpůjček, je trend mírně klesající. Je to také z finančních důvodů, je méně peněz na nákup nových titulů,“ konstatuje Alena Šedivá, mluvčí Mahenovy knihovny v Brně.

A co v českých knihovnách v posledním období nejvíc letí? „Nejpůjčovanějším titulem byly Bábovky Radky Třeštíkové,“ uvádí mluvčí pražské knihovny. Hned na třetím místě mezi e-knihami ve zlínské knihovně figuruje její Veselí. Mezi papírovými tituly tu zvítězila kniha Do posledního dechu: další případ Eriky Fosterové od Roberta Bryndzy. V Ostravě je sice na prvním místě Hana od Aleny Mornštajnové, ale od druhého do sedmého místa je hned několik hojně půjčovaných titulů od Patrika Hartla a Radky Třeštíkové.

Tradice knihoven začala už v prvních letech československého státu v roce 1918. Například na sklonku 30. let minulého století bylo v republice kolem šestnácti tisíc knihoven. Momentálně spravují obce v Česku okolo 5300 poboček.

Hity veřejných výpůjček

  • Výpůjčky často kopírují statistiky nejprodávanější titulů.
  • Velký zájem je v oblasti literatury faktu a memoárů o téma holokaustu, například Tatéra z Osvětimi nebo Ženy z bloku 10.
  • Zájem se nevyhýbá ani Patriku Hartlovi, třeba jeho Okamžikům štěstí. Například v Mostě byla loni jednou z nejpůjčovanějších Jiná Gabriela Koukalová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Mezi Prahou a Dobříší možná přestěhují zastávky do obcí

Ze zastávky Řitka, hlavní silnice je výjezd příliš krátký.
vydáno 25. ledna 2020  5:53

D4 je jedinou tuzemskou dálnicí, u níž už čtyři roky protizákonně stavějí autobusy. Jiné řešení zatím neexistuje.  celý článek

Na Černém Mostě si můžete zalézt v ledu

Aneta Loužecká
vydáno 24. ledna 2020  16:14

Máte rádi adrenalin? Pokud ano, tak lze již od zítřka doporučit 10 metrů vysokou ledovou stěnu, kterou postavili před Centrem Černý Most. Své ledolezecké...  celý článek

Dvojnásobný ministr Karel Havlíček může oprášit morseovku

Budova dnešního ministerstva dopravy se pro veřejnost otevře poprvé od sametové
vydáno 24. ledna 2020  12:58

Někteří ministři a ministryně ve své nové kanceláři nestačí vybalit z aktovky ani rodinnou fotku a už zase odcházejí. Jejich životnost se totiž v...  celý článek

Holí všude. U domu ztraceného chlapce, v nákupáku i v pasáži

Kolem holičství v pasáži mohou lidé chodit z obou stran.
vydáno 24. ledna 2020  5:51

Pánských holičství alias barber shopů vzniká v Praze pomalu více než kaváren. Sídlí i na zvláštních místech.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám