metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 24 °C

Pondělí 29. května 2023. Svátek má Maxmilián, Maxim

Knihu s panáčky a Čtvrtníčkem fotograf rozdá do dětských domovů

  8:57
Jeho jméno můžete znát hlavně z kreditů fotek z urban scény. Fotí známé umělce a před šesti lety získal cenu Czech Press Photo pro mladé. Teď přišel Matěj Dereck Hard s netradiční fotoknihou - vypráví příběh malých postaviček žijících v ulicích Prahy 5.
Rodinka ZUličníků, hrdinů knihy pro děti.

Rodinka ZUličníků, hrdinů knihy pro děti. | foto: Matěj Dereck HardMetro.cz

Nejraději vzpomíná na focení s Jaromírem Jágrem. „Byl skromný a přátelský. Řekl mi, že jsem nejlepší a nejrychlejší,“ pochlubil se Hard.

Už několik let ale tenhle mladík nosil v hlavě nápad vydat fotoknihu pro děti. Nyní si sen splnil. ZUličníci, kteří vyjdou 1. listopadu, jsou inspirováni sérií Matějových fotografií, která nese název Little Reality.

„Jde o miniaturní figurky akčních hrdinů a známých umělců, jako je Iggy Pop či Batman. Měří patnáct centimetrů a fotím je v reálné krajině. Tak jsem si říkal, že bych si chtěl nechat navrhnout také takové panáčky, které si sám vymyslím. Inspirace byla u Evoků ze Star Wars,“ říká autor. O grafický návrh se postaral Matěj Rejl a následně byly 25 centimetrů velké figurky vyrobeny na zakázku z plastu.

Kniha vyjde v nákladu tisíc kusů, asi polovinu dostanou dětské domovy. Hard už pár let spolupracuje s šesti desítkami těchto zařízení po celé republice. Nyní se zjišťuje, kolik kusů budou kde chtít.

Cílová skupina ZUličníků jsou děti od jednoho roku do sedmi let. K předávce dojde na Mikuláše. Druhá polovina nákladu půjde do prodeje přes web zulicnici.cz.

Malé postavičky žijí v ulicích Prahy 5, v příběhu ale figurují i živí herci. Například Petr Čtvrtníček coby vypravěč.

„Petr tam vystupuje v roli profesora, který je znalec ZUličníků. Líbilo se mu, jak jsme ho namaskovali. Přidali jsme mu asi dvacet let. Pokud by bylo nějaké pokračování, tak bychom ho chtěli víc zapojit,“ plánuje Hard.

Ve hře je prodej postaviček, i filmové zpracování. To vše ale záleží na úspěchu knihy. V ní jsou i poučení, aby se děti chovaly ohleduplně k okolí, aby neznečišťovaly přírodu. „Já jsem nebyl v mládí nejvzornější. Měl jsem i drobné problémy se zákonem, ale chybami se člověk učí a teď se snažím lidi motivovat,“ uvádí. Nyní chce Hard se svou tvorbou prorazit do zahraničí. „Láká mě Kalifornie, kde je Mekka mladých umělců, ale třeba i Japonsko,“ dodává.

Autor: , Metro.cz

Hlavní zprávy

Sluneční záření, moře a chlor. To vše může v létě poškodit naši kštici

vydáno 28. května 2023  16:14

Léto, sluníčko, moře a dovolená. Pro nás je to sen a balzám na duši, ne už tak úplně pro naše vlasy. Zatímco na ochranu kůže v létě myslíme, na vlasy se...  celý článek

Gramofon? Podle jeho milovníků je to nejdokonalejší reprodukce zvuku na světě

vydáno 28. května 2023  14:40

Jan Hosťák, kurátor Muzea elektrotechniky a médií Národního technického muzea (NTM) v Praze má historii oboru v malíčku.  celý článek

Koloběžkový běs. Kolik sil věnujeme tomu, abychom zdůvodnili, že něco nejde?

PRAHA? AHA!
vydáno 28. května 2023  11:21

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Štvanická lávka je skoro hotová, promenáda mezi Zahradním Městem a Vršovicemi je o krok blíž

vydáno 28. května 2023  8:30

Použijeme-li vhodnou terminologii, metropole při budování cyklistické infrastruktury šlápla do pedálů. V trendu nastoleném v minulých letech pokračuje...  celý článek