metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 23 °C

Středa 29. června 2022. Svátek má Petr, Pavel

Dalších 8 fotografií v galerii
Rodinka ZUličníků, hrdinů knihy pro děti. | foto: Matěj Dereck HardMetro.cz

Knihu s panáčky a Čtvrtníčkem fotograf rozdá do dětských domovů

  8:57
Jeho jméno můžete znát hlavně z kreditů fotek z urban scény. Fotí známé umělce a před šesti lety získal cenu Czech Press Photo pro mladé. Teď přišel Matěj Dereck Hard s netradiční fotoknihou - vypráví příběh malých postaviček žijících v ulicích Prahy 5.

Nejraději vzpomíná na focení s Jaromírem Jágrem. „Byl skromný a přátelský. Řekl mi, že jsem nejlepší a nejrychlejší,“ pochlubil se Hard.

Už několik let ale tenhle mladík nosil v hlavě nápad vydat fotoknihu pro děti. Nyní si sen splnil. ZUličníci, kteří vyjdou 1. listopadu, jsou inspirováni sérií Matějových fotografií, která nese název Little Reality.

„Jde o miniaturní figurky akčních hrdinů a známých umělců, jako je Iggy Pop či Batman. Měří patnáct centimetrů a fotím je v reálné krajině. Tak jsem si říkal, že bych si chtěl nechat navrhnout také takové panáčky, které si sám vymyslím. Inspirace byla u Evoků ze Star Wars,“ říká autor. O grafický návrh se postaral Matěj Rejl a následně byly 25 centimetrů velké figurky vyrobeny na zakázku z plastu.

Kniha vyjde v nákladu tisíc kusů, asi polovinu dostanou dětské domovy. Hard už pár let spolupracuje s šesti desítkami těchto zařízení po celé republice. Nyní se zjišťuje, kolik kusů budou kde chtít.

Cílová skupina ZUličníků jsou děti od jednoho roku do sedmi let. K předávce dojde na Mikuláše. Druhá polovina nákladu půjde do prodeje přes web zulicnici.cz.

Malé postavičky žijí v ulicích Prahy 5, v příběhu ale figurují i živí herci. Například Petr Čtvrtníček coby vypravěč.

„Petr tam vystupuje v roli profesora, který je znalec ZUličníků. Líbilo se mu, jak jsme ho namaskovali. Přidali jsme mu asi dvacet let. Pokud by bylo nějaké pokračování, tak bychom ho chtěli víc zapojit,“ plánuje Hard.

Ve hře je prodej postaviček, i filmové zpracování. To vše ale záleží na úspěchu knihy. V ní jsou i poučení, aby se děti chovaly ohleduplně k okolí, aby neznečišťovaly přírodu. „Já jsem nebyl v mládí nejvzornější. Měl jsem i drobné problémy se zákonem, ale chybami se člověk učí a teď se snažím lidi motivovat,“ uvádí. Nyní chce Hard se svou tvorbou prorazit do zahraničí. „Láká mě Kalifornie, kde je Mekka mladých umělců, ale třeba i Japonsko,“ dodává.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ostrov z naplavených odpadků může vzniknout i v českých vodních tocích

vydáno 29. června 2022  13:30

V ohybu řeky Temže u mostu Hammersmith se vytvořil ostrov o rozměru dvou tenisových kurtů z vlhčených ubrousků. Deník Metro o tom čtenáře informoval v...  celý článek

Po chodnících se řítí metráky sdílených kol a koloběžek. Kdy zabijí prvního chodce?

vydáno 29. června 2022  10:16

Sdílená kola, elektrokola či elektrické koloběžky. Kolik kilogramů představuje tahle atrakce? Deník Metro je zvážil. A docela jsme se divili. Při rychlé...  celý článek

Pojede to prázdninově. Na nové jízdní řády vlaků i autobusů se najede v pátek

vydáno 29. června 2022  5:37

Pozítří začíná doba letních jízdních řádů a výluk. Oboje patří k létu stejně neodmyslitelně jako horko, zpocená namačkaná těla a nedostatek deodorantu u...  celý článek

Komerční sdělení

Na Strakonické slalomy dorazí i mistryně světa Veronika Vojtová

vydáno 29. června 2022

První červencový víkend ve Strakonicích bude patřit vodákům. Na tamějším ostrově Podskalí se na řece Otavě před loděnicí v sobotu 2. července pojedou...  celý článek