metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 6 °C

Pátek, 22. února 2019. Svátek má Petr.
Rodinka ZUličníků, hrdinů knihy pro děti.
Dalších 8 fotografií v galerii
Rodinka ZUličníků, hrdinů knihy pro děti. | foto: Matěj Dereck HardMetro.cz

Knihu s panáčky a Čtvrtníčkem fotograf rozdá do dětských domovů

30. října 2016  8:57 Pavel Urban Metro.cz
Jeho jméno můžete znát hlavně z kreditů fotek z urban scény. Fotí známé umělce a před šesti lety získal cenu Czech Press Photo pro mladé. Teď přišel Matěj Dereck Hard s netradiční fotoknihou - vypráví příběh malých postaviček žijících v ulicích Prahy 5.

Nejraději vzpomíná na focení s Jaromírem Jágrem. „Byl skromný a přátelský. Řekl mi, že jsem nejlepší a nejrychlejší,“ pochlubil se Hard.

Fotogalerie

Už několik let ale tenhle mladík nosil v hlavě nápad vydat fotoknihu pro děti. Nyní si sen splnil. ZUličníci, kteří vyjdou 1. listopadu, jsou inspirováni sérií Matějových fotografií, která nese název Little Reality.

„Jde o miniaturní figurky akčních hrdinů a známých umělců, jako je Iggy Pop či Batman. Měří patnáct centimetrů a fotím je v reálné krajině. Tak jsem si říkal, že bych si chtěl nechat navrhnout také takové panáčky, které si sám vymyslím. Inspirace byla u Evoků ze Star Wars,“ říká autor. O grafický návrh se postaral Matěj Rejl a následně byly 25 centimetrů velké figurky vyrobeny na zakázku z plastu.

Kniha vyjde v nákladu tisíc kusů, asi polovinu dostanou dětské domovy. Hard už pár let spolupracuje s šesti desítkami těchto zařízení po celé republice. Nyní se zjišťuje, kolik kusů budou kde chtít.

Cílová skupina ZUličníků jsou děti od jednoho roku do sedmi let. K předávce dojde na Mikuláše. Druhá polovina nákladu půjde do prodeje přes web zulicnici.cz.

Malé postavičky žijí v ulicích Prahy 5, v příběhu ale figurují i živí herci. Například Petr Čtvrtníček coby vypravěč.

„Petr tam vystupuje v roli profesora, který je znalec ZUličníků. Líbilo se mu, jak jsme ho namaskovali. Přidali jsme mu asi dvacet let. Pokud by bylo nějaké pokračování, tak bychom ho chtěli víc zapojit,“ plánuje Hard.

Ve hře je prodej postaviček, i filmové zpracování. To vše ale záleží na úspěchu knihy. V ní jsou i poučení, aby se děti chovaly ohleduplně k okolí, aby neznečišťovaly přírodu. „Já jsem nebyl v mládí nejvzornější. Měl jsem i drobné problémy se zákonem, ale chybami se člověk učí a teď se snažím lidi motivovat,“ uvádí. Nyní chce Hard se svou tvorbou prorazit do zahraničí. „Láká mě Kalifornie, kde je Mekka mladých umělců, ale třeba i Japonsko,“ dodává.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Na vlastní kůži. Vyzkoušel jsem si rychlocvičení

Redaktor ve fitku
vydáno 22. února 2019  8:47

Na první pohled se nezdá, že by se tato malá tělocvična v Holešovicích lišila od ostatních. Přece jen se tu ale maká jinak. „Chtěl bych vás pozvat na...  celý článek

Cyklista Tomáš Tvrdík šel na Predátora z hecu, teď patří ke světové špičce

Tomáš Tvrdík při Spartanu
vydáno 21. února 2019  16:57

Táta mi byl i je ve sportu obrovskou oporou a podporoval mě, říká kutnohorský závodník v překážkových soutěžích Tomáš Tvrdík.  celý článek

Povinné zálohy na PET lahve jsou nesmysl, tvrdí evropští mistři třídění odpadu

Ilustrační snímek
vydáno 21. února 2019  15:46

Karlovarské minerální vody, největší středoevropský distributor nealkoholických nápojů, uvažují po vzoru některých evropských zemí o zavedení zpětného...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám